NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice v diplomatické při s Ruskem, kterou vyvolala kauza Vrbětice. Českým novinářům to před odpoledním jednáním řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bude jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

NATO

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Nyní se podle Kulhánka k útoku a následné diplomatické roztržce vyjádří i političtí vůdci spojeneckých zemí.

"Ještě nemůžu předjímat to, co bude v tom závěrečném komuniké, které se připravuje. Ale myslím si, že můžu prozradit, že tam to vyjádření solidarity s Českou republikou určitě bude," řekl Kulhánek.

Českou delegaci na summitu vede prezident Miloš Zeman, který ruskou roli při útocích nepovažuje na rozdíl od vládních politiků za prokázanou a dlouhodobě má k Moskvě z vrcholných českých politiků nejvstřícnější postoj. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara však budou vládní politici i prezident mluvit na dnešním jednání ve vztahu k Rusku jednotným hlasem.

"Včera (v neděli) byla poměrně dlouhá diskuse, kdy jsme si ještě ladili jednotlivá témata s panem ministrem (Kulhánkem) a s panem prezidentem," popsal předsummitovou přípravu delegace v Bruselu Metnar.

Jednotné názory má podle něj česká politická reprezentace i na finišující odchod vojsk z Afghánistánu, který bude dalším důležitým tématem summitu a Zeman jej nedávno kritizoval. "Načasování toho stažení byla chyba, měla tomu předcházet větší diskuse," řekl dnes Metnar, podle něhož ale nemělo smysl v operaci pokračovat bez Spojených států, které byly o svém odchodu pevně rozhodnuty.

Lídři spojeneckých zemí budou dnes hovořit také o další pomoci této nestabilní středoasijské zemi, jejíž bezpečnost stále ohrožuje radikální hnutí Tálibán. Česko podle Metnara počítá s podporou dalšího výcviku afghánské armády. Zatím však neuvažuje o účasti v možných nových misích, o nichž chce část spojenců do budoucna mluvit.

Tématem prvního aliančního setkání za účasti amerického prezidenta Joea Bidena bude i navyšování podílu obranných výdajů, na něž USA dlouhodobě tlačí. Hranici dvou procent hrubého domácího produktu letos dosáhne třetina z třicítky zemí NATO, ČR bude podle současných odhadů s 1,42 procenta osmá od konce. Podle nedávného rozpočtového návrhu ministryně financí Aleny Schillerové nebude Česko na tuto metu schopno dosáhnout ani k roku 2024, který je konečným termínem pro splnění závazku.

"Neblížíme se k těm dvěma procentům tak, jak bychom chtěli... Z mé strany můžete očekávat další kroky, ale zdali se to podaří, to bude i věcí nové administrativy po volbách," konstatoval dnes Metnar, podle něhož se budou současné rozpočtové návrhy ještě upravovat a zmíněného cíle Česko stále může dosáhnout.

Podle Kulhánka si Česko od nástupu Bidena slibuje na rozdíl od éry jeho předchůdce Donalda Trumpa větší serióznost a konec zpochybňování významu aliance. V otázce peněz, na kterou Trump tlačil nejvíce, však žádné velké změny nečeká.

"Co se týče závazků, Američané jsou konzistentní, ať je prezident republikán, nebo demokrat, ten tlak prostě bude," míní šéf české diplomacie.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 22:20 Z obklíčených oceláren Azovstal v jihoukrajinském Mariupolu se evakuovalo přes 260 vojáků, včetně…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 20:45 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Švédsko a Finsko společně zažádají o vstup do NATO

17.05.2022 17:40 Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová a později i její finský kolega Pekka Haavisto dnes…

Slovensko bude podle ministra hospodářství platit za plyn v eurech

17.05.2022 20:22 Aktualizováno Slovensko bude podle ministra hospodářství Richarda Sulíka nadále platit ruskému plynárenskému…

Polsko dokáže přepravit pouze méně než polovinu ukrajinského obilí

17.05.2022 19:38 Aktualizováno Polsko dokáže přepravit pouze jeden až dva miliony tun ukrajinského obilí měsíčně, nikoliv čtyři až…

Švédsko a Finsko ve středu společně podají žádost o vstup do NATO

17.05.2022 17:40 Aktualizováno Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová a později i její finský kolega Pekka Haavisto dnes…

Nehammer: Rakousko bylo, je a bude neutrální. Vstup do NATO není na stole

17.05.2022 15:20 Rakousko má jinou pozici než Finsko a Švédsko, bylo, je a bude neutrální. Vstup země do…

Scholz hovořil se Zelenským o vojenské a humanitární situaci na Ukrajině

17.05.2022 14:02 Německý kancléř Olaf Scholz telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o…

Ve Španělsku chystají jako první v Evropě dovolenou pro ženy s bolestivou…

17.05.2022 10:46 Ve Španělsku chystají jako první v Evropě placenou dovolenou pro ženy s bolestivou menstruací.…

Evropská komise představí plán na obnovu Ukrajiny

17.05.2022 10:11 Evropská komise (EK) se chystá představit plán na obnovu Ukrajiny, jehož součástí má být i balík…

Novou francouzskou premiérkou se stala Élisabeth Borneová

16.05.2022 21:48 Novou francouzskou premiérkou se stala dosavadní ministryně práce Élisabeth Borneová. S odvoláním…

EU se kvůli embargu na ruskou ropu nedokáže shodnout na dalších sankcích

16.05.2022 21:26 Země Evropské unie se stále neshodly na nových sankcích proti Rusku, jejichž přijetí stále brání…

Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance

16.05.2022 20:45 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance …

Související:

Právě se děje

reklama