Nebezpečí pro migranty. Tábor na ostrově Lesbos je plný nevybuchlé munice, varuje HRW

Migrantům ubytovaným v provizorním stanovém táboře na řeckém ostrově Lesbos hrozí nebezpečí nejen kvůli nadcházející zimě, ale také kvůli stále častějším nálezům munice. Řecká vláda tvrdí, že plochu pro tábor vojáci před jeho vznikem vyčistili.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Tábor stojí v areálu bývalé armádní střelnice a migranti v něm objevili například nevybuchlé minometné střely nebo funkční náboje do palných zbraní, varovala organizace Human Rights Watch

Organizace upozornila rovněž na riziko, že půda v místě tábora může být kvůli dlouholetým cvičným střelbám kontaminovaná vysokým obsahem jedovatého olova.

"Ubytovat tisíce migrantů, dětí i dospělých, a humanitárních pracovníků na území bývalé střelnice bez toho, aby se zajistilo, že nebudou vystaveni toxickému působení olova, je nehorázné. Řecké úřady by měly okamžitě provést průzkum celé lokality a měření obsahu olova v půdě a zveřejnit jeho výsledky," uvedla Belkis Willeová z Human Rights Watch.

V táboře Kara Tepe, kam byli migranti přemístěni po zářijových požárech v táboře Moria, žije aktuálně kolem 12.500 lidí, z toho 2500 dětí. Jeho obyvatelé v poslední době vyfotili nálezy munice a také zbraní, které se v areálu našly. Vláda ale tvrdí, že jde o podvrhy.

"Prohlašují, že tu munici tam nastražili sami migranti s úmyslem vládu poškodit," citoval deník The Times další zástupkyni Human Rights Watch Evu Cosseovou. Příslušná ministerstva se k věci zatím oficiálně nevyjádřila.

EU a Řecko se nedávno dohodly na stavbě nového trvalého zařízení pro migranty na Lesbu. Hotové má být nejspíš v druhé polovině příštího roku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo uvažuje o zákazu vstupu z oblastí se zmutovaným koronavirem

28.01.2021 06:48 Německo zvažuje zakázat vstup do země cizincům z oblastí s nakažlivějšími variantami koronaviru,…

Slovensko přitvrdilo. Do práce, na poštu, do banky či na procházku jen s…

27.01.2021 22:04 Aktualizováno Na Slovensku ode dneška platí v souvislosti s koronavirovou krizí přísnější zákaz vycházení.…

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Spor EU a AstraZeneca o vakcíny trvá, unie chce ty z Británie

27.01.2021 21:44 Aktualizováno Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín se oběma stranám ani dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama