Nejhorší exploze v dějinách Slovenska: Soud vynesl tresty za tragédii z roku 2007

Dva bývalé manažery firmy uznal dnes soud vinnými z obecného ohrožení a dvanáct let po mohutné explozi ve Vojenském opravárenském podniku (VOP) ve slovenských Novákách jim uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

zdroj: YouTube

Obžalovanému bývalému generálnímu řediteli podniku Jozefu Berákovi soudkyně uložila tříletý trest vězení, který mu odložila na zkušební lhůtu pěti let. Stejný trest ale s kratší zkušební dobou vyměřila také někdejšímu výrobnímu řediteli firmy Jánu Laurovi. Oba by se zároveň měli omluvit rodinám obětí exploze. Bývalého technického ředitele i bezpečnostního technika firmy soud zprostil obžaloby, a to kvůli pochybnostem o jejich vině.

Prokuratura v případu obžalovala celkově pět osob už v roce 2010. Tvrdila, že museli vědět o riziku exploze, a to kvůli množství výbušného materiálu a jeho nesprávnému skladování. Jeden z obžalovaných před dvěma lety zemřel. Soudní líčení se táhlo i kvůli vypracování znaleckého posudku a dodatečným výslechům svědků.

Po explozi se VOP Nováky, který se zabýval hlavně likvidací a opravami munice, výrobou ručních granátů a cvičného střeliva, dostal do finančních potíží. V roce 2012 Slovensko vypsalo tendr na dvacetiletý pronájem společnosti. V soutěži uspěla společnost MSM Martin ze skupiny MSM Group, ve které většinový podíl kontroluje česká firma Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit: Johnson utržil porážku, z EU přicházejí tvrdé reakce

19.10.2019 20:14 Aktualizováno Další odložení brexitu by nikomu neprospělo, uvedl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v…

"Máte na rukou krev." Salvini sepsul vládu kvůli uprchlíkům, Berlusconi si…

19.10.2019 19:46 Italská pravice dnes pod heslem "Italská hrdost" na římském náměstí San Giovanni protestovala proti…

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Do Evropy se dostanou další teroristé IS? Belgie má kontroverzní plán

19.10.2019 18:52 Aktualizováno Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama