Nejmladší britský terorista? Soud poslal do vězení 17letého chlapce

Na šest let a osm měsíců poslal dnes britský soud do vězení teprve sedmnáctiletého muže, který plánoval teroristické útoky ve městě Durham na severovýchodě Anglie. Mladík, který sám sebe označil za neonacistu a sadistu, je podle zpravodajské stanice BBC nejmladším člověkem v Británii usvědčeným z plánování podobných atentátů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Mladík, jehož jméno úřady nezveřejnily, se ve svém deníku zmiňoval o "nevyhnutelné rasové válce" a sestavil seznam cílů v Durhamu, které bude třeba v případě "guerillové války" napadnout. Jsou mezi nimi například pošta, pasový úřad, banky, budovy místní správy, hospody či školy, "které slouží jako střediska indoktrinace mládeže". Žhářské útoky zápalnými láhvemi plánoval na synagogy v Durhamu a okolí.

Mladý muž si podle BBC vedl seznam "zbraní, které bych si koupil", a na internetu vyhledával rasistický a krajně pravicový obsah. Podrobně studoval například řadu masových útoků v USA a v Evropě. Na internetu se snažil získat i dusičnan amonný, který se využívá při výrobě jednoduchých výbušnin.

Policisté nyní sedmnáctiletého mladíka zadrželi loni v březnu. V listopadu jej soud shledal vinným z šesti trestných činů včetně přípravy teroristického útoku a dnes mu uložil trest. Obviněný sám sebe při procesu označil za "neonacistu" a "sadistu od přírody".

"Případy, jako je tento, ukazují, jakým hrozbám čelí dnes naši mladí lidé na internetu," uvedl vyšetřovatel kauzy Martin Snowden. Varoval, aby lidé nepodceňovali možnost radikalizace na internetu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropané ohrožují migranty. Přenáší na ně virus HIV

27.01.2020 22:20 Aktualizováno Už více než týden plní domácí i světová média zprávy o čínském koronaviru. Na pozadí boje se…

Doba na budoucí jednání s Británií je extrémně krátká, varuje Barnier

27.01.2020 22:18 Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně…

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic

27.01.2020 21:24 Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních…

Babiš v Osvětimi: Holokaust nespadl z nebe, svět se potýká s vlnou…

27.01.2020 19:30 Nejdůležitějším poselstvím z připomínek 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama