Německé spolkové země začínají s dalším kolem rozvolňování

Lepšící se epidemická situace v Německu umožnila v řadě spolkových zemí rozvolnit karanténní opatření. V Dolním Sasku je ode dneška možné se po několika měsících najíst na restaurační terase, nezbytný je ale negativní výsledek testu na koronavirus.

Eurozpravy.cz

Klíčový pro volnější režim je sedmidenní průměr méně než sto nových případů na 100.000 obyvatel. Pokud je v regionu případů více, automaticky se aktivuje nouzová brzda, kterou prosadila spolková vláda.

Přístup na venkovní terasy restaurací, kaváren či hospod je v Dolním Sasku možný jen s testem, výjimku mají plně očkovaní a také uzdravení, kteří se ale musí prokázat dokladem. Otevřeno podniky mohou mít do 23:00. O hodinu dříve musí zavřít restaurace a kavárny v Bavorsku, kde ale není vyžadován test. Ten je nutný jen tehdy, když spolu chtějí sedět lidé, kteří spolu nežijí v jedné domácnosti. Podmínka testů se rovněž nevztahuje na očkované a uzdravené, které německá vláda v novém karanténním nařízení považuje za imunní.

V bavorských regionech se sedmidenním průměrem pod stovku, mohou lidé opět do kina, divadla či na koncert. Povinný je pro neočkované a pro lidi bez potvrzení o prodělaném covidu-19 negativní test, roušku ale musí nosit všichni bez rozdílu a rovněž všichni musí dodržovat vzájemný odstup. Otevření diskoték a klubů, které jsou zavřené přes rok, je stále v nedohlednu.

Netrpělivě se očekávalo rozvolnění podmínek pro sportovní aktivity dětí a mládeže. V Dolním Sasku může nově venku sportovat až 30 dětí, jejich trenéři ale musí mít test, případně být očkovaní či uzdravení. Otevřít mohou také plavecké stadiony pro vyučování a kurzy, kde trenéři a také plnoletí účastníci musí mít test. Podobné podmínky platí i v Bavorsku, kde jsou v tělocvičnách povoleny jen bezkontaktní sporty.

Dolní Sasko ode dneška usnadnilo návštěvy zoologických a botanických zahrad, kam je možné jít bez testu. Rozbor je nutný jen pro vstup do pavilonů. Berlín naopak podmínky zpřísnil. Berlínská zoo, která zůstala otevřená po celou zimu, nově vyžaduje testy i pro venkovní areál. To řadu návštěvníků zaskočilo, test ale mohou získat zdarma nedaleko vstupní brány.

Bavorský premiér Markus Söder, který v uplynulých měsících patřil k zastáncům přísných opatření, dnes ohlásil další kolo rozvolňování. Pokud sedmidenní průměr zůstane pod stovkou, mohou od 21. května hotely, penziony či kempy opět ubytovávat turisty. Neočkovaní hosté budou muset předložit při příjezdu negativní test, který musí každých 48 hodin opakovat.

V Dolním Sasku se turisté mohou ubytovat již nyní, obsazenost ubytovacího zařízení ale nesmí přesáhnout 60 procent kapacity. Vedle testu při příjezdu a jeho opakování každé dva dny musí mít hosté v této spolkové zemi trvalé, případně přechodné bydliště. Pro ostatní se hotely a penziony otevřou za dva týdny, pokud se epidemická situace nezhorší.

Na rozvolnění se nyní chystá Hamburk, kde sedmidenní průměr klesl pod stovku. Od středy zde přestane platit nouzová brzda, jejíž součástí je i omezení nočního pohybu. "Jsem ráda, že se to podařilo," řekla Melanie Leonhardová, která má v Hamburku na starosti zdravotnictví. Od 17. května se školky vrátí k normálnímu provozu a na konci května budou mít všechny školy prezenční výuku.

Limit méně než sto případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období nyní plní sedm z 16 spolkových zemí. V Berlíně se k dnešku počet případů dostal těsně nad tuto hranici, sedmidenní průměr v metropoli činí 100,8 případu. Berlínská senátorka zodpovědná za oblast zdravotnictví Dilek Kalayciová dnes upozornila, že rozvolnění v hlavním městě je možné očekávat nejdříve 19. května.

Vedení Berlína přitom chtělo již v úterý hovořit o tom, jak režim zmírnit. V plánu bylo otevření restauračních teras a také zpřístupnění kulturních institucí. "Uvidíme zítra, jak to bude vypadat," řekl dnes berlínský primátor Michael Müller.

Témata: EZ

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Metro v severoněmeckém Hamburku narazilo do překážky. Deset zraněných

18.06.2021 11:17 Souprava metra v severoněmeckém Hamburku dnes dopoledne najela v tunelu do překážky. Hasiči…

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Související:

Právě se děje