Nejdřív koronavirus, teď komáři. Na jihu Španělska se šíří západonilská horečka

V jihošpanělské Andalusii tento měsíc zaznamenali už téměř 40 případů západonilské horečky, což je podle místních úřadů na španělské poměry nebývale vysoký počet. Jeden z pacientů, sedmasedmdesátiletý muž, ve čtvrtek v nemocnici v Seville nemoci podlehl, uvedla dnes místní média.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

V provincii Sevilla podle listu La Vanguardia evidují nyní už 38 pacientů s příznaky západonilské horečky, z toho 23 je hospitalizovaných, včetně sedmi na jednotkách intenzivní péče. Virus se zatím potvrdil jen u šesti, u ostatních se vzorky dál analyzují. Většina z pacientů pochází z ohniska nákazy v obcích Coria del Río a La Puebla del Río, ležících jižně od Sevilly poblíž mokřadů národního parku Doňana.

Obě obce se nacházejí u řeky Guadalquivir a úřady nákazu přičítají vyššímu výskytu komárů kvůli vydatným jarním dešťům a vysokým teplotám z posledních týdnů. Právě komáři přenáší západonilskou horečku, která se na jih Španělska dostala podle médií s migrujícími ptáky z Afriky.

"Jsme mrtví strachem, nejdřív koronavirus a teď komáři," citoval server eldiario.es několik obyvatelek města Coria del Río. "Zejména staří lidé mají strach a kolem osmé večer už jsou tu ulice skoro prázdné," dodaly ženy s tím, že tak kolem osmé se začínají komáři rojit. "Za 36 let, co mám tento podnik, jsem tu nic takového nezažil," postěžoval si Javier Benítez, majitel místního občerstvení nedaleko řeky.

Západonilská horečka se podle místních úřadů ve Španělsku obvykle nevyskytuje v takové míře jako "třeba v Rumunsku či Řecku". Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) 80 procent nakažených tímto virem nemá žádné příznaky. Asi u jednoho procenta nakažených se mohou vyskytnout i vážné projevy jako meningitida či encefalitida. Ohroženy jsou zejména děti, starší osoby a lidé s oslabeným imunitním systémem. Při závažném průběhu může být tato i smrtelná.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fridays For Future: Po celém světě se manifestuje za ochranu klimatu,…

25.09.2020 12:18 Tisíce studentů v Austrálii a v řadě asijských zemí se dnes zúčastnily manifestací za ochranu…

Nakažených na Slovensku strmě přibývá, premiér Matovič chce opatření proti…

25.09.2020 11:19 Aktualizováno Slovensko ve čtvrtek třetí den v řadě zaznamenalo nový rekord potvrzených nových případů nákazy…

Vědci jsou na stopě pasivnímu očkování na covid. Mohli by léčit i již…

25.09.2020 10:59 Berlínští vědci izolovali z krve lidí, kteří prodělali nákazu novým typem koronaviru, téměř 600…

Obavy z osudu výjimek mají i pendleři jezdící z Německa do Česka

25.09.2020 09:26 Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku hledí s obavami na karanténní opatření nejen čeští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama