Jak z krize? Z každého "německého" eura dostane Česko cent, pochvaluje si ekonom

Po Záhřebu přebírá pomyslnou štafetu v předsednictví EU Berlín, který avizoval, že jeho hlavní prioritou bude boj s dopady koronakrize na hospodářství a ekonomiku. Jednotlivé členské země tak mohou počítat, že se svými problémy nezůstanou na holičkách, a že jim Unie pomůže. Vyhýbat se ale nehodlá ani dalším klíčovým tématům jako jsou klima, digitalizace a brexit.

Ekonomika, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Znovu silná Evropa, to je naše motto. Nejde jen o koronavirus, máme strategické problémy, u kterých musíme společně hledat řešení. Patří sem digitalizace, klima a sociální soudržnost. Navíc musíme udělat své domácí úkoly – evropské finance a brexit," slíbil německý velvyslanec v Česku Christoph Israng.

Podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka čeká Německo nelehký úkol, a to opět nastartovat průmysl, na němž jsou všechny členské státy závislé.

"Platí, že předsednictví už není tak viditelné a neurčuje agendu tolik jako před Lisabonskou smlouvu, ale pokud je nějaká země schopná v zákulisí domlouvat kompromisy a prosazovat témata, tak je to právě Německo,“ vysvětlil analytik Českého rozhlasu Filip Nerad s poznámkou, že pokud nebudou ostatní evropské země spolupracovat, pak ani Němci nic nezmohou.

Co euro, to cent pro Čechy?

"Automobilový sektor určitě je v ohrožení – automobilky, strojaři a částečně stavaři pociťují výpadky poptávky, protože domácnosti a firmy odkládají výdaje,“ varoval v rozhovoru pro CNN Prima News hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Podle ekonoma je šance v programech německé vlády na záchranu ekonomiky, které mohou pomoci i Česku, neboť jedno euro investované v Německu znamená jeden eurocent pro Čechy.

"To na první pohled není hodně, ale záchranné balíky pro německou ekonomiku jsou násobně větší ty české. Poslední balík má hodnotu 100 miliard eur, takže k nám na nové přidané hodnotě přiteče až miliarda eur," vysvětlil Bureš.

Naopak pomyslným kamenem úrazu se mohou stát snahy o ekologickou dopravu, jelikož si na přílišnou regulaci stěžovaly automobilky už za hospodářské prosperity. Nebude-li přijato šrotovné, anebo se dojde-li ke zvýhodňování elektromobilů, pak to automobilkám uškodí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Nová opatření nestačí, tvrdí epidemiolog. Podle Zemana skončí…

28.02.2021 15:43 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. O půlnoci začnou platit v Česku nová opatření, podle…

Při prvním sčítání lidu všichni lhali všem, píše o Československu a Polsku…

28.02.2021 10:57 První sčítání lidu v nově vzniklých státech před sto lety nebylo jen sběrem údajů. Polsko a…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama