NATO rázně: Rusko není nepřítel, na napadení Pobaltí či Polska ale odpoví

Severoatlantická aliance nepovažuje Rusko za nepřítele, ale odpoví, pokud Rusko napadne Polsko a pobaltské státy. V rozhovoru pro polský list Rzeczpospolita a několik dalších médií před summitem NATO v Londýně to prohlásil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Přidejte svůj názor 118 komentářů

Jens Stoltenberg
doporučujeme

"Silnou přítomností sil NATO v Polsku a pobaltských zemích vysíláme Rusku velmi silný signál: pokud dojde k útoku na Polsko a pobaltské země, odpoví na to celá aliance," prohlásil generální tajemník bloku, který se dnes schází v Londýně na dvoudennímu summitu k 70. výročí svého založení.

"Rusko takto nedefinujeme (jako nepřítele NATO). Prostě v případě potřeby odpovíme. Musíme si být jistí, že to, co vidíme na Ukrajině - invazi Ruska proti jeho sousedovi - se vůči členovi NATO nemůže opakovat," zdůraznil rovněž Stoltenberg v rozhovoru, který kromě deníku Rzeczpospolita poskytl i několika dalším evropským listům.

Obranu pobaltských států Severoatlantickou aliancí ale komplikuje chování a přístup Turecka. Jeho prezident Recep Tayyip Erdogan dnes před odletem na summit do Londýna zopakoval, že Ankara nepodpoří další posílení obrany Pobaltí, pokud aliance neuzná jako teroristické ty skupiny, proti nimž Turecko bojuje. To se týká především syrských kurdských oddílů YPG, které však výrazně pomohly při porážce teroristické organizace Islámský stát v Sýrii.

Loading...
Vstupte do diskuze (118)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Corbyn způsobí šok, zachraňte brexit. Volby v Británii jsou mimořádně…

12.12.2019 12:56 Slabý déšť se snášel na obyvatele londýnské čtvrti Tower Hamlets, kteří dnes ráno vyrazili hlasovat…

Britské volby v plném proudu: Johnson a Khan s sebou vzali své psy

12.12.2019 12:00 Svůj hlas v dnešních předčasných parlamentních volbách v Británii odevzdala v prvních hodinách řada…

Roztržka dokonána. Rusko v odvetě vyhostilo německé diplomaty

12.12.2019 11:16 Aktualizováno Rusko dnes vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co…

Kuriózní trend v Británii: Internet zaplavují fotky psů u volebních…

12.12.2019 11:02 Britové sice v dnešních parlamentních volbách hlasují teprve asi dvě hodiny, snímky psů u volebních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama