Nejmenší slovenskou vládní stranu opouští většina poslanců

Nejmenší slovenskou vládní stranu Za lidi opouští po vnitrostranickém konfliktu ministryně spravedlnosti Mária Kolíková a šest z deseti poslanců strany. Ti budou nově působit v poslaneckém klubu jiné vládní strany Svoboda a solidarita (SaS) ministra hospodářství Richarda Sulíka. Oznámili to dnes Kolíková a Sulík. Stranu Za lidi založil bývalý prezident Andrej Kiska, který loni z politiky odešel.

Vývoj souvisí s dlouhodobým neúspěšným požadavkem křídla kolem Kolíkové na svolání mimořádného sněmu strany Za lidi, který by volil nové stranické vedení. Proti konání sněmu byla šéfka strany a vicepremiérka Veronika Remišová, která prostřednictvím personálních změn získala na svou stranu většinu členů předsednictví Za lidi. Remišová dříve nařkla skupinu členů kolem Kolíkové z toho, že jim jde jen o funkce.

"Chceme nadále naplňovat programové prohlášení vlády a prosazovat reformy," řekla Kolíková o další působením své platformy po odchodu ze strany Za lidi a po dohodě o spolupráci s SaS.

Posílením o půltucet poslanců se SaS stala druhou nejsilnější stranou čtyřčlenné vládní koalice, ve které dominuje protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti ministra financí a expremiéra Igora Matoviče. V koalici, která vznikla po loňských volbách a která se letos na jaře po vládní krizi dohodla na výměně premiéra, působí i hnutí Jsme rodina šéfa sněmovny Borise Kollára.

SaS chce, aby se po rozpadu strany Za lidi nezměnily poměry v koalici a aby Kolíková i Remišová zůstaly ve svých vládních funkcích. "Nechceme otevírat koaliční smlouvu. To znamená, že naším zásadním požadavkem je, že Mária Kolíková zůstane ministryní spravedlností. To, co ona prosazuje, je prakticky to, co SaS prosazovat chtěla," řekl Sulík.

Remišová, která v minulosti působila v OLaNO, v čele strany Za lidi vystřídala Kisku loni. Exprezident dříve uvedl, že politiku opouští kvůli dlouhodobým zdravotním potížím, a dal najevo zklamání, že jeho strana je po parlamentních volbách nejmenším členem vládní koalice. Strana Za lidi získala v posledních volbách 12 křesel ve 150členné sněmovně. Dva poslanci ji opustili během vládní krize letos na jaře.

Podobné přestupy poslanců mezi vládními stranami zažilo Slovensko naposledy v roce 2016. Stalo se tak poté, co tehdejší nejmenší vládní stranu Síť rovněž opustila většina poslanců a začali spolupracovat s jinou koaliční stranou. Síť pak z vládní koalice tehdejšího premiéra a šéfa sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica vypadla.

Související

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

Více souvisejících

Slovensko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy