Německo čeká použitelnou vakcínu až za rok

Německá ministryně školství a výzkumu Anja Karliczeková předpokládá, že vakcína proti nemoci covid-19 bude velké části obyvatel k dispozici až v polovině příštího roku. Zopakovala tak svůj odhad z července. Zdůraznila, že absolutní prioritou je bezpečnost a že Německo nebude ve vývoji očkovací látky podnikat žádné riskantní zkratky.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Vakcínu lze začít aplikovat až ve chvíli, kdy její užitečnost převáží nad riziky, zdůraznila dnes ministryně v Berlíně. "Z této linie v Německu a v Evropě neuhneme," citovala političku agentura DPA.

"I když svět čeká na vakcínu, my tady nebudeme dělat riskantní zkratky," řekla Karliczeková podle agentury Reuters.

Ministryně také řekla, že společnost CureVac z města Tübingen dostane podpůrné finance na výzkum vakcíny ve výši 252 milionů eur (6,8 miliardy Kč), mohučská společnost BioNTech pak má dostat 375 milionů eur (10,1 miliardy Kč).

V zájmu urychlení výzkumu vakcíny proti covidu-19 ministerstvo školství a výzkumu vyčlenilo pro zvláštní podpůrný program 750 milionů eur. Třetím podnikem, který má tento program podpořit, je společnost IDT Biologika z města Dessau-Rosslau. V tomto případě ale jednání o podpoře ještě nebyla ukončena.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je v současnosti do vývoje vakcíny proti koronaviru zapojeno na 170 projektů. U 26 z nich už se koná zkušební očkování. Rusko dokonce už v srpnu, ještě před dokončením důležitých testů, schválilo očkovací látku pro široké použití. Ve světě za to ale sklidilo kritiku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí rekordní počet nákažených

18.09.2020 20:36 Francouzské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo dalších 13.215 potvrzených případů nákazy…

Češi slavili konec epidemie na Karlově mostě, teď trhají rekordy, píší v…

18.09.2020 20:18 Aktualizováno Česká republika zaznamenala ve čtvrtek rekord v počtu denního nárůstu pozitivních případů. Denní…

Evropská léková agentura podpořila dexametazon jako léčbu covidu

18.09.2020 16:35 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes podpořila léčbu pacientů se závažným průběhem…

Slovensko hlásí rekord, 235 infikovaných koronavirem za den

18.09.2020 16:26 Aktualizováno Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo rekordní denní přírůstek nových případů koronaviru od propuknutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama