Německo eviduje 13 363 nově nakažených. Epidemie v Belgii a Nizozemí ustupuje, tvrdí úřady

Nákaza koronavirem se v Německu v uplynulých 24 hodinách potvrdila u 13.363 lidí a dalších 63 lidí tam s onemocněním covid-19 za tu dobu zemřelo. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Nově nakažených je o zhruba 2650 méně než v neděli. Počet nově infikovaných v pondělí však bývá nižší, částečně proto, že se o víkendech méně testuje.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Minulé pondělí hlásilo Německo 12.097 nově nakažených a v sobotu rekordních 23.399. Od začátku pandemie se ve zhruba 83milionové zemi nakazilo koronavirem minimálně 671.868 lidí, z nichž 11.352 zemřelo a kolem 429.000 se zotavilo, ukazuje statistika RKI.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu stouplo na 1,01. Číslo udává, na kolik dalších lidí infikovaný člověk nákazu přenese; sedmidenní údaj je díky využití sedmidenního průměru odolnější vůči náhlým výkyvům. Současný údaj znamená, že deset infikovaných lidí nakazilo v průměru zhruba deset dalších. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, má se za to, že infekce je na ústupu. Podle DPA tento údaj podává obraz o dění před osmi až 16 dny.

Minulý týden v Německu začala měsíční karanténa, kvůli které musely zavřít restaurace, divadla nebo sportoviště. Naopak obchody, školy a školky zatím nadále fungují.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes konstatoval, že se objevují první známky zploštění křivky koronavirových infekcí, ale je stále brzy na tvrzení, že jde o trend. Nárůst počtu případů už není tak silný, ale cílem je snížení jejich celkového množství, zdůraznil Spahn, který nedávno sám koronavirus chytil. Nejdříve v polovině nebo na konci tohoto týdne bude podle něj jasné, zda zabrala omezení každodenního života, zavedená minulý týden.

Zdravotnické úřady v Belgii a Nizozemsku doufají, že země mají vrchol současné vlny epidemie nemoci covid-19 již za sebou. Podle nich zafungovala uzávěra a další restriktivní opatření proti šíření nákazy.

Ve snaze zastavit exponenciální šíření infekce a vyhnout se možnému kolapsu zdravotnictví se Belgie začátkem měsíce vrátila k částečné uzávěře společenského a hospodářského života. Nařídila zavřít obchody se zbytným zbožím, bary a restaurace a žákům ve školách prodloužila podzimní prázdniny.

Podle epidemiologa a mluvčího belgického ústředí pro boj s covidem-19 Yvese Van Laethema začaly restrikce již patrně zabírat. Soudí tak na základě poklesu přírůstků nově nakažených i hospitalizovaných: Za posledních sedm dnů klesl počet infikovaných o 40 procent v porovnání s minulým týdnem. V nemocnicích je momentálně bezmála 7000 pacientů s covidem-19. Je to zhruba o 500 méně než 3. listopadu, kdy vytíženost nemocnic dosáhla prozatímního maxima.

Ačkoliv jsou kapacity lůžek na jednotkách intenzivní péče v některých nemocnicích téměř vyčerpané, podle Van Laethea se situace "ubírá správným směrem". "Tlak (na zdravotnictví) je v terénu stále krajně vysoký, na konci tunelu je však již vidět záblesk světla. Od poloviny tohoto týdne do konce týdne následujícího by měla přijít stabilizace či možná pokles počtu pacientů," citovala epidemiologa agentura AP.

V Belgii s 11,5 miliony obyvatel zemřelo s covidem-19 již více než 13.000 lidí. Při podzimní vlně epidemie se Belgie stala načas nejhůře postiženou zemí v Evropě z hlediska počtu nakažených na 100.000 obyvatel.

Úřady v sousedním Nizozemsku dnes opět ohlásily pokles denní bilance nakažených. Za posledních 24 hodin přibylo v zemi se 17 miliony obyvatel 4680 případů koronavirové nákazy - v porovnání s 5664 v neděli a více než 11.000 z 30. října, uvedla s odvoláním na nizozemský Národní institut veřejného zdraví (RIVM) agentura Reuters.

Vláda zavedla částečnou uzávěru v polovině října, přičemž od začátku minulého týdne je zřejmé, že přírůstky nově infikovaných začínají klesat. Naději poskytuje i situace v nemocnicích. "Počet pacientů s covidem-19 rychle klesá, což dává prostor pro poskytování běžné lékařské péče," řekl ředitel národního centra pro koordinaci pacientů Ernst Kuipers.

Zlepšování epidemické situace podle všeho napomáhá i disciplína Nizozemců při dodržování pravidel. Z výzkumu zveřejněného televizí RTL vyplynulo, že restrikce v uplynulých dvou týdnech dodržovaly čtyři pětiny obyvatel a dvě třetiny respondentů uvedly, že ve vnitřních veřejných prostorách nosí vždy roušku a že nenavštěvují své příbuzné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 14:13 Střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje