Německá SPD se propadá. I s novými předsedy má 11 procent

Noví předsedové německé sociální demokracie (SPD) zatím - soudě alespoň podle aktuálního průzkumu veřejného mínění - nedokázali přesvědčit voliče. Vládní strana má totiž podporu jen 11 procent voličů, a ve volbách by ji tak porazili koaliční konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové i opoziční Zelení a Alternativa pro Německo (AfD).

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Německo - Kiel
doporučujeme

Sociální demokraté, kteří v posledních letech procházejí těžkou krizí, si koncem listopadu v celostranickém referendu do svého čela vybrali poslankyni Saskiu Eskenovou a exministra financí Severního Porýní-Vestfálska Norberta Waltera-Borjanse. Volbu dvojice nepříliš známých politiků v pátek posvětil sjezd SPD.

Podle průzkumu společnosti Forsa, který se uskutečnil mezi 2. a 6. prosincem, ale zatím duo politiků SPD moc hlasů nepřineslo. Naopak, sociální demokracie oproti průzkumu z předchozího týdne ztratila tři procentní body. V průzkumech ostatních společností se v poslední době sociální demokraté pohybovali mezi 13 až 15 procenty.

Šéf Forsy, která se ptala přes 2500 lidí, si další pokles SPD vysvětluje mimo jiné tím, že výběr nových předsedů ukázal, jak málo možných lídrů strana má. Větším důrazem na tradičně levicová témata podle Manfreda Güllnera navíc SPD jen těžko bude získávat voliče, kteří od ní přešli k Zeleným.

Výrazně lépe na tom s 28 procenty jsou CDU/CSU a s 22 procenty také Zelení. Kdyby se nyní uskutečnily parlamentní volby, zaostala by SPD i za pravicově populistickou až radikální AfD se 14 procenty. Do parlamentu by se dostali ještě svobodní demokraté (FDP) s devíti procenty a Levice s osmi.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Salvini pohořel. Kandidátka populistické strany propadla ve volbách

27.01.2020 07:32 V ostře sledovaných regionálních volbách, které se v neděli uskutečnily v regionu Emilia Romagna na…

Greta dál budí vášně. Fandila jí manželka amerického ministra, pak se cosi…

26.01.2020 23:07 Aktualizováno Manželka amerického ministra financí Stevena Mnuchina, herečka Louise Lintonová, se postavila za…

Vracení uprchlíků? Dohoda EU s Tureckem totálně selhala

26.01.2020 21:38 Řecko vrátilo do Turecka na základě dohody Ankary s EU z roku 2016 loni pouze 189 migrantů, kteří…

Brexit za dveřmi. Co všechno se změní, jakmile Británie 31. ledna vystoupí…

26.01.2020 20:52 Aktualizováno Otázky a odpovědi k takzvanému přechodnému období po vystoupení Británie z EU a k možnému tvrdému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama