Německo hlásí 23 679 nových případů koronaviru, epidemiolog nevyloučil tvrdší lockdown

V Německu za poslední den přibylo 23.679 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku současné pandemie. Dnes o tom informoval Institut Roberta Kocha (RKI). Druhý nejvyšší nárůst Německo, které má přibližně 80 milionů obyvatel, zaznamenalo 20. listopadu s 23.648 novými případy.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Smrtelná bilance se za posledních 24 hodin zvýšila o 440 na celkových 20.372. O den dříve v Německu padl smutný rekord, kdy zemřelo 590 pacientů s koronavirem.

Šéf RKI Lothar Wieler na dnešní tiskové konferenci varoval, že šíření nákazy může zrychlit, pokud lidé nebudou dodržovat karanténní pravidla. Nevyloučil ani zpřísnění současné karantény.

"Stále se infikuje příliš mnoho lidí," řekl Wieler s tím, že nemocnice v některých oblastech jsou na hranici přetížení. Částečnou stabilizaci, kdy karanténa zastavila prudký růst případů, považuje za příliš křehkou. "Musíme zabránit exponenciálnímu růstu," řekl. "Infekci je možné zabránit, pokud každý bude dodržovat karanténní pravidla," uvedl. "Omezte kontakty a pokud máte příznaky, zůstaňte pět dní doma, ať nikoho nenakazíte," dodal.

zdroj: YouTube

Pokud lidé neomezí své kontakty nejméně o 60 procent, nevidí jinou možnost než zavést takzvanou tvrdou uzávěru. Současná karanténa v Německu, kdy jsou otevřené školy, školky a obchody, ale zavřená kina, divadla, restaurace či volnočasové podniky, je označována jako částečná uzávěra.

O zpřísnění současných pravidel ve středu v parlamentu hovořila kancléřka Angela Merkelová. Poslancům řekla, že souhlasí s akademiky, kteří doporučili uzavřít po Vánocích obchody do 10. ledna. Očekává se, že v nadcházejících dnech bude Merkelová o úpravě pravidel jednat s premiéry spolkových zemí. Termín ale oznámen nebyl, původně se spekulovalo o dnešku.

Za velký problém označila Ute Rexrothová z RKI šíření infekce mezi rizikovou skupinou obyvatel. "Bohužel je stále více případů u starších lidí," řekla. Počet nakažených zde činí 250 na 100.000 obyvatel. Oproti jaru je podle Rexrothové také dvojnásobek nemocných v domovech pro seniory.

Rexrothová poukázala na to, že velké obavy vyvolává vývoj ve spolkových zemích Durynsko, Braniborsko a Sasko-Anhaltsko, kde křivka strmě stoupá. Nejhorší vývoj je zatím stále v Sasku, kde se ale podle posledních údajů růst počtu nových případů zastavil.

Wieler na tiskové konferenci hovořil také o vakcíně, kdy zdůraznil, že z počátku nebude očkovací látky dostatek, proto je nezbytné některé skupiny lidí upřednostňovat. Konkrétně zmínil seniory nad 80 let, obyvatele pečovatelských domovů a zdravotníky. Až bude preparát dostupný pro každého, doufá, že se lidé naočkovat nechají.

Kvůli nepříznivé epidemické situaci jednotlivé spolkové země zpřísňují opatření proti šíření nákazy. V Bavorsku od středy platí nouzový stav. V této spolkové zemi u hranic s Českem je omezen volný pohyb obyvatel a v ohniscích nákazy nesmějí lidé v noci vycházet z domovů. Zakázán je i malý hraniční styk, ale pendleři nadále za prací dojíždět mohou. Od příštího týdne začnou platit tvrdší restrikce i v Sasku, druhé spolkové zemi sousedící s Českem.

Dolnosaský premiér Stephan Weil dnes oznámil, že jeho spolková země omezí plánované uvolnění pravidel mezi vánočními svátky a Novým rokem. Uvolnění bude platit jen od 24. do 26. prosince, kdy se bude moci sejít až deset lidí, poté se Dolní Sasko vrátí k nejvýše pěti lidem z maximálně dvou domácností. Do limitu nejsou započítávány děti mladší 14 let. Rodiče v Dolním Sasku nemusí v příštím týdnu již posílat děti do školy, pokud si to budou kvůli omezení kontaktů přát.

V Německu se koronavirem nakazilo 1,242.203 lidí, asi 922.100 z nich se považuje za uzdravené. Reprodukční číslo bylo ke středečnímu večeru 0,99. To znamená, že sto infikovaných nakazí dalších 99 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí

22.01.2021 20:03 Aktualizováno Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama