Německá CDU zahájila volební sjezd, vybírá nástupce Merkelové

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové dnes večer zahájila dvoudenní sjezd, který v sobotu vybere nového předsedu. Sjezd je kvůli pandemii nemoci covid-19 digitální.

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
doporučujeme

Výjimečnost situace zdůraznila na úvod on-line setkání dosluhující šéfka Annegret Krampová-Karrenbauerová a v následném projevu i Merkelová. Ta uvedla, že pro ni je sjezd poslední v roli kancléřky, neboť v zářijových volbách již funkci obhajovat nebude.

Do křesla šéfky vlády Merkelová usedla v listopadu 2005 a poté po vyhraných volbách znovu ještě třikrát. "Svět se od té doby změnil. Nokia tehdy byla vedoucí značkou mezi mobilními telefony a hospodářství Číny bylo menší než německé, nyní je čtyřnásobné," řekla Merkelová. "Společně jsme toho ale hodně dosáhli, na což můžeme být hrdí," uvedla kancléřka. Poznamenala, že Německo za jejího kancléřství čelilo řadě výzev, jako byly hospodářská krize v roce 2008 následovaná nebývalou migrační vlnou a nyní pandemií.

Podle Merkelové se svět za posledních 15 let výrazně zrychlil, proto nepochybuje, že za dalších 15 let bude doba vlivem digitalizace mnohem rychlejší a náročnější. "Víme ale, že síla naší země spočívá v lidech," prohlásila. Závěrem spolustraníkům popřála šťastnou volbu při rozhodování o budoucnosti.

Před Merkelovou, která se s projevem připojila on-line, vystoupila s úvodním proslovem Krampová-Karrenbauerová. Ta se věnovala nejen tématu pandemie, ale také svému rozhodnutí ve funkci předsedkyně skončit. "Tento krok byl těžký, byl ale nutný," řekla. "Naše společná cesta byla nakonec kratší, než jsem předpokládali," uvedla. Do funkce byla zvolena v prosinci 2018, loni v únoru ale oznámila odchod.

Krampová-Karrenbauerová připomněla, že důvodem jejího rozhodnutí byla "existenciální krize v CDU" po událostech v Durynsku. Tamní CDU tehdy s pomocí hlasů pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) pomohla k postu zemského premiéra liberálovi Thomasi Kemmerichovi. CDU i liberální FDP přitom do té doby spolupráci s AfD odmítala. Hlasování, kterému se Krampová-Karrenbauerová snažila zabránit, bylo proto v Německu vnímáno jako prolomení tabu a i Merkelová volbu kritizovala jako neodpustitelnou.

Na post předsedy CDU, od kterého není daleko ke kancléřské funkci, kandidují ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, někdejší šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují Merze, který patří ke konzervativnímu křídlu. Za jeho hlavního soupeře je považován liberál Laschet. Röttgen je sice vnímán jako outsider klání, v anketách ale dosahuje podobných výsledků jako Laschet.

Strana chtěla nástupce Krampové-Karrenbauerové najít rychleji, ale kvůli koronaviru musela sjezd opakovaně odložit. Protože pandemie stále není pod kontrolou, rozhodla se CDU nakonec pro digitální sjezd.

Delegáti, kterých je 1001, jsou připojeni výhradně on-line. CDU nicméně na berlínském výstavišti vybudovala studio, které je centrem digitální akce. Všichni účastníci, kteří jsou ve studiu přítomni, museli při příchodu podstoupit test na koronavirus.

Dnešek byl vyhrazen projevům a zdravicím, s proslovy vystoupili mimo jiné předseda bavorské sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder nebo šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Söder prohlásil, že v sobotu se o předsednickou funkci budou ucházet tři velmi dobří kandidáti. "Jsem si jistý, že spolu budeme moci velmi dobře spolupracovat," řekl.

Von der Leyenová označila uchazeče o předsednický post za "trojici opravdových Evropanů". Ve své zdravici uvedla, že od časů kancléře Konrada Adenauera nikdo nepochybuje o tom, jak důležitá je spolupráce. "To platí i ve vztahu k USA," řekla. Dodala, že nadcházející týden složí v USA prezidentskou přísahu demokrat Joe Biden. "Mnozí na tuto chvíli čekali čtyři roky," dodala.

Začátek digitálního setkání provázely technické potíže, které ale sjezd nenarušily. Portál strany, na kterém je přenos z jednání k dispozici pro veřejnost, byl během večera několikrát přetížen. Vysílání tak nebylo dostupné, případně mělo výpadky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama