Německá kontrarozvědka jde do akce. Nasadila agenty na AfD v Braniborsku

Německá kontrarozvědka ve východní spolkové zemi Braniborsko začala sledovat tamní Alternativu pro Německo (AfD). Jde o první spolkovou zemi, kde se tak stalo. Není vyloučeno, že do budoucna bude Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, sledovat celou tuto pravicově populistickou až radikální stranu.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Braniborská AfD je částečně úzce provázána s pravicově extremistickými strukturami," řekl dnes braniborský ministr vnitra Michael Stübgen (CDU). Opoziční strana se podle něj snaží podkopávat demokracii.

Také šéf braniborské kontrarozvědky Jörg Müller na společné tiskové konferenci v Postupimi poznamenal, že jeho úřad má dostatek indicií o tom, že ze zdejší AfD vychází aktivity směřující proti svobodnému a demokratickému uspořádání.

Braniborská AfD, jejíž součástí byl donedávna i tamní radikální stranický šéf Andreas Kalbitz, je podle veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice RBB první ze všech 16 zemských poboček opoziční strany, kterou bude kontrarozvědka sledovat jako celek. Dosud v jednotlivých spolkových zemích sledovala převážně vybrané politiky.

Na celostátní úrovni pak kontrarozvědka v březnu rozhodla o sledování národoveckého Křídla (Der Flügel) uvnitř AfD, protože se podle ní potvrdilo podezření, že jde o uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Křídlo se sice mezitím formálně rozpustilo, tento proud je ale nadále v AfD silně zastoupen.

Za vůdce Křídla byli považováni právě Kalbitz a také durynský šéf AfD Björn Höcke, které má kontrarozvědka za pravicové extremisty. Působení Kalbitze bylo moc i na vedení AfD, které v květnu překvapivě rozhodlo o jeho vyloučení ze strany kvůli jeho dřívějším kontaktům s pravicovými extremisty.

Problémy s pravicovými radikály ve svých řadách nebo s kontroverzními výroky svých členů nemá AfD zdaleka poprvé. V dubnu se například zbavila svého mluvčího Christiana Lütha, poté co se ve zveřejněném soukromém rozhovoru označil za "fašistu" a člověka s "árijským původem". Šéf poslanců AfD Alexander Gauland zase třeba v minulosti mluvil o tom, že doba nacismu je jen "ptačím trusem" na úspěšných německých dějinách, Höcke pak kritizoval památník holokaustu v centru Berlína jako památník hanby.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věci v Polsku se začnou měnit, míní český politik. Vondru překvapil…

14.07.2020 14:44 Výsledky polských prezidentských voleb stále ještě nejsou definitivní. Po sečtení 99,99 % je ale…

Řecko v pondělí oznámilo 24 nakažených, turisté se musí prokázat QR kódem

14.07.2020 14:12 Řecko za pondělí zaznamenalo 24 nových případů nákazy koronavirem, v sedmi případech lidé s infekcí…

Francie slaví státní svátek. Poprvé od roku 1945 bez bombastické vojenské…

14.07.2020 14:03 Ve Francii se dnes konají oslavy státního svátku. Prezident Emmanuel Macron dopoledne dorazil na…

Razie proti teroristům v Barceloně: Policie zadržela dva Alžířany

14.07.2020 13:24 Katalánská policie při protiteroristické operaci zadržela dnes ráno v Barceloně dva občany Alžírska…

Související:

Právě se děje

Další zprávy