Jak z krize? Z každého "německého" eura dostane Česko cent, pochvaluje si ekonom

Po Záhřebu přebírá pomyslnou štafetu v předsednictví EU Berlín, který avizoval, že jeho hlavní prioritou bude boj s dopady koronakrize na hospodářství a ekonomiku. Jednotlivé členské země tak mohou počítat, že se svými problémy nezůstanou na holičkách, a že jim Unie pomůže. Vyhýbat se ale nehodlá ani dalším klíčovým tématům jako jsou klima, digitalizace a brexit.

Ekonomika, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Znovu silná Evropa, to je naše motto. Nejde jen o koronavirus, máme strategické problémy, u kterých musíme společně hledat řešení. Patří sem digitalizace, klima a sociální soudržnost. Navíc musíme udělat své domácí úkoly – evropské finance a brexit," slíbil německý velvyslanec v Česku Christoph Israng.

Podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka čeká Německo nelehký úkol, a to opět nastartovat průmysl, na němž jsou všechny členské státy závislé.

"Platí, že předsednictví už není tak viditelné a neurčuje agendu tolik jako před Lisabonskou smlouvu, ale pokud je nějaká země schopná v zákulisí domlouvat kompromisy a prosazovat témata, tak je to právě Německo,“ vysvětlil analytik Českého rozhlasu Filip Nerad s poznámkou, že pokud nebudou ostatní evropské země spolupracovat, pak ani Němci nic nezmohou.

Co euro, to cent pro Čechy?

"Automobilový sektor určitě je v ohrožení – automobilky, strojaři a částečně stavaři pociťují výpadky poptávky, protože domácnosti a firmy odkládají výdaje,“ varoval v rozhovoru pro CNN Prima News hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Podle ekonoma je šance v programech německé vlády na záchranu ekonomiky, které mohou pomoci i Česku, neboť jedno euro investované v Německu znamená jeden eurocent pro Čechy.

"To na první pohled není hodně, ale záchranné balíky pro německou ekonomiku jsou násobně větší ty české. Poslední balík má hodnotu 100 miliard eur, takže k nám na nové přidané hodnotě přiteče až miliarda eur," vysvětlil Bureš.

Naopak pomyslným kamenem úrazu se mohou stát snahy o ekologickou dopravu, jelikož si na přílišnou regulaci stěžovaly automobilky už za hospodářské prosperity. Nebude-li přijato šrotovné, anebo se dojde-li ke zvýhodňování elektromobilů, pak to automobilkám uškodí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecký ostrov Euboia postihly bleskové záplavy, pět mrtvých

09.08.2020 14:54 Přívalové deště a bouřky provázené bleskovými záplavami si na řeckém ostrově Euboia tento víkend…

Belgie zakázala jednodenní výlety k moři. Lidé na pláži napadli policisty

09.08.2020 12:41 Několik belgických přímořských letovisek dnes zakázalo jednodenní výlety za koupáním. Stalo se tak…

V Maďarsku havaroval autobus. Jeden mrtvý, 34 zraněných

09.08.2020 11:43 Při nehodě autobusu, který převážel polské cestující, dnes v Maďarsku zemřel jeden člověk a dalších…

Ital si na stará kolena splnil sen. Stal se nejstarším absolventem…

09.08.2020 09:33 Ital Giuseppe Paternò už jako dítě snil o vysokoškolském vzdělání. V důsledku války a s ní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama