Německé spolkové země sousedící s ČR dostanou dodatečné vakcíny

Německé spolkové země, které sousedí s koronavirem silně zasaženými zeměmi Českem a Francií, dostanou oproti ostatním regionům vakcíny navíc. Vyplývá to ze závěrů dnešního jednání kancléřky Angely Merkelové s ministerskými předsedy spolkových zemí, informuje agentura DPA.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

S dodatečnými dodávkami vakcín může počítat Bavorsko, Sasko a Durynsko, které ovšem s ČR nesousedí. Na západě se to týká Sárska a Porýní-Falce. Bavorsko dostane 100.000 dávek navíc, podle jeho ministerského předsedy Markuse Södera jde o "dobrý signál".

V saském okrese Vogtland, který sousedí s Karlovarským krajem, minulý týden začalo plošné očkování proti covidu-19. Podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) jde nyní o druhý nejvíce zasažený okres v Německu.

Německo v února označilo Česko a rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko za oblasti s výskytem mutací a zavedlo kvůli tomu kontroly na hranicích. Později do této kategorie zařadilo i francouzský departement Moselle.

V Německu v poslední době počty nově nakažených znovu rostou. Ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes upozornil, že rychlé řešení současné situace neexistuje, neboť v Evropě je všeobecný nedostatek vakcín. V pondělí budou zástupci jednotlivých zemí a spolkové vlády jednat o tom, zda "zatáhnout za záchrannou brzdu" a vzít zpět částečné uvolnění některých restrikcí z posledních dnů.

Německo je jednou z několika zemí Evropské unie, které ode dneška obnovily očkování vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Stalo se tak poté, co ji Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) označila za bezpečnou. "Nechala bych se naočkovat AstraZenekou," řekla dnes kancléřka Merkelová po schůzce s ministerskými předsedy spolkových zemí.

Prozatím Německo s 83 miliony obyvatel podalo alespoň jednu dávku zhruba sedmi milionům lidí, což odpovídá každému desátému dospělému. Po Velikonocích se mají do očkování zapojit praktičtí lékaři. Vzhledem k nedostatku vakcín se ale neočekává, že by už od počátku dokázali imunizovat větší počet zájemců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama