Německo eviduje 13 363 nově nakažených. Epidemie v Belgii a Nizozemí ustupuje, tvrdí úřady

Nákaza koronavirem se v Německu v uplynulých 24 hodinách potvrdila u 13.363 lidí a dalších 63 lidí tam s onemocněním covid-19 za tu dobu zemřelo. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Nově nakažených je o zhruba 2650 méně než v neděli. Počet nově infikovaných v pondělí však bývá nižší, částečně proto, že se o víkendech méně testuje.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Minulé pondělí hlásilo Německo 12.097 nově nakažených a v sobotu rekordních 23.399. Od začátku pandemie se ve zhruba 83milionové zemi nakazilo koronavirem minimálně 671.868 lidí, z nichž 11.352 zemřelo a kolem 429.000 se zotavilo, ukazuje statistika RKI.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu stouplo na 1,01. Číslo udává, na kolik dalších lidí infikovaný člověk nákazu přenese; sedmidenní údaj je díky využití sedmidenního průměru odolnější vůči náhlým výkyvům. Současný údaj znamená, že deset infikovaných lidí nakazilo v průměru zhruba deset dalších. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, má se za to, že infekce je na ústupu. Podle DPA tento údaj podává obraz o dění před osmi až 16 dny.

Minulý týden v Německu začala měsíční karanténa, kvůli které musely zavřít restaurace, divadla nebo sportoviště. Naopak obchody, školy a školky zatím nadále fungují.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes konstatoval, že se objevují první známky zploštění křivky koronavirových infekcí, ale je stále brzy na tvrzení, že jde o trend. Nárůst počtu případů už není tak silný, ale cílem je snížení jejich celkového množství, zdůraznil Spahn, který nedávno sám koronavirus chytil. Nejdříve v polovině nebo na konci tohoto týdne bude podle něj jasné, zda zabrala omezení každodenního života, zavedená minulý týden.

Zdravotnické úřady v Belgii a Nizozemsku doufají, že země mají vrchol současné vlny epidemie nemoci covid-19 již za sebou. Podle nich zafungovala uzávěra a další restriktivní opatření proti šíření nákazy.

Ve snaze zastavit exponenciální šíření infekce a vyhnout se možnému kolapsu zdravotnictví se Belgie začátkem měsíce vrátila k částečné uzávěře společenského a hospodářského života. Nařídila zavřít obchody se zbytným zbožím, bary a restaurace a žákům ve školách prodloužila podzimní prázdniny.

Podle epidemiologa a mluvčího belgického ústředí pro boj s covidem-19 Yvese Van Laethema začaly restrikce již patrně zabírat. Soudí tak na základě poklesu přírůstků nově nakažených i hospitalizovaných: Za posledních sedm dnů klesl počet infikovaných o 40 procent v porovnání s minulým týdnem. V nemocnicích je momentálně bezmála 7000 pacientů s covidem-19. Je to zhruba o 500 méně než 3. listopadu, kdy vytíženost nemocnic dosáhla prozatímního maxima.

Ačkoliv jsou kapacity lůžek na jednotkách intenzivní péče v některých nemocnicích téměř vyčerpané, podle Van Laethea se situace "ubírá správným směrem". "Tlak (na zdravotnictví) je v terénu stále krajně vysoký, na konci tunelu je však již vidět záblesk světla. Od poloviny tohoto týdne do konce týdne následujícího by měla přijít stabilizace či možná pokles počtu pacientů," citovala epidemiologa agentura AP.

V Belgii s 11,5 miliony obyvatel zemřelo s covidem-19 již více než 13.000 lidí. Při podzimní vlně epidemie se Belgie stala načas nejhůře postiženou zemí v Evropě z hlediska počtu nakažených na 100.000 obyvatel.

Úřady v sousedním Nizozemsku dnes opět ohlásily pokles denní bilance nakažených. Za posledních 24 hodin přibylo v zemi se 17 miliony obyvatel 4680 případů koronavirové nákazy - v porovnání s 5664 v neděli a více než 11.000 z 30. října, uvedla s odvoláním na nizozemský Národní institut veřejného zdraví (RIVM) agentura Reuters.

Vláda zavedla částečnou uzávěru v polovině října, přičemž od začátku minulého týdne je zřejmé, že přírůstky nově infikovaných začínají klesat. Naději poskytuje i situace v nemocnicích. "Počet pacientů s covidem-19 rychle klesá, což dává prostor pro poskytování běžné lékařské péče," řekl ředitel národního centra pro koordinaci pacientů Ernst Kuipers.

Zlepšování epidemické situace podle všeho napomáhá i disciplína Nizozemců při dodržování pravidel. Z výzkumu zveřejněného televizí RTL vyplynulo, že restrikce v uplynulých dvou týdnech dodržovaly čtyři pětiny obyvatel a dvě třetiny respondentů uvedly, že ve vnitřních veřejných prostorách nosí vždy roušku a že nenavštěvují své příbuzné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii vypukl spor o počet osob na mších, církev se obrátila na soud

29.11.2020 13:51 Francouzský nejvyšší správní soud nařídil dnes vládě, aby do tří dnů přezkoumala svůj výnos, kterým…

Epidemie v Maďarsku nabírá na síle. Počty nakažených i mrtvých jsou…

29.11.2020 13:14 V Maďarsku za sobotu přibyly rekordní počty osob nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2 i zemřelých…

V Belgii se demonstrovalo proti nočnímu zákazu vycházení, policie zatkla…

29.11.2020 12:54 V belgickém městě Lutychu po sobotním protestu proti nočnímu zákazu vycházení v době koronaviru…

Křesťanské církve v Německu během adventu více využijí televizi

29.11.2020 09:41 Katolická církev a evangelická církev v Německu chtějí vzhledem k pokračující pandemii ke kontaktu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama