Německo čeká delší karanténa, Söder varuje před českým scénářem

V Německu za poslední den přibylo 10.864 případů nákazy koronavirem. Údaj je o něco vyšší než minulé pondělí, kdy bylo hlášeno 10.824 nových infekcí. Podle agentury DPA o tom dnes informoval Institut Roberta Kocha (RKI). V pátek se nákaza potvrdila u 23.648 lidí, což byl zatím nejvyšší denní přírůstek.

Markus Söder
doporučujeme

Víkendová bilance bývá nižší, protože se méně testuje a úřady také nedostávají údaje ze všech laboratoří.

Počet nově nakažených v říjnu a začátkem listopadu v Německu denně prudce rostl. V poslední době je nárůst poměrně stabilní, uvedla agentura DPA.

Doposud nedošlo k výraznějšímu poklesu nově nakažených, i když na začátku listopadu Německo přistoupilo k omezením. Od 2. listopadu jsou v zemi uzavřené bary a restaurace, školy a obchody ale zůstávají otevřené.

V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo minimálně 929.133 lidí, z toho se asi 618.800 z nákazy uzdravilo. Počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 se za posledních 24 hodin zvýšil o 90 na 14.112.

Söder varuje před českým scénářem

Německo zřejmě míří k prodloužení stávající listopadové karantény, protože prudké šíření koronaviru se sice zastavilo, ale počet nakažených se snížit nedaří. O nezbytnosti prodloužení restrikcí hovoří vicekancléř Olaf Scholz či bavorský premiér Markus Söder, který opět varoval před českým scénářem. Novým datem konce karantény by mohl být 20. prosinec. 

"Vše hovoří o tom, že v současných omezeních bude nutné ještě nějakou dobu pokračovat i po 30. listopadu," prohlásil Scholz v rozhovoru s listem Bild am Sonntag. Karanténa v Německu, kde jsou uzavřené restaurace, divadla, kina či muzea, zatím platí do konce tohoto měsíce.

Otevřeně o pokračování karantény nyní hovoří i Söder, který patří k nejvlivnějším zemským premiérům a který by vždy stoupencem rázných protikoronavirových opatření. "Uzavírku musíme prodloužit. Čísla jsou bohužel stále vysoká. Pokud léčbu ukončíme příliš brzy, riskujeme těžkou recidivu," napsal na twitteru s tím, že je lepší vydržet delší omezení nyní než přes Vánoce.

Vánočními svátky argumentoval Söder i v rozhovoru s televizí ARD, kde se zmínil o nutnosti přitvrdit. "Abychom mohli strávit pěkné Vánoce, musíme omezení prodloužit a také prohloubit," prohlásil. "V každém případě o dva, lépe však o tři týdny. Nejméně tak dlouho, než se dostaneme na hodnotu (počtu nově nemocných) 50," uvedl. Zmínil tak cíl dosáhnout hodnoty 50 nakažených na 100.000 obyvatel v sedmidenním období.

Před vyhlášením karantény Merkelová i zemští premiéři tento údaj označovali za klíčový, aby bylo možné dostat pandemii opět pod kontrolu, zabránit přetížení nemocnic a zdravotnického systému a aby bylo možné opět trasovat všechny případy infekce. Nyní je Německo na hodnotě 140 nakažených na 100.000 obyvatel za sedm dní.

Söder jako argument pro pokračování karantény opět uvedl i Česko. "Když karanténu skončíme nyní na tak vysokých číslech, když ztratíme trpělivost, pak se všechno zase rozjede a my skončíme ještě s tvrdšími opatřeními, než nyní platí v Česku nebo v Rakousku," řekl listu Bild am Sonntag. Bavorský premiér v této souvislosti varoval před hrozbou omezení pohybu během Vánoc.

Před středečním jednáním s Merkelovou se zemští premiéři chtějí mezi sebou dnes dohodnout na společném postoji, o kterém již přes víkend diskutovali. Podle informací magazínu Der Spiegel chtějí karanténu ponechat do 20. prosince. Pokud se do té doby nepodaří šíření infekce zlomit, navrhují automatické prodlužování ve 14denních intervalech. Rozhodující bude pro takový krok tempo šíření infekce, obsazenost jednotek intenzivní péče a také počet nakažených na 100.000 obyvatel v sedmidenním období.

Zemští premiéři zřejmě podpoří i zpřísnění stávající karantény s tím, že na Vánoce a Silvestra by platily mírnější podmínky, aby se příbuzní mohli setkávat. V takovém případě ale chtějí apelovat na dobrovolná opatření včetně několikadenní domácí karantény před rodinnými sešlostmi a také po nich.

To, aby se situace především při oslavách konce roku nevymkla kontrole, by podle návrhu zemských premiérů měl přispět zákaz prodeje a odpalování zábavní pyrotechniky.

Očekávané prodloužení karantény bude znamenat další nápor na německý rozpočet. Scholz totiž přislíbil, že Německo bude pokračovat ve finanční podpoře postižených odvětví. "Pokud budou omezení pokračovat, tak je mi jasné, že bude nezbytné dále finančně podporovat přímo zasažené obory," řekl. Poznamenal ale, že další dorovnávání měsíčních tržeb podnikům až do výše 75 procent bude nejen finančně náročné, ale i komplikované z pohledu evropského práva.

Řada ekonomů takovou pomoc považuje za příliš velkorysou až zbytečnou. Scholzovi kritici hovoří o tom, že již vede kampaň před parlamentními volbami, které budou příští podzim a do kterých Scholz vstupuje jako kandidát sociální demokracie na kancléře. Pro finanční pomoc se ale vyslovili i Söder a také ministr hospodářství Peter Altmaier. "Nikoho v dešti stát nenecháme," dodal Altmaier v německé rozhlase Deutschlandfunk.

Vicekancléř a ministr financí Scholz, který díky předchozím letům prosperity a rozpočtových přebytkům opakovaně hovoří o dobré finanční kondici Německa, již nyní podle médií plánuje zvýšit schodek pro příští rok. Parlament přitom v září schválil na nadcházející rok rozpočtový schodek 96,2 miliardy eur (2,5 bilionu korun), ve skutečnosti by ale kvůli koronavirové krizi mohl být nejméně o 60 miliard eur vyšší (1,6 bilionu korun). List Frankfurter Allgemeinde Zeitung pak s odvoláním na své zdroje napsal, že naopak schodek plánovaný na letošní rok ve výši 217,8 miliardy eur (5,7 bilionu korun) může být výrazně nižší.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AstraZeneca kvůli mutacím zatím dodá méně vakcíny

22.01.2021 18:38 Britsko-švédský výrobce "oxfordské" vakcíny AstraZeneca upozornil Evropskou komisi, že dodávky jeho…

Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí

22.01.2021 18:16 Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření…

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 18:12 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Slovensko možná začne uvolňovat restrikce

22.01.2021 17:46 Slovensko po předchozím nárůstu nyní zaznamenalo pokles počtu potvrzených nových případů infekce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama