Německé ministerstvo vnitra rozšíří výjimku pro pendlery

Německo s účinností od středy rozšiřuje výjimku z karantény pro české a tyrolské pendlery, denní dojíždění umožní všem důležitým profesím. Dnes to oznámil spolkový ministr vnitra Horst Seehofer. Určení důležitých profesí je podle něj odpovědností zemských vlád Saska a Bavorska. Německo od dnešního dne považuje Českou republiku a také rakouské Tyrolsko za oblast s výskytem nebezpečných mutací koronaviru.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Ochrana zdraví má nejvyšší prioritu. Epidemická situace nyní vyžaduje na hranicích důsledná opatření," řekl německý ministr vnitra Horst Seehofer. Na základě jednání s premiéry Saska a Bavorska Michaelem Kretschmerem a Markusem Söderem se ale rozhodl opatření vůči pendlerům uvolnit. "Pro pendlery v důležitých oborech by měla možnost vstupu (do Německa) zůstat zachována. Postupujeme pragmaticky tam, kde to je možné," dodal.

Německo kvůli přísnějšímu hodnocení Česka výrazně zkomplikovalo podmínky vstupu. Na základě celoněmeckého rámcového nařízení dostali výjimku jen zdravotníci. Sasko v pátek rozhodlo, že vlastním zemským nařízením na seznam výjimek přidá ještě pracovníky v zemědělství, zejména v živočišné výrobě. Bavorsko se rozhodlo pro volnější přístup s tím, že budou moci dojíždět všichni pendleři, které zaměstnavatel označí za nezbytné.

Agentura DPA v sobotu napsala, že spolková vláda měla k volnějšímu přístupu Bavorska výhrady, proto chtěla formulaci v bavorském nařízení zúžit. Nakonec se ale dohodla na kompromisu, že o důležitosti profesí rozhodnou zaměstnavatelé společně s okresními úřady. O této dohodě v sobotu informovalo na twitteru české ministerstvo zahraničí, dodávalo ale, že zpráva je zatím neoficiální.

Dnes spolkové ministerstvo vnitra sdělilo, že dohoda vedle Bavorska zahrnuje i Sasko. Saskou vládu dnes vyzvala místní pobočka odborů DGB, aby při udělování výjimek z karantény postupovala jako Bavorsko.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama