Nečekaný objev v Osvětimi: Dětská bota ukrývala údaje o chlapci z Prahy

Výjimečné odhalení se podařilo při konzervaci dětských bot obětí nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi: v jedné z nich se našel rukou psaný nápis se jménem a příjmením chlapce z Prahy, který do Osvětimi přijel transportem z Terezína. Oznámilo to dnes v tiskové zprávě muzeum, které působí na území někdejšího tábora na jihu Polska.

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)
doporučujeme

Amos Steinberg se narodil 26. června 1938 a žil v Praze. Spolu s rodiči Ludvíkem a Idou jej 10. srpna 1942 poslali do Terezína. Všichni byli deportováni do Osvětimi, uvedlo muzeum, které k těmto údajům přivedlo chlapcovo jméno a příjmení a jeho číslo v transportu, vepsané do boty.

"Z dochovaných dokumentů vyplývá, že matka se synem byli deportováni do Osvětimi v jednom transportu 4. října 1944. Pravděpodobně byli oba zavražděni v plynové komoře po selekci (vězňů hned po příjezdu do tábora). Můžeme se domýšlet, že nejspíše matka se postarala o to, aby podepsala botičku svého dítěte," uvedla Hanna Kubiková z muzea. "Otec byl deportován v jiném transportu. Víme, že byl přeložen 10. října 1944 z Osvětimi do Dachau a dožil se osvobození v pobočce Kaufering," dodala.

V jiné dětské botě se podle výzkumnice našly doklady v maďarštině, nejspíše tedy patřila dítěti z řad maďarských Židů, vražděných v Osvětimi na jaře a v létě 1944. Nejčastěji se v botách nalézají noviny, které se často používaly jako vložky či sloužily k lepší izolaci před chladem.

Za druhé světové války nacisté podle odhadů připravili v Osvětimi o život přes 1,1 milionu lidí, většinou Židů.

Koncentrační tábor v anektované Osvětimi (německy Auschwitz) založili nacisté v roce 1940 a mezi prvními v něm byli internováni polští odbojáři. Následující rok byl poblíž postaven rozsáhlejší komplex Osvětim II - Březinka (Birkenau), který se stal symbolem vyhlazování evropských Židů. Podle osvětimského muzea v táboře zahynulo přes 1,1 milionu lidí, z toho milion Židů. Vězněno tam bylo i na 50.000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000. Tábor osvobodila 27. ledna 1945 Rudá armáda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA kvůli Rusku pošlou další americké vojáky do Polska

15.08.2020 16:28 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes podepsal ve Varšavě dohodu, která umožní vyslat další…

Zeman se chová jako nemocný starý muž, rozděluje Česko, píše německý tisk

15.08.2020 15:10 Miloš Zeman se chová stále více jako svéhlavý, starý a nemocný muž. V rozsáhlém materiálu o českém…

Dánsko kvůli koronaviru zavede povinné roušky v hromadné dopravě

15.08.2020 14:12 Dánsko zavede kvůli šíření koronaviru povinnost nosit v hromadné dopravě roušky. Opatření začne…

Ukrajina hlásí rekordních 1847 případů koronaviru za den

15.08.2020 11:31 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala 1847 případů koronaviru, čímž pokořila svůj dosavadní denní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama