Německá CDU zahájila volební sjezd, vybírá nástupce Merkelové

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové dnes večer zahájila dvoudenní sjezd, který v sobotu vybere nového předsedu. Sjezd je kvůli pandemii nemoci covid-19 digitální.

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

Výjimečnost situace zdůraznila na úvod on-line setkání dosluhující šéfka Annegret Krampová-Karrenbauerová a v následném projevu i Merkelová. Ta uvedla, že pro ni je sjezd poslední v roli kancléřky, neboť v zářijových volbách již funkci obhajovat nebude.

Do křesla šéfky vlády Merkelová usedla v listopadu 2005 a poté po vyhraných volbách znovu ještě třikrát. "Svět se od té doby změnil. Nokia tehdy byla vedoucí značkou mezi mobilními telefony a hospodářství Číny bylo menší než německé, nyní je čtyřnásobné," řekla Merkelová. "Společně jsme toho ale hodně dosáhli, na což můžeme být hrdí," uvedla kancléřka. Poznamenala, že Německo za jejího kancléřství čelilo řadě výzev, jako byly hospodářská krize v roce 2008 následovaná nebývalou migrační vlnou a nyní pandemií.

Podle Merkelové se svět za posledních 15 let výrazně zrychlil, proto nepochybuje, že za dalších 15 let bude doba vlivem digitalizace mnohem rychlejší a náročnější. "Víme ale, že síla naší země spočívá v lidech," prohlásila. Závěrem spolustraníkům popřála šťastnou volbu při rozhodování o budoucnosti.

Před Merkelovou, která se s projevem připojila on-line, vystoupila s úvodním proslovem Krampová-Karrenbauerová. Ta se věnovala nejen tématu pandemie, ale také svému rozhodnutí ve funkci předsedkyně skončit. "Tento krok byl těžký, byl ale nutný," řekla. "Naše společná cesta byla nakonec kratší, než jsem předpokládali," uvedla. Do funkce byla zvolena v prosinci 2018, loni v únoru ale oznámila odchod.

Krampová-Karrenbauerová připomněla, že důvodem jejího rozhodnutí byla "existenciální krize v CDU" po událostech v Durynsku. Tamní CDU tehdy s pomocí hlasů pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) pomohla k postu zemského premiéra liberálovi Thomasi Kemmerichovi. CDU i liberální FDP přitom do té doby spolupráci s AfD odmítala. Hlasování, kterému se Krampová-Karrenbauerová snažila zabránit, bylo proto v Německu vnímáno jako prolomení tabu a i Merkelová volbu kritizovala jako neodpustitelnou.

Na post předsedy CDU, od kterého není daleko ke kancléřské funkci, kandidují ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, někdejší šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují Merze, který patří ke konzervativnímu křídlu. Za jeho hlavního soupeře je považován liberál Laschet. Röttgen je sice vnímán jako outsider klání, v anketách ale dosahuje podobných výsledků jako Laschet.

Strana chtěla nástupce Krampové-Karrenbauerové najít rychleji, ale kvůli koronaviru musela sjezd opakovaně odložit. Protože pandemie stále není pod kontrolou, rozhodla se CDU nakonec pro digitální sjezd.

Delegáti, kterých je 1001, jsou připojeni výhradně on-line. CDU nicméně na berlínském výstavišti vybudovala studio, které je centrem digitální akce. Všichni účastníci, kteří jsou ve studiu přítomni, museli při příchodu podstoupit test na koronavirus.

Dnešek byl vyhrazen projevům a zdravicím, s proslovy vystoupili mimo jiné předseda bavorské sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder nebo šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Söder prohlásil, že v sobotu se o předsednickou funkci budou ucházet tři velmi dobří kandidáti. "Jsem si jistý, že spolu budeme moci velmi dobře spolupracovat," řekl.

Von der Leyenová označila uchazeče o předsednický post za "trojici opravdových Evropanů". Ve své zdravici uvedla, že od časů kancléře Konrada Adenauera nikdo nepochybuje o tom, jak důležitá je spolupráce. "To platí i ve vztahu k USA," řekla. Dodala, že nadcházející týden složí v USA prezidentskou přísahu demokrat Joe Biden. "Mnozí na tuto chvíli čekali čtyři roky," dodala.

Začátek digitálního setkání provázely technické potíže, které ale sjezd nenarušily. Portál strany, na kterém je přenos z jednání k dispozici pro veřejnost, byl během večera několikrát přetížen. Vysílání tak nebylo dostupné, případně mělo výpadky.

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:49 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Britský občan po propuštění ze zajetí popsal, jak ho ruští vojáci zajali a…

25.09.2022 14:24 Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Borrell: Izolace Ruska roste, Moskva válku politicky prohrála

27.09.2022 19:56 Izolace Ruska na mezinárodní scéně za poslední týdny zesílila a čím dál více zemí chápe, že ruský…

Německo bude muset nechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren v…

27.09.2022 19:48 Aktualizováno Německo bude muset nechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren v provozu až do jara, aby se…

Slovenský parlament schválil vstup Finska a Švédska do NATO

27.09.2022 18:31 Slovenský parlament dnes velkou většinou hlasů přítomných poslanců souhlasil se vstupem Švédska a…

Bulharské ministerstvo doporučilo svým občanům v Rusku, aby tuto zemi…

27.09.2022 16:58 Bulharské ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům Bulharska v Rusku, aby tuto zemi opustili.…

V Polsku byl zprovozněn plynovod Baltic Pipe, rozvede plyn z Norska do…

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Jednání kancléře Scholze s premiéry spolkových zemí o cenách energií se…

27.09.2022 15:34 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Merz z německé CDU se omluvil za předchozí kritiku ukrajinských běženců

27.09.2022 12:38 Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v…

EU bude podle Nekuly pokračovat ve vývozu obilí z Ukrajiny, může ho zlepšit

26.09.2022 20:50 Evropská unie bude nadále podporovat vývoz zemědělských produktů z Ukrajiny, který stále komplikuje…

Státy EU se neshodují na podrobnostech ruských sankcí, blokuje je opět…

26.09.2022 18:42 Státy Evropské unie zatím nenašly společnou řeč při jednání o sedmém balíku protiruských sankcí,…

Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál pravicový blok

26.09.2022 17:50 Aktualizováno Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál pravicový blok se zhruba 44 procenty voličské…

Související:

Právě se děje

reklama