Německo by letos mohlo mít přebytek vakcíny, hovořit o něm nechce

Takřka 370 milionů dávek vakcín proti nemoci covid-19, které by v letošním roce mělo Německo získat, umožní Berlínu použít především preparáty nejúčinnější proti mutacím. I to může být jeden z důvodů, proč se Německo s 83 miliony obyvatel rozhodlo pořídit výrazně více preparátu, než kolik ho opravdu potřebuje. Německé ministerstvo zdravotnictví nechtělo o budoucím přebytku hovořit, na dotaz ČTK ale poukázalo na to, že Německo se účastní programu COVAX organizovaném Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Cílem tohoto programu je poskytnout očkování chudším zemím.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Německo prozatím jako další evropské země trápí nedostatek vakcín, to by se ale mohlo změnit ve druhém čtvrtletí, kdy očekává dodání přes 60 milionů dávek již schválených látek.

"Jen v letošním roce může obdržet Německo nejméně 140 milionů dávek od společností BioNTech/Pfizer a Moderna," řekla ČTK mluvčí spolkového ministerstva zdravotnictví. Jen tyto dva preparáty postačí při podání dvou dávek k naočkování 70 milionů lidí, což by podle odborníků mělo pohodlně stačit k získání kolektivní imunity.

WHO jako minimum pro účinný boj s pandemií uvádí naočkování nejméně 60 procent populace, což v případě Německa vyžaduje 100 milionů dávek. Ministr zdravotnictví Jens Spahn předpokládá, že tento cíl bude splněn do konce léta.

Větší zásoby vakcín Německu vedle masového očkování umožní nasadit především ty látky, které se budou jevit jako účinnější. Preparáty BioNTech/Pfizer a Moderna se zdají být účinné i proti britské či jihoafrické mutaci, které jsou nakažlivější. Naopak pro vakcínu od AstraZeneca může být jihoafrická varianta slabinou. Těchto vakcín Německo letos očekává přes 56 milionů dávek.

V Evropské unii jsou doposud povoleny pouze preparáty těchto tří výrobců, brzy by jich ale mohlo být více. Vakcína Johnson & Johnson, jejíž předností je, že k získání ochrany stačí jediná dávka, by mohla souhlas získat na konci února. V květnu může následovat povolení látky Novavax a Curevax, které by v závěru roku mohly doplnit preparáty od Sanofi/GSK a Valneva.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je odstrašujícím příkladem, za hraniční kontroly si může samo, zní z…

26.02.2021 16:51 Za obnovení kontrol na německo-českých hranicích si může sama Česká republika, která je v boji s…

Bývalý španělský král Juan Carlos I. zaplatil další daňové vyrovnání

26.02.2021 16:15 Španělský monarcha Juan Carlos I., který stál v v čele země od roku 1975 do roku 2014 a nyní má…

ONLINE: Omezení pohybu na katastr, povinné respirátory. Sněmovna řeší nová…

26.02.2021 16:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Polsko přijme kolem deseti pacientů ze Slovenska

26.02.2021 13:42 Polsko přijme v nejbližších dnech kolem deseti pacientů s covidem-19 ze Slovenska, kteří jsou ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama