Německo chce do konce března naočkovat deset milionů lidí

Německo do konce března naočkuje oběma dávkami některé z vakcín proti covidu-19 deset milionů lidí. V rozhovoru vysílaném stanicí ARD to dnes řekla kancléřka Angela Merkelová. Vítané jsou podle ní všechny vakcíny, které léková agentura Evropské unie schválí, včetně té ruské.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Do konce třetího čtvrtletí letošního roku podle kancléřky dostane možnost očkovat se proti covidu-19 všech 83 milionů obyvatel Německa. Tento cíl podle Merkelové bude možné splnit i v případě "pesimistického scénáře", kdy už nebude pro unijní trh schválena žádná jiná vakcína kromě těch současných, kterými jsou látky firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Merkelová v rozhovoru rovněž hájila postup v obstarávání očkovacích látek pro členské státy EU. Zpoždění podle ní způsobilo mimo jiné i to, že unie na rozdíl od Izraele či Británie trvala na důkladném odborném posouzení vakcíny. Podle kancléřky to bylo správné, protože byla ve hře důvěra lidí v očkovací látky.

Všechny vakcíny, které budou úspěšné ve schvalovacím procesu Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), budou podle Merkelové "srdečně vítané". "Mluvila jsem o tom s ruským prezidentem," řekla kancléřka. Dodala, že dnes viděla k ruské vakcíně Sputnik V "dobrá data".

Merkelová v rozhovoru také vyzvala Němce, aby byli nadále trpěliví a dodržovali opatření, které vláda přijala v boji s koronavirem. Epidemická situace se podle ní v posledních dnech zlepšila. "Kontrolu nad virem jsme ale ještě nezískali," dodala. Kancléřka nicméně odmítla, že by vláda chtěla s uvolňováním čekat do doby, až budou proti covidu-19 v Německu všichni naočkovaní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Německo výrazně urychlí očkování, zapojí se 75 tisíc lékařů

08.03.2021 21:48 Německo chce tento a příští měsíc výrazně urychlit očkování obyvatel proti covidu a na začátku…

Papež František zvažuje cestu na Slovensko

08.03.2021 20:46 Papež František dnes oznámil, že se v září vydá do Maďarska. Naznačil také, že při této…

Brusel chce mít zastávky MHD pojmenované po ženách

08.03.2021 20:15 Bruselský dopravní podnik na dnešní Mezinárodní den žen přejmenoval deset stanic metra po slavných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama