Nejasnosti kolem prvního případu koronaviru v Tyrolsku. Jak to bylo?

Podle tyrolských úřadů uvedla Švýcarka, považovaná za první známý případ člověka s koronavirem v rakouské spolkové zemi, že první příznaky měla 5. března. Informovala o tom dnes agentura APA. Test s pozitivním výsledkem přitom ženě vyšel 9. března, což odpovídá i údajům rakouské Agentury pro ochranu zdraví a bezpečnost potravin (AGES). Ta ale předtím, stejně jako rakouské ministerstvo zdravotnictví, zjevně mylně uvedla, že žena onemocněla už 5. února.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Spolková země Tyrolsko dnes znovu zdůraznila, že nemá žádné informace o 5. únoru coby datu onemocnění první pacientky. Franz Allerberger z AGES přitom předtím podle APA tvrdil, že první známý případ nákazy koronavirem se v hojně navštěvovaném alpském lyžařském středisku Ischgl vyskytl už 5. února a byla jím švýcarská turistka.

O tom, že v Ischglu se nákaza vyskytla už na počátku března, se vědělo delší dobu. Severské státy už tehdy upozorňovaly Rakousko na nákazu v Ischglu, odkud se vraceli jejich nakažení občané. Dne 7. března byla infekce potvrzena u barmana z Ischglu, kterého pak média označovala za hlavního šiřitele, neboť po kontaktu s ním mohly onemocnět desítky lidí.

Barman ale podle Allerbergera označení šiřitele dostal nespravedlivě, protože nebyl tím, kdo nákazu do Ischglu zavlekl, byl naopak v tomto středisku jedním z prvních z infikovaných, kteří navštívili lékaře, a byla tak u nich nákaza zjištěna.

Tyrolsko je nyní nejpostiženějším regionem v Rakousku. Koronavirus SARS-CoV-2 tam byl dosud zachycen u 1065 lidí z celkem 4474 nakažených. V Rakousku dosud nemoci COVID-19 podlehlo 23 lidí.

Některé tyrolské obce jsou prakticky izolované od zbytku světa a v současnosti je opouštějí poslední stovky především zahraničních sezonních pracovníků. Podle APA má oblast Paznauntal a středisko Sankt Anton am Arlberg v příštích dnech opustit i zhruba stovka Čechů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu vzrostl počet nakažených koronavirem, reprodukční číslo je vyšší…

31.05.2020 08:12 V Německu přibylo za posledních 24 hodin 286 případů nákazy koronavirem, což je téměř o 500 méně…

Jak rozvrátit Libyi? Ministerstvo USA varuje před zákeřnou metodou Ruska

30.05.2020 21:54 Aktualizováno Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca…

Epidemie ve Francii polevuje. Denní počet úmrtí na covid-19 se drží pod…

30.05.2020 20:09 Ve francouzských nemocnicích zaznamenali v minulých 24 hodinách 57 úmrtí s covidem-19. Denní počet…

V Itálii zemřelo dalších 111 lidí s nemocí covid-19

30.05.2020 19:10 Počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 se v Itálii za poslední den zvýšil o 111 na 33.340. O den…

Související:

Právě se děje

Další zprávy