Německá policie pokutuje Čechy zkracující si cestu

Německá policie v Sasku pokutuje české občany, kteří si místo delší cesty po českém území zkracují trasu přes Německo. Dnes na to na twitteru upozornilo české ministerstvo zahraničí. České velvyslanectví v Berlíně o problému ví a české veřejnosti doporučuje, aby se takových cest raději vyvarovala.

Německá policie, ilustrační foto
doporučujeme

Spolková policie ale sdělila ČTK, že průjezd přes Sasko je pro české občany možný bez porušení karanténních nařízení, pokud německé území co nejrychlejší cestou opět opustí a jízdu nepřeruší například kvůli nákupům. Stejný názor měla i saská policie.

"Týká se to hlavně Šluknovského výběžku. Pokuty dosahují i 150 eur (4000 korun). Podle saské policie v tomto případě nejde o tranzit, ten jinak zůstává nadále možný," uvádí ministerstvo zahraničí. "Doporučujeme Německo objíždět!" dodává.

Podobné varování zveřejnil na facebooku i český konzulát v Drážďanech, který uvádí, že tranzitem se v Sasku rozumí pouze cesta do vzdáleného cíle. Tento vzdálený cíl konzulát upřesňuje jako místo, které není možné z Česka dosáhnout jinak než cestou přes Sasko.

České velvyslanectví v Berlíně sdělilo ČTK, že o záležitosti ví právě od konzulátu v Drážďanech a že se Sasko zřejmě obává příliš laxního přístupu české veřejnosti ke karanténním opatřením. "Doporučuji české veřejnosti, aby i v zájmu nálady na saské straně situaci nepodceňovala a raději najela o pár kilometrů více. Můžeme to považovat i za malou investici do vzájemné důvěry," řekl český velvyslanec Tomáš Kafka.

Regionální ředitelství spolkové policie v saské Pirně řeklo ČTK, že s dotazem na problematiku tranzitu se na něj dnes obrátil i český konzulát v Drážďanech. "Odpovím stejně," řekl mluvčí spolkové policie v Pirně Christian Meinhold. "Osoby, které vstoupily na území Svobodného státu Sasko jen kvůli průjezdu a které ho co nejrychlejší cestou opět opustí, jsou podle saského karanténního nařízení vyjmuty z povinného ohlášení a z povinné karantény," uvedl Meinhold. "Toto pravidlo ale neplatí, pokud lidé mají jiný důvod cesty, například nákupy, nebo pokud průjezd nerespektuje přímou cestu," dodal.

K pokutám Meinhold žádné podrobnosti neuvedl. Zdůvodnil to tím, že sankce v případě porušení karanténních opatření udělují zemské úřady, tedy saská hygiena, a nikoli spolková policie. Ta je nicméně pověřena ostrahou hranic.

ČTK oslovila i saskou policii v Sasku. Mluvčí policejního ředitelství ve Zhořelci (Görlitz) uvedla, že zkrácení cesty z Česka do Česka přes Německo, pokud nebude využita k nákupům, je možné hodnotit jako tranzit. S podrobnostmi odkázala na spolkové úřady. Saská policie rovněž uvedla, že spolu se spolkovou policií dohlíží i na dodržování karanténních opatření v rámci malého pohraničního styku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí

22.01.2021 20:03 Aktualizováno Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama