NATO vyzvalo Rusko, aby se stáhlo z východu Ukrajiny

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes vyzval Rusko, aby přestalo podporovat separatisty na východě Ukrajiny, stáhlo odtamtud všechny své vojáky a vrátilo plavidla ukrajinské armády, jež zadržuje. Stoltenberg je v Kyjevě na jednání komise NATO a Ukrajiny, během něhož se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Rusko trvale odmítá, že by se na konfliktu podílelo.

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Za povzbudivé označil Stoltenberg zprávy o pokroku v některých částech východní Ukrajiny, kde v oblasti města Zolote před několika dny začalo odpoutávání jednotek ukrajinské armády a sil proruských separatistů. Ukrajinský prezident Zelenskyj před začátkem schůzky se Stoltenbergem oznámil, že 4. listopadu se začnou odpoutávat znepřátelené síly i v oblasti obce Petrivske.

Ukrajinská armáda bojuje proti Ruskem podporovaným separatistům v Luhanské a sousední Doněcké oblasti od jara 2014. Konflikt si od té doby vyžádal životy více než 13.000 lidí.

Šéf NATO do Kyjeva přicestoval z ukrajinského přístavu Oděsa, kde navštívil čtyři lodě Severoatlantické aliance, které hlídkují v Černém moři. Jde o plavidla patřící Bulharsku, Itálii, Rumunsku a Španělsko. Zelenskyj dnes řekl, že Ukrajina chce v rámci "obnovení stability a bezpečnosti" v černomořské oblasti spolupracovat s NATO, napsala agentura TASS.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

26 let od katastrofy trajektu Estonia: Tři země budou zkoumat nové důkazy

28.09.2020 21:24 Estonsko, Švédsko a Finsko budou vyhodnocovat nové důkazy ke ztroskotání trajektu Estonia.…

Pompeo zahájil cestu po jižní Evropě, Řecku slíbil podporu ve sporu s…

28.09.2020 21:18 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Soluni jednal se svým řeckým protějškem Nikosem…

Jourová prý urazila Maďary, Orbánova ministryně ji vyzývá k rezignaci

28.09.2020 20:32 Místopředsedkyně Evropské komise (EK) Věra Jourová se na dálku dostala do sporu s maďarskou…

Slovensko kvůli koronaviru výrazně zpřísňuje omezení, roušky budou povinné…

28.09.2020 20:29 Aktualizováno Slovensko od října kvůli šíření koronaviru zakáže až na výjimky konání hromadných akcí, včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama