Německo kvůli omikronu uvažuje o zkrácení karantény, rozhodne se v pátek

Německo kvůli nastupující koronavirové variantě omikron zvažuje, že zkrátí karanténu, aby se vyhnulo možnému kolapsu kritické infrastruktury, především zdravotnictví. Zhroucení by totiž mohlo nastat ne kvůli přetížení nemocnic infikovanými, ale kvůli nedostatku zdravotníků, kteří by museli zůstat v izolaci. S úpravou karantény souhlasí i ministr zdravotnictví Karl Lauterbach.

Pro jakou změnu se Německo rozhodne, bude jasné v pátek, kdy chce kancléř Olaf Scholz o epidemické situaci jednat s premiéry spolkových zemí.

Karanténa v Německu pro neočkované obecně trvá deset dní, po pěti dnech je možné ji zkrátit negativním testem. Po návratu ze zahraničních oblastí, které německý Institut Roberta Kocha (RKI) označuje za regiony s variantami koronaviru, platí 14denní izolace pro všechny bez možnosti zkrácení. Pokud se někdo s omikronem setká v Německu, doporučuje RKI rovněž dvoutýdenní karanténu.

Omikron má nyní v Německu podle RKI podíl necelých 20 procent ze všech potvrzených případů, podle odborníků je ale jen otázkou času, než bude omikron tvořit většinu případů. Lauterbach před Vánocemi na tiskové konferenci prohlásil, že by se tak mohlo stát již v polovině ledna.

Kvůli omikronu, který je považován za nakažlivější variantu, Německo uspíšilo podávání třetí dávky očkování. Vláda chce, aby v lednu dostalo posilující dávku 30 milionů lidí. Aktuálně má tuto dávku 32,3 milionu lidí, což je necelých 39 procent 83milionového Německa. Základní očkování dosud dostalo 59,2 milionu lidí, to odpovídá 71,2 procentu populace.

Posilující dávka podle odborníků výrazně snižuje riziko nákazy a rozvinutí závažné formy nemoci covid-19, proto některé spolkové země trojnásobně očkované zvýhodňují. Činí tak i Bavorsko, jehož ministr zdravotnictví Klaus Holetschek navrhuje karanténu po kontaktu s omikronem pro očkované s posilující dávkou zcela zrušit. "Pro mě je takové osvobození z karantény zcela myslitelné," řekl Holetschek, který má podporu bavorského premiéra Markuse Södera. Holetschek ale chce, aby příslušné doporučení ještě tento týden vydal RKI, případně expertní komise Scholzovy vlády.

Změnu karanténních pravidel podporuje i ministr Lauterbach. "Uvažujeme o zkrácení karanténních lhůt," řekl v televizi ZDF. Na stejné téma hovořil i se zpravodajskou televizí n-tv. "V každém případě budou v pátek nové závěry, protože musíme přemýšlet o změně karanténního nařízení," řekl Lauterbach k očekávané vlně omikronu, která bude tématem pátečního Scholzova jednání s regiony.

Úprava karantény je podle Lauterbacha nutná, neboť v případě rychlého šíření omikronu by kvůli nařízeným izolacím mohla být ochromena kritická infrastruktura. Ministr zdravotnictví nicméně považuje za nezbytné i omezení kontaktů, protože Německo si kvůli pořád ještě nízké míře proočkovanosti nemůže dovolit promoření populace. "Počty infikovaných se prudce zvýší, což postihne mnoho neočkovaných. A z toho mám strach," řekl.

Lauterbach kvůli omikronu požaduje nošení roušek, a to i ve školách. V některých spolkových zemích, jako je Sasko, nemusí nejmladší děti roušky nosit, což je podle Lauterbacha chyba. "Důsledné nošení roušek ve školách pro všechny třídy je naprostá nezbytnost," řekl.

Spolkové země mezitím kvůli omikronu zavedly častější testování školáků, ale také dětí ve školkách. Šlesvicko-Holštýnsko se navíc rozhodlo od úterý zpřísnit karanténní vyhlášku a omezit akce v interiérech na nejvýše padesát účastníků a venku na sto lidí. Doposud přitom činil společný limit až tisíc lidí, pokud takový počet zároveň znamenal nejméně polovinu kapacity prostor.

Související

Více souvisejících

Německo

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy