Návštěva polského premiéra v Smolensku se odkládá, na vině je prý Rusko

Návštěva polské delegace v čele s premiérem Mateuszem Morawieckým ve Smolensku, plánovaná na 10. dubna, se uskuteční později. Oznámil to dnes v polské televizi šéf úřadu polské vlády Michal Dworczyk. Odklad podle agentury PAP vysvětlil tím, že Rusko neposkytlo jednoznačnou odpověď ohledně logistického zajištění cesty.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová ještě ve čtvrtek podle agentury TASS uvedla, že Moskva spolu s Varšavou připravuje návštěvu polské delegace v čele s premiérem Morawieckým ve Smolensku "se zřetelem na epidemii koronaviru".

Morawiecki měl - podle polských médií nejspíše spolu s předsedou vládní strany Jaroslawem Kaczyńským - na místě uctít památku polských důstojníků, postřílených před 80 lety v sovětském zajetí, jakož i památku obětí letecké katastrofy, při které před deseti lety u Smolenska zahynul polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí.

"V noci na dnešek padlo rozhodnutí přeložit datum návštěvy, která se měla konat 10. dubna ve Smolensku," řekl Dworczyk. Zdůraznil, že o návštěvě se s Rusy jednalo od počátku února, ale ruští představitelé dosud neposkytli jednoznačnou odpověď ohledně logistického zajištění návštěvy.

To podle Dworczyka "znemožnilo uskutečnit tuto návštěvu v souladu s platnými bezpečnostními procedurami". Na místě už byla i skupina, která měla návštěvu připravit, ale ani sedm dnů před odletem nebyla ruská strana s to písemně potvrdit svá ústní ujištění, dodal šéf úřadu polské vlády.

Příčiny katastrofy, při které zahynul před deseti lety prezident Kaczyński, jsou v Polsku předmětem politických polemik. Konzervativci ze strany Kaczyńského bratra Jaroslawa obviňují předchozí liberální vládu Donalda Tuska z nedbalosti při přípravě prezidentovy návštěvy a z nedostatečného objasnění katastrofy. Někteří konzervativci tvrdí, že šlo o atentát, ale tato hypotéza nebyla nikdy potvrzena, připomněla agentura AFP. Dodala, že Rusko stále odmítá vrátit Polsku vrak vládního letadla s argumentem, že vyšetřování ještě neskončilo, což přispívá ke spikleneckým teoriím.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má 70 dalších úmrtí s covidem-19

24.05.2020 20:25 Španělsko dnes v souvislosti s covidem-19 oznámilo 70 dalších úmrtí, tato denní bilance se již osm…

Francouzi si konečně mohli užívat pláž u Středozemního moře

24.05.2020 18:25 Vděčné francouzské rodiny dnes zaplnily pláž u letoviska La Grande Motte na pobřeží Středozemního…

Rakouský prezident se omluvil za návštěvu restaurace

24.05.2020 17:39 Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se omluvil poté, co jej policie přistihla v jedné…

Německo hlásí 431 nových případů koronaviru

24.05.2020 15:50 Aktualizováno V Německu za poslední den přibylo 431 nových případů koronavirové infekce, čímž celkový počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy