Německo hlásí 12 332 nově nakažených, Merkelová chce před Vánoci zpřísnit opatření

Německá kancléřka Angela Merkelová chce ještě před Vánoci zavést další opatření proti šíření koronaviru. Současná omezení totiž nedokážou dostatečně snížit vysoký denní počet nakažených. Podle agentury DPA to dnes kancléřka řekla na jednání s poslanci své konzervativní unie CDU/CSU.

Německo, ilustrační foto

V neděli podle Institutu Roberta Kocha (RKI) v Německu přibylo 12.332 nových případů infekce. Číslo je o více než 1000 vyšší než minulé pondělí.

Podle Merkelové, kterou podpořilo i několik premiérů spolkových zemí, nebude možné přečkat zimu bez toho, aby se přijala proti šíření koronaviru další opatření. Členům frakce konzervativní unie CDU/CSU kancléřka řekla, že nelze doufat, že denní přírůstky nakažených, které v posledních dnech opět rostou, začnou samy od sebe zase klesat.

Počet nakažených v Německu roste v poslední době poměrně rychle, ale pondělní údaje odrážejí víkendové výsledky celkově nižšího počtu testů. Například ještě v pátek RKI evidoval 23.318 nově potvrzených případů nákazy a rekordních 23.648 pochází z 20. listopadu. Minulé pondělí bylo hlášeno nových případů 11.168.

Německo, které má na 83 milionu obyvatel, eviduje také 147 nových úmrtí infikovaných za posledních 24 hodin. Před týdnem do statistik přibylo 125 zemřelých s covidem-19. Dosud nejvyšší počet 487 zemřelých za den pochází z minulé středy. Obecně úmrtí souvisejících s covidem v Německu v poslední době přibývalo, což se i očekávalo po nárůstech nově infikovaných.

Dohromady už byla infekce v Německu prokázána u 1,183.655 lidí a s virem SARS-CoV-2 zemřelo 18.919 lidí, uvádí RKI. Odhadem přibližně 863.300 se opět uzdravilo.

Takzvané sedmidenní reprodukční číslo bylo podle nedělních údajů RKI 1,1. To znamená, že 100 nakažených nakazilo v týdnu před 16 až osmi dny v průměru dalších 110 dalších lidí. Pokud je reprodukční číslo delší dobu nižší než jedna, epidemie ustupuje.

Německo se minulou středu rozhodlo prodloužit stávající opatření proti šíření koronaviru do 10. ledna. V zemi v současnosti platí částečná uzávěra. Restaurace, kina, divadla a také volnočasová zařízení jsou zavřená. Například školy a školky zůstávají nadále otevřené, vláda udržení jejich prezenčního chodu považuje za klíčové pro ekonomiku.

Soukromá setkání rodin a známých jsou omezena na pět lidí z nejvýše dvou domácností, ale přes vánoční svátky od 23. prosince až do Nového roku se režim zmírní, sejít se tak bude moci až deset lidí z více domácností.

Příští schůzka Merkelové s premiéry spolkových zemí je nyní plánovaná na 4. ledna. Několik šéfů zemských vlád včetně bavorského premiéra Markus Södera ale dnes vyzvalo, aby se další jednání uskutečnilo ještě před Vánoci. Podle Södera stejně jako podle kancléřky Merkelové jsou totiž stávající opatření nedostatečná.

"Jsem si jistý, že se opět sejdeme před Vánoci, protože jedno je stále jasné: stávající systém sám o sobě nestačí," řekl Söder. "Musíme zvážit, zda má smysl čekat do 10. ledna. Musíme konat a já myslím, že lépe dříve než později," dodal konzervativní politik.

Söder rovněž hájil chystaná přísnější opatření proti koronaviru ve své spolkové zemi než jinde v Německu. "Není to to, co bychom si přáli, ale musíme dělat to, co je nutné," řekl Söder s poukazem na to, že počty nově nakažených neklesají a úmrtí přibývá.

Bavorsko by mělo ve středu opět vyhlásit nouzový stav. O nedělním rozhodnutí zemské vlády bude v úterý ještě hlasovat zemský sněm. Například školy pak budou muset od 8. třídy přejít na dělenou střídavou výuku. Lidé budou moci vycházet z domova jen z pádných důvodů. Bavorsko také nebude uplatňovat dočasná rozvolnění v posledních dnech roku.

Opatření se dotknou i Čechů. Od středy nejméně do 5. ledna nebude možné do Bavorska jezdit na nákupy, protože bude zakázán takzvaný malý pohraniční styk.

Nákaza koronavirem se v Bulharsku potvrdila u rekordního počtu lidí

26.10.2021 09:33 Nákaza koronavirem se v Bulharsku za uplynulý den potvrdila u 5863 lidí a dalších 243 osob tam po…

Jak snížit ceny za energie? EU navrhuje zastropování

26.10.2021 09:16 Členské státy EU by měly zavést horní hranici úrokových sazeb nebo roční procentní sazby nákladů …

Ministry EU čeká debata, jak si poradit s vysokými cenami energií

26.10.2021 08:08 Krátce po summitu Evropské unie věnovanému nebývale vysokým cenám energií se dnes do Lucemburku…

EMA povolila používat vakcínu od firmy Moderna i ve třetí dávce

25.10.2021 20:10 Aktualizováno Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19…

Policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám

25.10.2021 19:53 Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa…

EMA začala hodnotit nový lék proti covidu od stejné firmy, která vyrobila…

25.10.2021 13:05 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila hodnocení léku proti covidu-19 od americké…

Polsko při nárůstu nakažených zváží přísnější opatření

25.10.2021 09:59 Polsko bude muset zvážit přísnější opatření, pokud průměrné přírůstky nově potvrzených případů…

Německo eviduje výrazně více nakažených než před týdnem

25.10.2021 07:57 Sedmidenní incidenční číslo v NěmeckSedmidenní incidenční číslo v Německu opět stouplo poté, co v…

Rusové musí nově žádat o imigrační vízum do USA ve Varšavě

24.10.2021 21:17 Rusové, kteří chtějí požádat o imigrační vízum do Spojených států, se nyní musí obrátit na americké…

EU chce do měsíce otevřít diplomatické zastoupení v Afghánistánu

24.10.2021 19:58 Evropská unie chce do měsíce znovuotevřít své diplomatické zastoupení v Afghánistánu, napsal dnes…

Související:

Právě se děje

reklama