Německá policie pokutuje Čechy zkracující si cestu

Německá policie v Sasku pokutuje české občany, kteří si místo delší cesty po českém území zkracují trasu přes Německo. Dnes na to na twitteru upozornilo české ministerstvo zahraničí. České velvyslanectví v Berlíně o problému ví a české veřejnosti doporučuje, aby se takových cest raději vyvarovala.

Německá policie, ilustrační foto

Spolková policie ale sdělila ČTK, že průjezd přes Sasko je pro české občany možný bez porušení karanténních nařízení, pokud německé území co nejrychlejší cestou opět opustí a jízdu nepřeruší například kvůli nákupům. Stejný názor měla i saská policie.

"Týká se to hlavně Šluknovského výběžku. Pokuty dosahují i 150 eur (4000 korun). Podle saské policie v tomto případě nejde o tranzit, ten jinak zůstává nadále možný," uvádí ministerstvo zahraničí. "Doporučujeme Německo objíždět!" dodává.

Podobné varování zveřejnil na facebooku i český konzulát v Drážďanech, který uvádí, že tranzitem se v Sasku rozumí pouze cesta do vzdáleného cíle. Tento vzdálený cíl konzulát upřesňuje jako místo, které není možné z Česka dosáhnout jinak než cestou přes Sasko.

České velvyslanectví v Berlíně sdělilo ČTK, že o záležitosti ví právě od konzulátu v Drážďanech a že se Sasko zřejmě obává příliš laxního přístupu české veřejnosti ke karanténním opatřením. "Doporučuji české veřejnosti, aby i v zájmu nálady na saské straně situaci nepodceňovala a raději najela o pár kilometrů více. Můžeme to považovat i za malou investici do vzájemné důvěry," řekl český velvyslanec Tomáš Kafka.

Regionální ředitelství spolkové policie v saské Pirně řeklo ČTK, že s dotazem na problematiku tranzitu se na něj dnes obrátil i český konzulát v Drážďanech. "Odpovím stejně," řekl mluvčí spolkové policie v Pirně Christian Meinhold. "Osoby, které vstoupily na území Svobodného státu Sasko jen kvůli průjezdu a které ho co nejrychlejší cestou opět opustí, jsou podle saského karanténního nařízení vyjmuty z povinného ohlášení a z povinné karantény," uvedl Meinhold. "Toto pravidlo ale neplatí, pokud lidé mají jiný důvod cesty, například nákupy, nebo pokud průjezd nerespektuje přímou cestu," dodal.

K pokutám Meinhold žádné podrobnosti neuvedl. Zdůvodnil to tím, že sankce v případě porušení karanténních opatření udělují zemské úřady, tedy saská hygiena, a nikoli spolková policie. Ta je nicméně pověřena ostrahou hranic.

ČTK oslovila i saskou policii v Sasku. Mluvčí policejního ředitelství ve Zhořelci (Görlitz) uvedla, že zkrácení cesty z Česka do Česka přes Německo, pokud nebude využita k nákupům, je možné hodnotit jako tranzit. S podrobnostmi odkázala na spolkové úřady. Saská policie rovněž uvedla, že spolu se spolkovou policií dohlíží i na dodržování karanténních opatření v rámci malého pohraničního styku.

EMA povolila používat vakcínu od firmy Moderna i ve třetí dávce

25.10.2021 20:10 Aktualizováno Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19…

Policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám

25.10.2021 19:53 Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa…

EMA začala hodnotit nový lék proti covidu od stejné firmy, která vyrobila…

25.10.2021 13:05 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila hodnocení léku proti covidu-19 od americké…

Polsko při nárůstu nakažených zváží přísnější opatření

25.10.2021 09:59 Polsko bude muset zvážit přísnější opatření, pokud průměrné přírůstky nově potvrzených případů…

Německo eviduje výrazně více nakažených než před týdnem

25.10.2021 07:57 Sedmidenní incidenční číslo v NěmeckSedmidenní incidenční číslo v Německu opět stouplo poté, co v…

Rusové musí nově žádat o imigrační vízum do USA ve Varšavě

24.10.2021 21:17 Rusové, kteří chtějí požádat o imigrační vízum do Spojených států, se nyní musí obrátit na americké…

EU chce do měsíce otevřít diplomatické zastoupení v Afghánistánu

24.10.2021 19:58 Evropská unie chce do měsíce znovuotevřít své diplomatické zastoupení v Afghánistánu, napsal dnes…

Německá policie zasáhla proti ozbrojeným členům krajně pravicové skupiny

24.10.2021 19:17 Německá policie zabránila ozbrojeným členům německé krajně pravicové skupiny v tom, aby blokovali…

Nevracejte migranty do zemí, kde není bezpečno, vyzval papež František

24.10.2021 16:12 Papež František dnes vyzval státy, aby nevracely migranty do zemí, kde není bezpečno. Zmínil přitom…

Při dopravní nehodě v Belgii zemřeli čtyři Slováci

24.10.2021 15:07 Při sobotní dopravní nehodě v belgickém městě Gent zahynuli čtyři slovenští občané, potvrdilo dnes…

Související:

Právě se děje

reklama