Německé volby ovlivní směřování Unie i roli von der Leyenové

Nedělní německé volby a následný odchod kancléřky Angely Merkelové nezmění jen vládní poměry v Berlíně, ale ovlivní i nejbližší budoucnost evropské politiky v Bruselu. Merkelovou považovali mnozí politici za záruku stability Evropské unie, zároveň ale od ní nečekali výrazné kroky v posilování globální role Evropy či vnitřních sporů o evropské hodnoty, které budou výzvami pro jejího nástupce.

Ursula von der Leyenová

Na práci Evropské komise se podle analytiků může projevit způsob, jakým se její šéfka Ursula von der Leyenová vyrovná se ztrátou své hlavní politické patronky.

Právě vztah Merkelové a její bývalé dlouholeté ministryně obrany či sociálních věcí, kterou kancléřka po iniciativě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona pomohla předloni prosadit do čela unijní exekutivy, formoval podle řady unijních činitelů první polovinu pětiletého funkčního období von der Leyenové.

"S odchodem Merkelové ztrácí von der Leyenová mentorku, takže bude muset ona i předseda Evropské rady Charles Michel přidat," soudí analytik Georg Riekles z bruselského think-tanku EPC. Někteří znalci poměrů v komisi sice vnímají tuto změnu jako šanci k větší emancipaci její šéfky, která si podle nich netroufala zásadně odporovat názorům Merkelové. Další však upozorňují na možné komplikace v případě úspěchu sociálnědemokratického favorita průzkumů Olafa Scholze, který patří do jiného politického tábora než von der Leyenová.

"Nemá pochopení pro politiky, kteří produkují pouze novinové titulky, ale žádný obsah. Paní von der Leyenová je tímto nedostatkem známa," řekl webu Politico na Scholzovu adresu dlouholetý německý europoslanec a jeho spolustranník Udo Bullmann.

Potenciální levicová koalice sociálních demokratů a zelených je v Bruselu vnímána jako varianta, která by mohla přinést tlak na výraznější změnu unijní politiky. Komise na výsledek německých voleb čeká například s debatou o změně fiskálních pravidel pozastavených kvůli pandemii, o jejichž uvolnění právě zelení usilují. Scholz v tandemu s vůdkyní zelených Annalenou Baerbockovou by podle řady diplomatů mohl také postupovat rázněji vůči Polsku a Maďarsku, které unijní instituce za vlády Merkelové nedokázaly přimět k dodržování evropských hodnot.

"Mnoho z nejakutnějších výzev, kterým Evropa čelí, nelze zvládnout Merkelovskou metodou," napsali analytici Piotr Buras a Jana Puglierinová z výzkumného institutu ECFR. Naráželi na politiku "vyčkávání a neutrality", kterou podle nich Merkelová zajišťovala stabilní fungování EU, výzvy typu klimatických změn, rozmachu Číny či Ruska nebo zmíněný spor o evropské hodnoty však účinně na unijní úrovni řešit nedokázala.

Shoda panuje v bruselských institucích na tom, že evropský blok čeká důležité období i bez ohledu na to, zda nakonec Merkelovou v kancléřském křesle nahradí Scholz či její stranický kolega Armin Laschet. Sedm měsíců po německých volbách půjdou totiž vybírat prezidenta Francouzi a obě země mají na politiku EU největší vliv. V případě rychlého zformování německé koalice vidí mnozí analytici jako reálnou možnost, že se tandem Paříž-Berlín pokusí ještě před francouzskými volbami, v nichž je úspěch Macrona zatím značně nejistý, prosadit například některé důležité součásti klimatického balíčku či posílení unijní obranné spolupráce.

Pandemie v Evropě sílí, několik zemí hlásí rekordní koronavirová čísla

28.10.2021 19:48 Pandemie covidu-19 nepolevuje a několik evropských zemí hlásí nejvyšší přírůstky počtu nakažených…

Evropská unie bude od pátku uznávat britské a arménské covidpasy

28.10.2021 18:56 Evropská unie bude od pátku uznávat covidové pasy, které vydala Británie a Arménie. Rozhodla o tom…

Dánsko a Norsko evidují silný vzestup počtu nových případů koronavirové…

28.10.2021 18:28 Dánsko a Norsko tento týden zaznamenávají silný vzestup počtu nových případů koronavirové nákazy.…

Podle von der Leyenové podporuje dohodu EU a USA o snížení emisí metanu 60…

28.10.2021 15:40 Šedesát zemí světa se dosud přihlásilo k cíli omezit do konce dekády emise metanu o 30 procent, na…

Merkelová pojede na summit G20 se svým pravděpodobným nástupcem Scholzem

28.10.2021 14:49 Německá kancléřka Angela Merkelová hodlá absolvovat bilaterální schůzky během nadcházejícího…

Macron mluvil s premiérem Austrálie poprvé od vypuknutí roztržky kolem…

28.10.2021 14:07 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes telefonoval s australským premiérem Scottem Morrisonem.…

Německo eviduje přes 28.000 nově nakažených koronavirem

28.10.2021 13:10 Aktualizováno Epidemie covidu-19 v Německu sílí, za středu v této zemi s 83 miliony obyvatel přibylo 28.037 lidí…

Maďarsko zavádí nošení roušek ve veřejné dopravě a další protiepidemická…

28.10.2021 12:14 Maďarská vláda dnes za zhoršující se epidemické situace v zemi ohlásila zavedení povinného nošení…

Slovensko hlásí druhý nejvyšší přírůstek nakažených od začátku epidemie

28.10.2021 12:04 Aktualizováno Laboratoře na Slovensku ve středu potvrdily nejvíce nových případů koronavirové infekce od konce…

První Československá republika byla moderním státem, míní Čaputová

28.10.2021 10:14 První Československá republika byla moderním státem a stala se předpokladem samostatné slovenské…

Související:

Právě se děje

reklama