Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací

Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací koronaviru. Mluvčí kabinetu Steffen Seibert dnes situaci přirovnal k "temnému mraku". Podle Institutu Roberta Kocha (RKI) bylo v zemi dosud zachyceno 70 výskytů mutací, které byly poprvé odhaleny v Británii a v Jihoafrické republice.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Vládu znepokojuje především "britská" mutace B.1.1.7. Šéf kancléřství Helge Braun v nedělním diskusním pořadu televize ARD řekl, že tato mutace i v Německu "převezme vedení". "Nyní jsme ve velmi obtížné situaci," poznamenal Braun.

Seibert dnes konstatoval, že počty případů infekce a pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče klesají; za poslední den dostal RKI od úřadů hlášení o 6729 nových případech, což je méně než v České republice. Zatímco v Německu žije na 83 milionů lidí, Česko má necelých 11 milionů obyvatel.

"To jsou pro nás všechny v této druhé vlně první úspěchy," řekl Seibert. "Zároveň tu máme velké a velmi reálné nebezpečí, že se mutace viru i u nás, jako v jiných zemích, bude stále více prosazovat a že by čísla mohla opět velmi prudce stoupnout," varoval. "Musíme co nejrychleji dospět k výrazně nižším infekčním číslům," dodal Seibert. Špatné by podle něj bylo sejít nyní ze správné cesty.

V Německu se v současné době debatuje o případném uvolňování protikoronavirových opatření, ale minulý týden se německá kancléřka Angela Merkelová dohodla s premiéry spolkových zemí na prodloužení celostátní uzávěry do 14. února, a to i s ohledem na nebezpečí vysoce nakažlivých variant koronaviru.

Podle RKI bylo dosud v Německu hlášeno 51 výskytů "britské" mutace koronaviru (B.1.1.7) a 19 případů "jihoafrické" varianty (B.1.351). Jenom na klinikách společnosti Vivantes v Berlíně byla britská mutace prokázána u 24 pacientů, z toho u 22 v Humboldtově klinice na severu metropole. Jeden případ už hlásí i známá berlínská univerzitní klinika Charité.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo bude očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

04.03.2021 11:58 Německo již brzy začne proti nemoci covid-19 očkovat seniory starší 65 let také preparátem…

Brusel schválil plán Francie na pomoc firmám zasaženým pandemií

04.03.2021 11:55 Evropská komise (EK) dnes schválila záměr Francie využít až 20 miliard eur (asi 524 miliard Kč) z…

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

04.03.2021 11:31 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny…

Evropská léková agentura začala hodnotit ruskou vakcínu Sputnik V

04.03.2021 11:21 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny proti covidu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama