Některé španělské regiony se od neděle obávají chaosu v koronavirových opatření

Některé španělské regiony se obávají, že od příštího týdne nebudou mít dostatečné pravomoce, aby mohly bránit šíření koronaviru. V neděli totiž ve Španělsku po půl roce končí nouzový stav a regionální vlády už pak nebudou moci bez souhlasu soudů například vyhlásit noční zákaz vycházení, omezit shromažďování či jinak omezit volný pohyb lidí.

Eurozpravy.cz

Španělská vláda nicméně přijala mimořádný dekret, který bude platit od neděle a který zkracuje odvolací proces v případě takových omezení přijatých vedeními regionů na nejvýše dva týdny. Informují o tom místní média.

Španělská vláda během pandemie nevyslyšela volání opozice a některých autonomních oblastí po změně legislativy tak, aby vedení regionů mohla bez souhlasu soudů omezit některá práva (zejména volný pohyb lidí) s cílem zamezit šíření epidemie. Vláda tvrdí, že současná legislativa je dostačující proto, aby autonomní vlády zvládly epidemii i bez výjimečného stavu.

Deník El País nicméně připomněl zmatky, které vznikaly loni od června do října, tedy od skončení prvního nouzového stavu do vyhlášení druhého. Nejvyšší soudy jednotlivých regionů mnohdy rozhodly protichůdně, takže Španělé měli chaos v tom, co regionální vlády mohou a nemohou omezit.

Nyní chce španělská vláda alespoň zmírnit zmatky mimořádným dekretem, který zkracuje lhůty jednotlivých subjektů (soudů i stěžovatelů) v odvolacím řízení v těchto případech a poslední slovo dává španělskému nejvyššímu soudu. Dekret nicméně vyvolal překvapení u samotných soudců nejvyššího soudu, kteří se jeho obsah dozvěděli až tuto středu.

Španělská vláda odmítá prodloužení nouzového stavu mimo jiné proto, že se podle ní zrychluje očkování proti covidu-19. Nejméně jednu dávky vakcíny proti covidu-19 dostalo ve Španělsku asi 27 procent z jeho 47 milionů obyvatel. Vláda také počítá se zlepšováním epidemické situace. V celé zemi se za deset dní snížil počet nových nákaz na 100.000 obyvatel z 235 na 205, nicméně mezi regiony jsou velké rozdíly, nejhorší situace je v Baskicku (v přepočtu 478 nových nákaz) a nejlepší ve Valencii (42).

Zatím není jasné, jaká pravidla stran omezení pohybu osob budou v jednotlivých regionech od příštího týdne platit. Zatímco například katalánská vláda už oznámila, že nepočítá s prodloužením nočního zákazu vycházení ani s omezením cestování mezi provinciemi, vedení Baleár ve středu schválilo, že ponechá v platnosti do 23. května zákaz vycházení od 23 hodin do šesti ráno, omezení shromažďování lidí na veřejnosti i kontroly testů na koronavirus v přístavech a na letištích. Vláda Baleárských ostrovů, které patří k regionům s nejlepší epidemickou situací, už požádala nejvyšší soud tohoto regionu o potvrzení svého rozhodnutí.

Například vláda Baskicka, kde je nyní epidemická situace v Španělsku nejhorší, uvedla, že bude přijímat jen taková omezení, která mají "oporu v zákoně", protože nechce riskovat, že soudy opatření zamítnou. Příslušný dekret má baskická vláda vydat v pátek.

Témata: EZ

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

Související:

Právě se děje