Německá letiště budou cestující testovat na koronavirus, nákaza se opět šíří rychleji

Na německých letištích budou moci všichni cestovatelé při návratu z rizikových zemí podstoupit zdarma test na koronavirus. Na svém dnešním jednání o tom rozhodli ministři zdravotnictví jednotlivých spolkových zemí, uvedla agentura DPA.

Ilustrační foto
doporučujeme

V případě, že se lidé nebudou chtít nechat testovat a nebudou se moci prokázat čerstvým negativním testem, jim úřady nařídí povinnou dvoutýdenní karanténu.

Na seznamu rizikových zemí vede německý zdravotnický Institut Roberta Kocha (RKI) více než stovku států, kde aktuálně hrozí vysoké riziko nákazy. Jsou mezi nimi například Spojené státy, Egypt, Turecko, Izrael nebo Jihoafrická republika.

"Také navrátilci z nerizikových zemí se mohou nechat během 72 hodin otestovat. Ale nikoli na letišti," uvedla po jednání berlínská ministryně zdravotnictví Dilek Kalayciová. Také pro tyto cestovatele budou testy zdarma.

Německé úřady chtějí rozšířením dostupnosti testů zabránit tomu, aby lidé, kteří se nakazili během dovolené, začali virus šířit po návratu do vlasti. V poslední době se v Německu zvyšuje počet nově odhalených případů nákazy virem SARS-CoV-2. 

Všichni učitelé a zaměstnanci škol v německých spolkových zemích Meklenbursko-Přední Pomořansko a Hamburk se mohou nechat opakovaně a zdarma testovat na koronavirus, i když nemají žádné příznaky nákazy. Informovaly o tom podle agentury DPA dnes tamní úřady. Možnost bezplatného testování zatím platí do začátku října a má být pro pedagogy ujištěním, že se mohou po prázdninách bezpečně vrátit do práce.

V Hamburku mohou testy zdarma podstoupit nejen učitelé, ale i vychovatelé, administrativní pracovníci a další zaměstnanci škol. Celkem jde až o 25.000 lidí, kteří mohou na testy chodit v případě zájmu opakovaně. Spolková země je připravená uvolnit na testování ze svého rozpočtu dva až čtyři miliony eur (až 105 milionů Kč).

V Meklenbursku-Předním Pomořansku platí nabídka i pro pracovníky mateřských škol. Každý pedagog může do října podstoupit až pět testů v rozmezí dvou týdnů, uvedla DPA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí nejvíce nově nakažených koronavirem od května

05.08.2020 21:00 Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 1695 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

Bulharský premiér naznačil rezignaci, vláda má ale zůstat

05.08.2020 19:56 Bulharský premiér Bojko Borisov dnes naznačil, že kvůli týdny trvajícím protivládním protestům by…

V Chorvatsku se za týden nakazilo 24 Čechů

05.08.2020 19:47 Aktualizováno Za poslední týden bylo pozitivně testováno 24 Čechů, kteří se pravděpodobně nakazili covidem-19 v…

Kanárské ostrovy budou turistům hradit výdaje spojené s covidem

05.08.2020 19:06 Kanárské ostrovy jsou ode dneška prvním regionem Španělska, který nabízí domácím i zahraničním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama