NATO musí bránit systém pravidel proti Rusku a Číně, vyzval Stoltenberg

Evropa a Severní Amerika musí posílit obrannou spolupráci v rámci Severoatlantické aliance a bránit mezinárodní systém pravidel, který podkopávají Rusko a Čína. Na digitální Mnichovské bezpečnostní konferenci k tomu dnes vyzval generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Jens Stoltenberg
doporučujeme

"Čína a Rusko se snaží přepsat pravidla tak, aby vyhovovala jejich vlastním zájmům," řekl Stoltenberg. Proti tomu se musí podle něj NATO bránit. Čelit musí mimo jiné i dezinformacím, kterými se tyto země snaží mezinárodní systém narušit.

"Vzestup Číny je určující otázkou pro transatlantickou komunitu s potenciálními důsledky pro naši bezpečnost, naši prosperitu a náš způsob života," dodal generální tajemník NATO.

Podle Stoltenberga čelí svět výzvám, které nemůže žádný stát ani žádný kontinent zvládnout sám. Je proto načase, aby Severní Amerika a Evropa, které se nachází na "transatlantické křižovatce", vytvořily "silnější alianci".

Výzvám, kterým Západ čelí, jsou podle Stoltenberga vzestup Číny, sofistikované kybernetické útoky, destabilizující chování Ruska, terorismus či klimatické změny. "Bezpečnost a klima spolu souvisí," zdůraznil generální tajemník NATO.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama