Německá vláda nadále nevylučuje, že Navalnyj byl otráven

Německá vláda nadále nevylučuje, že za vážným zdravotním stavem ruského opozičního předáka Alexeje Navalného byla otrava, s konečným stanoviskem je ale nutné vyčkat na zjištění lékařů. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. O Navalného pečují lékaři berlínské kliniky Charité.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

"Nadále existuje vážné podezření z otravy," řekl podle Deutsche Welle Seibert, který o tomto podezření hovořil již v pátek. "Je ale potřeba počkat na to, co zjistí lékaři," dodal dnes. Zopakoval také, že okolnosti stavu Navalného musí být plně a transparentně vysvětleny.

Seibert dnes od novinářů čelil sérii otázek, jaký je status Navalného v Německu a zda se zde léčí jako soukromá osoba, nebo je hostem německé vlády. Jasnou odpověď Seibert tisku neposkytl, konstatoval pouze, že cesta německého opozičního předáka do Berlína byla uhrazena ze soukromých zdrojů a že německá vláda z humanitárních důvodů Navalného léčbu v Německu podpořila.

Následně dodal, že žádné formální pozvání vláda neučinila a že Merkelová a také francouzský prezident Emmanuel Macron v uplynulém týdnu uvedli, že jsou ochotni přijmout Navalného k léčbě, pokud si to rodina bude přát.

Na doplňující otázku, proč se na transportu Navalného z letiště na kliniku Charité podíleli vedle záchranářů i policisté a proč součástí kolony byla i limuzína, Seibert odvětil, že bylo nutné zajistit co nejrychlejší a bezproblémový převoz pacienta.

Na bezpečnost Navalného podle agentury DPA dohlíží v Charité Spolkový kriminální úřad (BKA). To Seibert zdůvodnil podezřením z možné Navalného otravy, proto musela být jistá bezpečnostní opatření přijata. DPA dodala, že na základě zákona se BKA stará o ochranu členů vlády a jejích zahraničních hostů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama