Německo má 1821 nově nakažených, etická rada nedoporučuje zavést doklad o covidové imunitě

Německo hlásí 1821 nových případů nákazy koronavirem a deset úmrtí za uplynulý den. Počet potvrzených případů v zemi s 83 miliony obyvatel tak od začátku pandemie stoupl na 274.158, z toho 9396 pacientů s covidem-19 nákaze podlehlo, uvedl dnes berlínský Institut Roberta Kocha (RKI).

Ilustrační foto
doporučujeme

V sobotu RKI evidoval 2297 nových případů, což představovalo nejvyšší denní bilanci od dubna. Podle prognóz institutu lze v nadcházejících dnech očekávat další nárůst počtů nakažených.

Na přelomu března a dubna země registrovala více než 6000 nových případů denně. Počty nakažených poté začaly klesat a následně v červenci opět narůstat. V srpnu denní přírůstky nemocných těsně přesahovaly 2000.

V současnosti nejsou německé přírůstky o mnoho vyšší než v sousedním Česku, které má osmkrát méně obyvatel. V Česku je podle čerstvých údajů ministerstva zdravotnictví počet potvrzených případů covidu za poslední den opět nad tisícem. V pondělí jich přibylo 1476, asi o 500 více než v neděli. Celkem se nakazilo 50.764 lidí, mrtvých s covid-19 je 522.

Německá etická rada prozatím nedoporučuje zavést doklad osvědčující imunitu proti koronaviru SARS-CoV-2. Rada, která se touto otázkou zabývala na žádost ministerstva zdravotnictví, to zdůvodnila tím, že o imunitě a koronaviru panuje stále mnoho nejasností.

Téma oficiálního a státem uznávaného dokumentu o imunitě vyvolává v Německu kontroverze. Nositel takového potvrzení by totiž nemusel dodržovat přinejmenším část karanténních opatření, které Německo v boji proti pandemii zavedlo. Ministr zdravotnictví Jens Spahn proto už na jaře požádal radu o odborné stanovisko.

Rada nyní konstatovala, že je za současné situace jednomyslně proti takovému dokladu, neboť není možné s určitostí imunitu bezpečně potvrdit. Pokud ale výzkum pokročí a bude jisté, že imunita u části společnosti existuje, je možné otázku znovu otevřít. Polovina radních by v takovém případě doklad za určitých podmínek za smysluplný považovala. Druhá polovina s ohledem na praktické, etické a právní důvody by s potvrzením ani tak nesouhlasila.

Etická rada rovněž vyzvala k přísnější regulaci volně dostupných testů na protilátky, protože jejich spolehlivost je diskutabilní. Veřejnost by podle rady měla vědět, že zmíněné rozbory jsou pouze orientační.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Šéf slovenského parlamentu Kollár měl vážnou nehodu

24.10.2020 19:45 Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár měl dnes vážnou dopravní nehodu, uvádí slovenská média…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama