Německá vláda požádala poslance, aby jí nekladli tolik dotazů

Německá vláda požádala poslance Spolkového sněmu, aby jí nekladli tolik dotazů. Od počátku současného volebního období na podzim 2017 museli ministerští úředníci zodpovědět již 6185 písemných interpelací. V obou předcházejících volebních obdobích přitom tento počet nepřesáhl pokaždé 4000, informovala agentura DPA.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Poslanci německého Spolkového sněmu mají v rámci své kontrolní pravomoci možnost posílat vládě krátké písemné dotazy k různým tématům. Během dvou týdnů na ně musí dostat od příslušného ministerstva odpověď.

Kromě takzvaných "malých dotazů" mohou frakce klást kabinetu také "velké dotazy", které už ale vyžadují komplexnější odpovědi. Na jejich vyřízení má vláda několik měsíců.

Podle současného kabinetu kancléřky Angely Merkelové ale počet krátkých písemných interpelací v aktuálním volebním období neúnosně vzrostl. Zatímco od podzimu 2017 už musela ministerstva odpovídat na 6185 dotazů, v celém předchozím volebním období v letech 2013 až 2017 jich bylo jen 3953. Poslance proto nyní kabinet požádal, aby se ptali méně. V dopise úřad kancléřky uvedl, že odpovědi na písemné interpelace nadměrně zatěžují ministerské úředníky, kteří se pak nemohou věnovat jiné práci.

Řada opozičních poslanců žádost německé vlády kritizovala a někteří ji označili za absurdní. Upozornili na to, že kontrola vlády je jedním z hlavních úkolů opozice.

Dotazy vládě kladou tradičně opoziční představitelé. Podle aktuální statistiky nejčastěji informace požadují členové nejsilnější opoziční strany Alternativa pro Německo (AfD). V aktuálním volebním období, které trvá o něco déle než dva roky, zaslali vládě už 1803 dotazů. Následují svobodní demokraté (FDP) s více než 1700, Levice s téměř 1600 a zelení s více než tisícem písemných interpelací.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA pohrozily Česku odvetou za digitální daň. Jak řeší to samé téma s…

20.01.2020 20:54 Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho americký protějšek Donald Trump se dohodli na…

Thunbergová natáčela polskou elektrárnu, vysloužila si pozornost policie

20.01.2020 20:49 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v Polsku natáčela film o největší uhelné elektrárně…

Na západě Francie proběhla razie proti teroristům, zadrženo sedm lidí

20.01.2020 20:30 Sedm mužů zadržela dnes kvůli podezření z terorismu francouzská policie v Bretani na severozápadě…

Italský Senát nechá vyšetřovat Salviniho, nikdy nemusí být premiérem

20.01.2020 20:27 Výbor italského Senátu dnes schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama