Někteří Italové po ohlášení karantény vyrazili na nákupy, zároveň se šíří heslo #iorestoacasa

V Římě, Neapoli i v Turíně se v noci na dnešek tvořily dlouhé fronty před supermarkety, kam mnoho Italů vyrazilo po ohlášení celostátní karantény kvůli šíření koronaviru. Informovala o tom italská tisková agentura ANSA, podle níž lidé v italských městech budou moci chodit na nákupy i v příštích dnech.

Italská policie
doporučujeme

Italský premiér Giuseppe Conte mezitím podepsal dekret, na jehož základě ode dneška v celé zemi platí tvrdá omezení pohybu i zákaz hromadných akcí včetně svateb a pohřbů. Plošná karanténa je naplánována do 3. dubna.

"Budoucnost Itálie je v našich rukách. Přiložme všichni ruku k dílu, učiňme jisté oběti pro společné dobro. V sázce je zdraví našich blízkých, našich rodičů, našich dětí, našich prarodičů," uvedl předseda vlády v twitterovém příspěvku zveřejněném krátce před půlnocí. Ke vzkazu připojil fotografii, na níž podle všeho podepisuje příslušný dekret, a heslo #iorestoacasa ("já zůstávám doma").

Někteří lidé ovšem naopak vyrazili nakupovat zásoby. "V Římě, v Neapoli i v Turíně se u non-stop supermarketů utvořily dlouhé fronty: lidé stojí venku s vozíky a čekají, než na ně přijde řada. Prodavači kontrolují provoz, povolují vstup jen po malých skupinách, nařizují bezpečnostní rozestupy u pokladen a používání rukavic v oddělení s ovocem a zeleninou," popsala scény z pondělního večera ANSA. V Palermu museli kvůli rvačce lidí čekajících na nákup zasahovat policisté.

Italské obchody nicméně mohou zůstat otevřené i při nových pravidlech proti šíření koronaviru. Podmínkou je podle agentury Reuters to, aby personál zajistil metrové rozestupy mezi zákazníky. Menší obchody jsou zavřené již od víkendu. Obchody s potravinami můžou mít otevřeno 24 hodin denně.

"Nový dekret předpokládá možnost vyjít z domu a nakoupit si," doplňuje ANSA. Složitější to bude s delšími cestami, které budou povolovány pouze kvůli práci a při závažných zdravotních či osobních důvodech. Ty mají lidé prokazovat prohlášením v podobě vyplněného formuláře ministerstva vnitra. Pokud se ukáže, že v něm podali nepravdivé vysvětlení, hrozí jim peněžitý trest i vězení.

Provoz hromadné dopravy v Itálii nebude zastaven, premiér Conte nicméně apeloval na obyvatele, aby z domovů vycházeli co nejméně. Toto poselství, jakož i další pravidla mimořádného stavu, nyní šíří mimo jiné amplióny policejních aut v ulicích italských měst.

Itálie nezrušila ani vlakové a letecké spoje se zahraničím. Řada zemí nicméně sama toto spojení omezila nebo úplně zakázala. Například Malta dnes oznámila, že ruší letecké spojení s Itálií, trajekty mezi Maltou a Sicílií budou vozit pouze zboží a léky. Británie vyzvala své občany, aby do Itálie nejezdili, pokud to není nezbytně nutné. Společnost British Airways ruší všechny lety do Itálie i z této země. Do Itálie přestaly létat také aerolinky Norwegian Air. Řada zemí, například i Rakousko, vybídla své občany, aby se z Itálie urychleně vrátili domů.

České velvyslanectví v Římě zůstává podle českého ministerstva zahraničí v provozu. Dočasně je ale uzavřeno jeho konzulární oddělení. V případě nouze mohou Češi volat na linku 0039 335310450. České ministerstvo zahraničí už minulý týden doporučilo, aby Češi do Itálie nejezdili. Ti, kteří se na jejím území nacházejí, se mohou vrátit domů, kde ale budou muset zůstat dva týdny v karanténě.

Do 3. dubna zůstanou v Itálii zavřené všechny školy, volnočasová centra, lyžařské areály, muzea či kina. Zakázána jsou také jakákoli venkovní shromáždění, podle deníku Corriere della Sera rovněž pohřby a svatby konané v kostelích a také mše.

Vláda nejdříve speciální režim zavedla v Lombardii a v dalších vybraných oblastech na severu Itálie, kde se novým koronavirem od února nakazily tisíce lidí. O dva dny později ale drastická opatření rozšířila na celé území, zatímco mrtvých poměrně rychle přibývá se objevují varování ohledně náporu na zdravotnický systém.

Lombardská metropole Milán dnes podle italských médií vypadá jako město duchů. V ulicích jindy rušného průmyslového srdce i severní Itálie je téměř liduprázdno.

V rámci nových pravidel zdravotnický personál ztrácí nárok na dovolenou. Lidé, kteří zaznamenají příznaky nemoci COVID-19, případně budou mít pozitivní koronavirový test, mají přikázáno s výjimkou vážných případů zůstávat v izolaci doma.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v německém Frankfurtu nožem zranil několik lidí

26.01.2021 22:06 Aktualizováno V úterý dopoledne došlo v německém Frankfurtu nad Mohanem k útoku, při kterém bylo zraněno několik…

V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 21:52 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

26.01.2021 18:40 Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její…

Čech v Německu čelí obžalobě za to, že větvemi ohrožoval dopravu

26.01.2021 18:33 Až 15 let za mřížemi hrozí v Německu Čechovi, který podle vyšetřovatelů několik roků dával na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama