Nejznámější případ zmizení dítěte v Evropě: Kauza Maddie McCannové opět ožila

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval Spolkový kriminální úřad.

Madeleine McCannová
doporučujeme

Kauza britské holčičky Madeleine McCannové, která se ztratila 3. května 2007, je nejznámějším případem zmizení dítěte z poslední doby. Rodina McCannové přicestovala se skupinou přátel a jejich dětmi do turistického komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve 28. dubna na týdenní pobyt.

Rodiče Madeleine Kate a Garald, oba lékaři, osudný den uložili v 20:30 místního času všechny své děti (kromě tehdy tříleté Madeleine mají i o rok mladší dvojčata) a odešli na večeři se svými přáteli do restaurace, které se nacházela asi 50 metrů od apartmánu. Pokoj s dětmi pravidelně kontrolovali, naposledy v 21:00 místního času. Při návratu kolem 22:00 zjistili, že Madeleine zmizela, a hned zalarmovali policii.

Portugalská a později i britská policie, která zahájila vlastní vyšetřování v červenci 2013, začaly s pátráním a v počátku policie pracovala s hypotézou, že Madeleine byla unesena. Postupně se ale začala klonit k názoru, že se stala obětí násilného činu a že již nežije. Případ hlavně v prvních měsících provázela rozsáhlá mediální a informační kampaň. Rodinu podpořila například spisovatelka Joanne Rowlingová, fotbalista David Beckham nebo papež Benedikt XVI.

Prvním podezřelým se stal tehdy čtyřiatřicetiletý Robert Murat, který bydlel nedaleko apartmánu McCannových a kterého údajně spatřili přátelé McCannových u místa zmizení. Obviněn nakonec nebyl a od médií získal za hanlivé články odškodnění ve výši 600.000 liber (17,5 milionu korun).

Policie později označila za podezřelé rodiče Madeleine, žádná oficiální obvinění proti nim ale nevznesla a případ v červenci 2008 odložila. Portugalští policisté si původně mysleli, že Madeleine mohla nešťastnou náhodou zemřít a že rodiče poté ukryli její tělo. McCannovi jakákoliv obvinění vždy ostře odmítali a tvrdili, že dívku někdo unesl.

Rozruch vyvolal bývalý policejní inspektor Goncalo Amaral, který vydal v roce 2008 knihu Maddie - Pravda o lži. V ní tvrdil, že Madeleine zemřela při nehodě a že rodiče to tajili. Soud mu nakonec nařídil zaplatit rodičům dívky odškodné 500.000 eur (13,7 milionu Kč), nejvyšší soud ale rozhodnutí nižšího soudu zrušil.

V roce 2013 na základě nových poznatků a výzvy policie portugalská justice obnovila pátrání a britská policie o rok později začala pátrat po muži, který na jihu Portugalska zřejmě vykradl několik domů a sexuálně zneužil pět dívek ve věku od sedmi do deseti lety. Muž byl později identifikován jako Euclides Monteiro, ale zemřel již v roce 2009 při automobiloé nehodě. Na konci roku 2014 portugalská policie za přítomnosti svých britských kolegů také zahájila nové výslechy svědků, mezi kterými byli hlavně zaměstnanci hotelu Ocean Club, odkud Maddie zmizela a kde pracoval i Monteiro, ale i tehdejší rekreanti.

Loni v květnu portugalská policie oznámila, že vyšetřuje nového podezřelého v případu. Britská média tehdy uvedla, že se jedná o Němce Martina Neyw, který je v Německu ve vězení za únos a vraždu tří chlapců v letech 1992 až 2001. Portugalský tisk to ale odmítl.

Nyní Spolkový kriminální úřad uvedl, že němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy McCannové 43letého muže z Německa. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Podezřelý Němec v letech 1995 až 2007 pravidelně pobýval v regionu Algarve, vykonával tam příležitostné práce třeba v gastronomii, uvedl Spolkový kriminální úřad. Případ léta vyšetřuje britský Scotland Yard ve spolupráci s policií v Portugalsku a Německu.

Rodiče Madeleine McCannové označili za potenciálně velmi důležitou informaci o novém možném podezřelém. Nyní 43letý muž si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení v Německu za sexuální delikty.

"Kate a Gerry to vnímají jako potenciálně velmi důležité," řekl dnes BBC mluvčí rodiny McCannových Clarence Mitchell. "Nikdy se nevzdali naděje, že možná bude nalezena živá, ale jsou realisty," dodal.

"Ať bude výsledek této konkrétní linie vyšetřování jakýkoli, potřebují vědět, co se stalo jejich dceři, aby našli klid a kdokoli zodpovědný byl předán spravedlností," řekl mluvčí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Parlamentní volby v Chorvatsku vyhrála s náskokem vládní HDZ

06.07.2020 18:43 V parlamentních volbách v Chorvatsku zvítězilo se značným odstupem vládní Chorvatské demokratické…

Slovinsko vrací Česko s výjimkou severní Moravy mezi bezpečné země

06.07.2020 18:22 Slovinsko od úterý 7. července vrací Českou republiku zpátky na seznam bezpečných zemí, jejichž…

Smrt Morriconeho zasáhla celý svět. Vzpomínají na něj umělci i politici

06.07.2020 16:21 Na italského hudebního skladatele Ennia Morriconeho vzpomínají umělci i politici z celého světa.…

Francii šokoval brutální útok na řidiče autobusu. Odmítl lidi bez roušky,…

06.07.2020 15:23 Terčem brutálního útoku se ve městě Bayonne na jihozápadě Francie stal řidič autobusu, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy