Němci chystají projekt pro armádní mediky, prozradila ministryně

Evropské armády by měly podle německé ministryně obrany Annegret Krampové-Karrenbauerové spolupracovat ve zdravotnictví. Uvedla to po dnešním jednání se svým českým protějškem Lubomírem Metnarem (za ANO) v Praze.

Annegret Krampová-Karrenbauerová
doporučujeme

Pandemie koronaviru podle ministryně ukázala, že armády jsou schopny pomoci. Pro případ podobné situace je podle ní ale třeba, aby zdravotnické jednotky byly schopny spolupracovat a být spolu nasazeny. K tomu vznikne nový výcvikový projekt.

Krampová-Karrenbauerová zmínila také ekonomické dopady pandemie. "Je důležité, aby stát mohl stabilizovat průmysl státními zakázkami a financemi," konstatovala. Dodala, že otázka výzbroje armád souvisí s průmyslem evropských zemí a zaměstnaností.

Bez zabíhání do detailů dnes ministři zmínili největší českou zbrojní zakázku na dodávku obrněných vozidel pěchoty. Vedle německé firmy Rheinmetall Defence se o zakázku 200 vozů v sedmi modifikacích ucházejí také švédská a španělská firma. "Projekt je v přípravné fázi, teprve bude připravovat výzvu k závazným nabídkám," uvedl Metnar. Ministryni informoval o prodloužení harmonogramu přípravy nákupu. Počáteční rozhodnutí o výběru jednoho ze tří účastníků očekává koncem letošního, nebo začátkem příštího roku. "Musí být zachovány rovné podmínky pro všechny tři potenciální dodavatele," zdůraznil.

"Jsem ráda, že se uvažuje i o německé technologii," uvedla Krampová-Karrenbauerová. Doplnila ale, že vzhledem k fázi přípravy tendru je "politický zásah zakázán". Metnar zmínil už fungující spolupráci zemí v komunikačních technologiích. V obranném průmyslu mají podle něj velký potenciál.

Německá ministryně obrany do Česka přijela po pěti letech. Naposledy Česko navštívila v roce 2015 Ursula von der Leyenová, která teď vede Evropskou komisi. Krampová-Karrenbauerová ji ve funkci nahradila. S von der Leyenovou Metnar jednal loni v Berlíně. Dnes ministři jednali o tvorbě nového evropského rozpočtu, vzájemné spolupráci, například o společném výcviku.

Ohledně aliančních záležitostí Metnar po jednání uvedl, že Česko dál počítá se společným působením českých a německých vojáků v pobaltské předsunuté přítomnosti NATO v Litvě. Ministři hovořili také o společném působení na misi v Mali, kterou teď česká armáda vede, nebo o spolupráci v bojové skupině EU, ve které od začátku července čeští vojáci pod německým vedením působí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finská vláda poprvé doporučila lidem, aby nosili roušky

13.08.2020 16:27 Finská vláda dnes poprvé doporučila, aby si lidé kvůli šíření koronaviru zakrývali na veřejnosti…

Slovinsko vyzvalo k uspořádání nových voleb v Bělorusku

13.08.2020 15:10 Slovinský premiér Janez Janša dnes vyzval k uspořádání nových prezidentských voleb v Bělorusku,…

IEA kvůli potížím letecké dopravy snížila výhled poptávky po ropě

13.08.2020 13:35 Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zhoršila výhled poptávky po ropě na letošní rok. Kvůli…

Řecko vyřadí ČR ze zemí s nutností předložit test na covid

13.08.2020 13:26 Řecko vyřadí Českou republiku ze seznamu zemí, jejíž občané mají povinnost předkládat test na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama