Němci mají několik možností, jak se nechat testovat na covid. V Bavorsku nastaly problémy

Možností otestovat se na koronavirus mají Němci několik a ve velké části případů za to platit nemusí, náklady nesou pojišťovny, zdravotní fondy spolkového rozpočtu nebo pokladny jednotlivých spolkových zemí. To, že jsou rozbory zdarma i pro cestovatele a především pro navrátilce z rizikových oblastí, ale mnozí odborníci kritizují a volají alespoň po finanční spoluúčasti.

Ilustrační foto
doporučujeme

Testovací střediska jsou v Německu všudypřítomná, jedno z nových vzniklo například na odpočívadle na saské straně dálnice spojující Prahu s Drážďany. Je určeno pro každého, kdo se do země vrací ze zahraničí. Za otestování platit nemusí a nezáleží na tom, zda přijíždí z rizikové oblasti, nebo ne. Testy jsou hrazeny ze spolkového rozpočtu, Sasko se v tomto případě stará jen o chod odběrového místa. Podobně to funguje i v dalších spolkových zemích.

Systém testování dovolenkářů je ale zřejmě velmi přetížený, což dokládá vývoj posledních dní v Bavorsku. Zde kvůli zmatkům zodpovědných míst čekaly na výsledky řadu dní desítky tisíc lidí. Za problémy se omluvil i bavorský premiér Markus Söder.

Otestovat se mohou cestující také na letištích nebo nádražích, jedno takové odběrné místo je na berlínské hlavní železniční stanici, kam zájemce přímo z perónu dovedou informační tabule.

Zatímco lidé přijíždějící z běžných destinací se mohou nechat otestovat dobrovolně, ti z rizikových oblastí musí rozbor podstoupit povinně, jak uvádí spolkové ministerstvo zdravotnictví. Seznam rizikových oblastí průběžně aktualizuje Institut Roberta Kocha (RKI), Česko na něm není.

Nárok na bezplatné testy mají rovněž zdravotníci či zaměstnanci škol. Rozbory učitelům a dalšímu školnímu personálu v pravidelných intervalech nabízejí jednotlivé spolkové země.

Pro ty, kteří nepobývali v zahraničí, vede nejsnadnější cesta k testům přes praktického lékaře. Ti plošně vyzývají, aby lidé svévolně nepřicházeli do ordinací a vždy se v případě podezření na nemoc covid-19 ohlásili telefonicky. Pokud se člověk cítí opravdu špatně, doporučují úřady obrátit se na záchrannou linku. Pro lidi s lehkými symptomy nabízí například Berlín řadu odběrných míst, kde je možné nechat se po telefonické domluvě otestovat.

Pokud lidé symptomy nemají, ale test chtějí, mohou se opět obrátit na svého praktika, který o potřebnosti a tedy i o úhradě rozhodne. Existuje ovšem i možnost nechat se na koronavirus prověřit bez konzultace se svým lékařem. Toto řešení je určeno pro ty, kteří vlastního lékaře nemají, nebo s ním tuto věc projednávat nechtějí. V takovém případě ale musí zájemci počítat s tím, že náklady na test ponesou. V jaké výši, rozhoduje dané zařízení a také pojištění.

Například berlínské středisko Ärztehaus Mitte nabízí rychlotest za 60 eur (1560 korun) pro účastníky zákonného pojištění, ostatní bez pojištění či se soukromou pojistkou musí zaplatit 99 eur (2580 korun). V případě PCR testu je cena 76, respektive 188 eur (1980, respektive 4900 korun). Podobné ceny účtují i jiná odběrná místa v metropoli.

Získat volný termín ale není zcela jednoduché. Linky na objednání, jak se přesvědčil zpravodaj ČTK, jsou přetížené. Na telefonát je tak dobré si vyčlenit i více než hodinu času. Nutné je také počítat s tím, že středisko test neprovede obratem, ale klientovi nabídne odběr až za několik dní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 19:12 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

26.01.2021 18:40 Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její…

Čech v Německu čelí obžalobě za to, že větvemi ohrožoval dopravu

26.01.2021 18:33 Až 15 let za mřížemi hrozí v Německu Čechovi, který podle vyšetřovatelů několik roků dával na…

Söder opět mluví o rizikovém Česku, bavorská opatření dle něj fungují

26.01.2021 14:54 Bavorská opatření proti pandemii koronaviru fungují, Bavorsko proto prochází úspěšnou terapií, i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama