Někteří Italové po ohlášení karantény vyrazili na nákupy, zároveň se šíří heslo #iorestoacasa

V Římě, Neapoli i v Turíně se v noci na dnešek tvořily dlouhé fronty před supermarkety, kam mnoho Italů vyrazilo po ohlášení celostátní karantény kvůli šíření koronaviru. Informovala o tom italská tisková agentura ANSA, podle níž lidé v italských městech budou moci chodit na nákupy i v příštích dnech.

Italská policie

Italský premiér Giuseppe Conte mezitím podepsal dekret, na jehož základě ode dneška v celé zemi platí tvrdá omezení pohybu i zákaz hromadných akcí včetně svateb a pohřbů. Plošná karanténa je naplánována do 3. dubna.

"Budoucnost Itálie je v našich rukách. Přiložme všichni ruku k dílu, učiňme jisté oběti pro společné dobro. V sázce je zdraví našich blízkých, našich rodičů, našich dětí, našich prarodičů," uvedl předseda vlády v twitterovém příspěvku zveřejněném krátce před půlnocí. Ke vzkazu připojil fotografii, na níž podle všeho podepisuje příslušný dekret, a heslo #iorestoacasa ("já zůstávám doma").

Někteří lidé ovšem naopak vyrazili nakupovat zásoby. "V Římě, v Neapoli i v Turíně se u non-stop supermarketů utvořily dlouhé fronty: lidé stojí venku s vozíky a čekají, než na ně přijde řada. Prodavači kontrolují provoz, povolují vstup jen po malých skupinách, nařizují bezpečnostní rozestupy u pokladen a používání rukavic v oddělení s ovocem a zeleninou," popsala scény z pondělního večera ANSA. V Palermu museli kvůli rvačce lidí čekajících na nákup zasahovat policisté.

Italské obchody nicméně mohou zůstat otevřené i při nových pravidlech proti šíření koronaviru. Podmínkou je podle agentury Reuters to, aby personál zajistil metrové rozestupy mezi zákazníky. Menší obchody jsou zavřené již od víkendu. Obchody s potravinami můžou mít otevřeno 24 hodin denně.

"Nový dekret předpokládá možnost vyjít z domu a nakoupit si," doplňuje ANSA. Složitější to bude s delšími cestami, které budou povolovány pouze kvůli práci a při závažných zdravotních či osobních důvodech. Ty mají lidé prokazovat prohlášením v podobě vyplněného formuláře ministerstva vnitra. Pokud se ukáže, že v něm podali nepravdivé vysvětlení, hrozí jim peněžitý trest i vězení.

Provoz hromadné dopravy v Itálii nebude zastaven, premiér Conte nicméně apeloval na obyvatele, aby z domovů vycházeli co nejméně. Toto poselství, jakož i další pravidla mimořádného stavu, nyní šíří mimo jiné amplióny policejních aut v ulicích italských měst.

Itálie nezrušila ani vlakové a letecké spoje se zahraničím. Řada zemí nicméně sama toto spojení omezila nebo úplně zakázala. Například Malta dnes oznámila, že ruší letecké spojení s Itálií, trajekty mezi Maltou a Sicílií budou vozit pouze zboží a léky. Británie vyzvala své občany, aby do Itálie nejezdili, pokud to není nezbytně nutné. Společnost British Airways ruší všechny lety do Itálie i z této země. Do Itálie přestaly létat také aerolinky Norwegian Air. Řada zemí, například i Rakousko, vybídla své občany, aby se z Itálie urychleně vrátili domů.

České velvyslanectví v Římě zůstává podle českého ministerstva zahraničí v provozu. Dočasně je ale uzavřeno jeho konzulární oddělení. V případě nouze mohou Češi volat na linku 0039 335310450. České ministerstvo zahraničí už minulý týden doporučilo, aby Češi do Itálie nejezdili. Ti, kteří se na jejím území nacházejí, se mohou vrátit domů, kde ale budou muset zůstat dva týdny v karanténě.

Do 3. dubna zůstanou v Itálii zavřené všechny školy, volnočasová centra, lyžařské areály, muzea či kina. Zakázána jsou také jakákoli venkovní shromáždění, podle deníku Corriere della Sera rovněž pohřby a svatby konané v kostelích a také mše.

Vláda nejdříve speciální režim zavedla v Lombardii a v dalších vybraných oblastech na severu Itálie, kde se novým koronavirem od února nakazily tisíce lidí. O dva dny později ale drastická opatření rozšířila na celé území, zatímco mrtvých poměrně rychle přibývá se objevují varování ohledně náporu na zdravotnický systém.

Lombardská metropole Milán dnes podle italských médií vypadá jako město duchů. V ulicích jindy rušného průmyslového srdce i severní Itálie je téměř liduprázdno.

V rámci nových pravidel zdravotnický personál ztrácí nárok na dovolenou. Lidé, kteří zaznamenají příznaky nemoci COVID-19, případně budou mít pozitivní koronavirový test, mají přikázáno s výjimkou vážných případů zůstávat v izolaci doma.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Exploze pumy u nádraží v Mnichově: Čtyři zranění, nejezdily vlaky

01.12.2021 20:35 Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Mnichově vybuchla u nádraží letecká puma. Čtyři zranění, nejezdily vlaky

01.12.2021 22:02 Aktualizováno Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Slovenský tisk: Nejhorší prezident Česka jmenoval Fialu z akvária

01.12.2021 22:01 Aktualizováno Schůzkami s kandidáty na ministry v nové české vládě prezident Miloš Zeman stupňuje dlouhou řadu…

Portugalsko se vrátilo do stavu nouze, zpřísnilo kontrolu na hranicích

01.12.2021 21:08 Portugalsko se dnes vrátilo do stavu nouze, který se vláda rozhodla vyhlásit kvůli rostoucímu počtu…

Maďarsko má náskok před dalšími státy v Evropě v očkování třetí dávkou

01.12.2021 20:53 Třetí, posilující dávku vakcíny proti covidu-19 dostal v Maďarsku větší díl populace, než v…

Francie zpřísňuje pravidla pro cestující ze zemí mimo EU, bude chtít testy

01.12.2021 16:02 Cestující přijíždějící do Francie ze zemí mimo Evropskou unii se budou muset nově prokázat…

Slovenská vláda chce motivovat seniory k očkování poukázkami v hodnotě 500…

01.12.2021 15:01 Aktualizováno Slovenská vláda dnes schválila návrh zákona, na jehož základě má stát motivovat seniory k očkování…

EU musí podle von der Leyenové očkovat rychleji, dětská vakcína bude dřív

01.12.2021 13:56 Země Evropské unie by měly v rámci zpomalení současné vlny koronavirové nákazy pokročit v očkování…

V Německu přibylo přes 67.000 nově nakažených

01.12.2021 12:44 Aktualizováno V Německu druhý den v řadě klesla sedmidenní incidence, která udává týdenní počet nově nakažených…

NATO chce odradit Rusko od agrese proti Ukrajině, ve hře jsou sankce

30.11.2021 21:31 Severoatlantická aliance je odhodlána odradit Rusko od nové vojenské akce proti Ukrajině a chce k…

Německo zpřísní opatření vůči neočkovaným, Merkelová s regiony rozhodne ve…

30.11.2021 17:53 Lidi, kteří nejsou očkovaní proti nemoci covid-19, čeká zřejmě v Německu rozšíření zákazu vstupů do…

Související:

Právě se děje

reklama