Německo chce očkovat proti koronaviru ještě letos, epidemická situace je mimořádně vážná

Německo chce, aby Evropská unie schválila vakcínu proti koronaviru SARS-CoV-2 ještě před Vánocemi, odmítá ale schválení v nouzovém režimu a trvá na plnohodnotné certifikaci. Dnes to na tiskové konferenci v Berlíně prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který za možný termín schválení považuje 23. prosinec.

Jens Spahn
doporučujeme

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která vakcínu americké společnosti Pfizer a jejího německého partnera BioNTech schvaluje, původně uváděla, že látku doporučí k registraci nejdříve 29. prosince. Nyní by tak podle agentury Reuters mohla učinit již 23. prosince. Za možné toto datum považuje i Spahn.

"Byla by to dobrá zpráva pro Evropskou unii," řekl Spahn. O tento termín Berlín podle médií usiluje. Jakmile EMA vysloví souhlas, začne se v EU očkovat. Pokud EMA certifikaci vydá, bude to podle Spahna první povolení v řádném postupu na světě. "A na to nezapomínejme," uvedl.

Spahn odhaduje, že od schválení po první aplikaci látky bude třeba dvou až čtyř dní, tedy očkovat se začne ještě před koncem roku. Mezitím budou registrovány a kontrolovány šarže vakcíny a uskuteční se distribuce, což v případě Německa znamená předání látky jednotlivým spolkovým zemím.

Spahn zdůraznil, že Německo odmítá schvalovací proces na státní úrovni a v nouzovém režimu. "Vydali jsme se evropskou cestou," uvedl. Dodal, že o evropském duchu se nesmí hovořit jen v dobrých časech, ale i v těžkých dobách, které svádějí k nacionálním řešením.

Německo od středy zpřísňuje karanténní opatření, zavřou se školy a školky a také obchody, které neprodávají zboží denní potřeby. Spahn opatření označil za nezbytná, protože původní mírnější karanténa, která byla zavedena od listopadu, sice dokázala rychlé šíření nákazy přerušit, počet infikovaných ale neklesá. "Vidíme, že vzniká třetí vlna, ačkoli ta druhá ještě nezeslábla," řekl ministr zdravotnictví.

Spahn zároveň upozornil, že i přísnější karanténa nebude znamenat rychlé zastavení infekce. "Brzdná dráha bude i za plného brzdění dlouhá," uvedl.

Za mimořádně vážnou dnes označil situaci v Německu šéf Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler. Opětovně vyzval veřejnost, aby i o svátcích výrazně omezila setkávání tak, aby snížilo riziko šíření infekce.

Počet úmrtí po nákaze koronavirem zůstává v Německu nadále vysoký. Za posledních 24 hodin přibylo 500 smrtelných případů a 14.432 nově nakažených, uvedl dnes Institut Roberta Kocha (RKI).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá policie objevila v dodávkách 23 migrantů, předala je do Česka

16.01.2021 21:58 Třiadvacet migrantů objevili němečtí policisté ve třech dodávkách, které zastavili u města Selb…

Slovenská vláda se shodla na plošném testování na koronavirus

16.01.2021 21:56 Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu…

Ve Francii začal platit zákaz vycházení už od 18:00

16.01.2021 21:09 Ve Francii začal dnes platit delší zákaz nočního vycházení. Místo dosavadních 20:00 nesmí obyvatelé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama