Německé spolkové země začínají s dalším kolem rozvolňování

Lepšící se epidemická situace v Německu umožnila v řadě spolkových zemí rozvolnit karanténní opatření. V Dolním Sasku je ode dneška možné se po několika měsících najíst na restaurační terase, nezbytný je ale negativní výsledek testu na koronavirus.

Eurozpravy.cz

Klíčový pro volnější režim je sedmidenní průměr méně než sto nových případů na 100.000 obyvatel. Pokud je v regionu případů více, automaticky se aktivuje nouzová brzda, kterou prosadila spolková vláda.

Přístup na venkovní terasy restaurací, kaváren či hospod je v Dolním Sasku možný jen s testem, výjimku mají plně očkovaní a také uzdravení, kteří se ale musí prokázat dokladem. Otevřeno podniky mohou mít do 23:00. O hodinu dříve musí zavřít restaurace a kavárny v Bavorsku, kde ale není vyžadován test. Ten je nutný jen tehdy, když spolu chtějí sedět lidé, kteří spolu nežijí v jedné domácnosti. Podmínka testů se rovněž nevztahuje na očkované a uzdravené, které německá vláda v novém karanténním nařízení považuje za imunní.

V bavorských regionech se sedmidenním průměrem pod stovku, mohou lidé opět do kina, divadla či na koncert. Povinný je pro neočkované a pro lidi bez potvrzení o prodělaném covidu-19 negativní test, roušku ale musí nosit všichni bez rozdílu a rovněž všichni musí dodržovat vzájemný odstup. Otevření diskoték a klubů, které jsou zavřené přes rok, je stále v nedohlednu.

Netrpělivě se očekávalo rozvolnění podmínek pro sportovní aktivity dětí a mládeže. V Dolním Sasku může nově venku sportovat až 30 dětí, jejich trenéři ale musí mít test, případně být očkovaní či uzdravení. Otevřít mohou také plavecké stadiony pro vyučování a kurzy, kde trenéři a také plnoletí účastníci musí mít test. Podobné podmínky platí i v Bavorsku, kde jsou v tělocvičnách povoleny jen bezkontaktní sporty.

Dolní Sasko ode dneška usnadnilo návštěvy zoologických a botanických zahrad, kam je možné jít bez testu. Rozbor je nutný jen pro vstup do pavilonů. Berlín naopak podmínky zpřísnil. Berlínská zoo, která zůstala otevřená po celou zimu, nově vyžaduje testy i pro venkovní areál. To řadu návštěvníků zaskočilo, test ale mohou získat zdarma nedaleko vstupní brány.

Bavorský premiér Markus Söder, který v uplynulých měsících patřil k zastáncům přísných opatření, dnes ohlásil další kolo rozvolňování. Pokud sedmidenní průměr zůstane pod stovkou, mohou od 21. května hotely, penziony či kempy opět ubytovávat turisty. Neočkovaní hosté budou muset předložit při příjezdu negativní test, který musí každých 48 hodin opakovat.

V Dolním Sasku se turisté mohou ubytovat již nyní, obsazenost ubytovacího zařízení ale nesmí přesáhnout 60 procent kapacity. Vedle testu při příjezdu a jeho opakování každé dva dny musí mít hosté v této spolkové zemi trvalé, případně přechodné bydliště. Pro ostatní se hotely a penziony otevřou za dva týdny, pokud se epidemická situace nezhorší.

Na rozvolnění se nyní chystá Hamburk, kde sedmidenní průměr klesl pod stovku. Od středy zde přestane platit nouzová brzda, jejíž součástí je i omezení nočního pohybu. "Jsem ráda, že se to podařilo," řekla Melanie Leonhardová, která má v Hamburku na starosti zdravotnictví. Od 17. května se školky vrátí k normálnímu provozu a na konci května budou mít všechny školy prezenční výuku.

Limit méně než sto případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období nyní plní sedm z 16 spolkových zemí. V Berlíně se k dnešku počet případů dostal těsně nad tuto hranici, sedmidenní průměr v metropoli činí 100,8 případu. Berlínská senátorka zodpovědná za oblast zdravotnictví Dilek Kalayciová dnes upozornila, že rozvolnění v hlavním městě je možné očekávat nejdříve 19. května.

Vedení Berlína přitom chtělo již v úterý hovořit o tom, jak režim zmírnit. V plánu bylo otevření restauračních teras a také zpřístupnění kulturních institucí. "Uvidíme zítra, jak to bude vypadat," řekl dnes berlínský primátor Michael Müller.

Témata: EZ

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje