Koronavirus: Německo má 814 nových nákaz, slovenský ministr v karanténě, Dánsko omezuje velké akce

Laboratoře v Německu za poslední den nahlásily 814 potvrzených případů koronavirové nákazy, čímž celková bilance země narostla na 250.799 odhalených infekcí.

Marek Krajčí (ministr SR)
doporučujeme

Ukazují to statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI). Jeho bilance úmrtí spojovaných s nemocí covid-19 zůstala na čísle 9325 poté, co za 24 hodin nebyl ohlášen žádný nový případ.

V létě měly v Německu počty nových nákaz dlouho stoupající tendenci, růst denních bilancí se ale na konci srpna zastavil a v posledních dnech se průměrný přírůstek z předchozího týdne drží pod 1500 případy za den. V neděli RKI hlásil 988 nových infekcí, o den dříve na 1400. V březnu a dubnu německá statistika nakažených mnohokrát narůstala za 24 hodin i o několik tisíců.

Průměrné denní počty úmrtí připisované covidu-19 se v Německu od začátku července neustále drží na jednociferných hodnotách.

Na Slovensku se o uplynulém víkendu při nízkém počtu vykonaných testů nezopakoval rekordní počet potvrzených případu nákazy koronavirem. 

V sobotu bylo na Slovensku potvrzeno 88 a v neděli dalších 22 případů koronaviru, uvádí ministerstvo zdravotnictví SR. To je výrazně méně oproti rekordnímu počtu v pátek zjištěných 226 nových případů infekce, o uplynulém víkendu ale značně klesl počet vykonaných testů. O víkendech se na Slovensku tradičně testuje méně než v pracovních dnech.

Počet aktivních případů nákazy koronavirem na pětimilionovém Slovensku v neděli klesl na 1763 z dosavadního rekordu 1775 infikovaných v sobotu. Od potvrzení prvního nakaženého na Slovensku letos v březnu zemřelo podle oficiálních statistik celkově 37 pacientů s koronavirem. V tomto počtu ale není zahrnuto sobotní úmrtí 65letého pacienta v nemocnici v Nitře, jenž byl napojen na umělou plicní ventilaci. Podle mluvčí nemocnice, kterou citovala slovenská média, test potvrdil u muže onemocnění covid-19.

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí i hlavní hygienik Slovenska Ján Mikas nastoupili preventivně do domácí karantény a budou testováni na koronavirus. Oba byli v kontaktu s osobou, u které byla nákaza potvrzena. Podle Krajčího šlo o zaměstnance ministerstva zdravotnictví, s nímž se zúčastnil jednání epidemiologů a hygieniků.

Kvůli předchozímu nárůstu počtu infikovaných platí od neděle do konce září v Bratislavě a v dalších dvou přilehlých okresech omezení pro počet účastníků na hromadných sportovních, kulturních či společenských akcích a jejich konání je navíc až na výjimky zakázáno v noci. Povoleny ve zmíněných regionech nejsou návštěvy v nemocnicích a v domovech seniorů.

V Maďarsku za neděli přibylo dalších 576 potvrzených případů nákazy koronavirem a počet doposud infikovaných lidí v této zemi s 9,5 milionu obyvatel stoupl na 8963. Uvádí to dnes vládní web specializovaný na informace, které se týkají šíření nákazy.

Agentura MTI poznamenala, že nedělní zvýšení počtu infikovaných je doposud rekordní denní přírůstek. Podle vládního serveru v neděli v souvislosti s nemocí covid-19, jejímž původcem je koronavirus SARS-CoV-2, zemřel jeden člověk a těchto úmrtí v zemi dosud registrují celkem 625. Na druhé straně se z nákazy uzdravilo 3961 pacientů.

V současné době se s covidem-19 léčí 4377 lidí. Z nich 164 je hospitalizováno, přičemž 11 pacientů je připojených na ventilátory. Podle MTI je v Maďarsku aktuálně v karanténě 21.756 lidí.

Dánská vláda sníží v Kodani a okolí hranici povoleného počtu účastníků hromadných akcí ze 100 na 50. Znepokojují ji rostoucí počty nových případů koronavirové nákazy. Za posledních 24 hodin se v severské zemi s 5,7 milionu obyvatel nakazilo dalších 230 lidí, informovala dnes podle agentury DPA vláda.

Šíření koronaviru, který může způsobovat onemocnění covid-19, chce kabinet přibrzdit snížením limitu účastníků velkých akcí v 17 obcích kodaňské aglomerace a v Odense.

Ministr zdravotnictví Magnus Heunicke dnes řekl, že v 21 dánských obcí byla překročena hranice 20 infikovaných na 100.000 obyvatel. Tak vysoko počet nakažených nestoupl od jara. Zvláště znepokojující je situace právě v hlavním městě a v Odense, které je třetím největším městem Dánska.

Nově nakažení jsou podle kodaňského primátora převážně mladí lidé ve věku od 20 do 29 let. V zasažených oblastech musí restaurace a hospody napříště zavřít nejpozději o půlnoci. Úřady rovněž doporučují zrušení všech soukromých oslav.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, posledních pět milionů nakažených…

18.01.2021 09:11 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Svět reaguje na brazilskou variantu koronaviru, v zemi zabije 1000 lidí…

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61.567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu…

Slovensko prodloužilo zákaz vycházení, bude plošně testovat

17.01.2021 19:56 Slovenská vláda o dva týdny, tedy do 7. února, prodloužila kvůli koronavirové krizi stávající zákaz…

Helsinský výbor: Maďarsko dál nutí migranty k návratu do Srbska

17.01.2021 15:29 Maďarsko dál pokračuje v nezákonných snahách donutit migranty k návratu zpět do Srbska, aniž by jim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama