Nejvyšší soud SR odročil líčení v kauze padělání směnek. Rusko tvrdí, že byl napaden

Slovenský nejvyšší soud odročil na leden příštího roku líčení o odvoláních v kauze padělání směnek. Jeden z obžalovaných, exministr hospodářství Pavol Rusko, se krátce před začátkem dnešního jednání omluvil s odůvodněním, že byl napaden a ošetřen v nemocnici. Soud nevyhověl návrhu prokurátora a obhajoby, aby líčení pokračovalo s druhým obžalovaným, podnikatelem Marianem Kočnerem.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Podle žalobce lékařské potvrzení Ruska nesplňuje zákonem předepsané podmínky pro jeho řádné omluvení.

Specializovaný trestní soud letos v únoru uznal Ruska i Kočnera vinnými z padělání čtyř směnek v hodnotě téměř 69 milionů eur (1,8 miliardy korun) a vyměřil jim shodný trest 19 let vězení. Proplacení směnek požadovala i od soukromé televize Markíza jedna z firem Kočnera, který byl letos v září nepravomocně zproštěn obžaloby z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. V případu směnek se odvolali obžalovaní i prokurátor, který žádal uložení přísnějšího trestu.

Rusko dnes ráno doručil soudu neschopenku vystavenou lékařem s odůvodněním, že má po polití patrně kyselinou od neznámého útočníka poraněné oči a dýchací cesty. Po ošetření v nemocnici byl propuštěn do domácí péče. Podle listu Denník N Rusko tvrdil, že ho při běhání neznámá osoba polila tekutinou. Exministr a bývalý šéf televize Markíza Rusko nedal souhlas k tomu, aby se líčení konalo v jeho nepřítomnosti.

Prokurátor Ján Šanta přirovnal Ruskův postup k obstrukci. Tvrdil, že lékařské potvrzení nesplňuje zákonem vyžadované podmínky pro omluvu z účasti na líčení, protože v něm nebylo uvedeno, že zdravotní stav dotyčného neumožňuje zúčastnit se líčení bez ohrožení jeho zdraví.

Podobné zdůvodnění jako Šanta přednesl taká právní zástupce Markízy Daniel Lipšic, který navíc navrhl soudu, aby vydal příkaz k Ruskovu zatčení. Lipšic uvedl, že Rusko předkládal neschopenky již u soudu první instance, který kvůli tomu některá naplánovaná jednání musel zrušit.

Rusko podle obžaloby zmíněné směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Rusko směnky vystavil jako fyzická osoba a zároveň je podepsal za Markízu, která se tak měla stát ručitelem. Vzhledem k tomu, že Rusko coby hlavní dlužník ze směnek nyní vystupuje na veřejnosti jako nemajetný, povinnost proplatit směnky by zůstala Markíze.

Směnky nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy ze skupiny Central European Media Enterprises, kterou mezitím ovládla investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU hodlá přimět dodavatele vakcín, aby respektovali smlouvy

24.01.2021 18:10 Aktualizováno Evropská unie přiměje farmaceutické firmy respektovat smlouvy o dodávkách vakcíny proti koronaviru.…

Francouzský ministr odsoudil zatýkání v Rusku, odporuje to právnímu státu

24.01.2021 14:43 Zatýkání lidí, kteří v ruských městech přišli demonstrovat na obhajobu opozičního vůdce Alexeje…

V Portugalsku začaly prezidentské volby, favoritem je úřadující hlava státu

24.01.2021 10:26 V Portugalsku dnes volí prezidenta, hned v prvním kole má podle průzkumů velkou šanci na zisk…

Německo oznámilo 12.257 nových infekcí, 349 úmrtí

24.01.2021 06:59 Německo dnes ohlásilo 12.257 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama