Německo má nové slovo roku, do žebříčku se dostal i akronym AHA

Německým slovem roku se podle předpokladů stalo spojení Corona-Pandemie, tedy pandemie koronaviru. Dnes to oznámila Společnost pro německý jazyk (GfdS), která každoročně sestavuje žebříček výrazů, které nejvíce ovlivnily podobu němčiny. Loni bylo vítězným výrazem spojení Respektrente, tedy důstojný důchod.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

Také slova na dalších příčkách žebříčku dokládají, že určujícím faktorem byla letos pandemie nemoci covid-19. Hned na druhém místě totiž skončil lockdown, tedy karanténní uzávěra hospodářství i společnosti.

"Slovem roku 2020, jak bylo obecně očekáváno, je Corona-Pandemie," uvedla jazyková společnost. Protože koronavirus v Německu hluboce ovlivnil ekonomický, kulturní i soukromý život, podepsala se pandemie také na vývoji němčiny.

"Jako slovo odkazuje pandemie koronaviru nejen na nejhorší krizi od 2. světové války, jak ji hodnotí kancléřka (Angela Merkelová) a řada odborníků, ale tvoří také bezpočet nových výrazů," sdělila jazyková společnost. Jako příklady zmínila řadu složenin či přípon, díky kterým vznikají slova a spojení jako koronavirová krize, koronavirová čísla, koronavirový rok, koronavirové demonstrace, koronavirová varovná aplikace nebo "podmíněný koronavirem".

S koronavirem souvisí i další místa hodnocení GfdS. Na druhé příčce je zmíněný lockdown následovaný spikleneckou teorií. Téma spikleneckých teorií je v Německu velmi živé kvůli demonstracím proti karanténním opatřením, kdy řečníci často hovoří o údajné snaze vlády kontrolovat společnost nebo o záměrech elit snížit početní stav populace, geneticky ji upravit či ovládat ji pomocí čipů vpravených do těla očkováním.

Do první pětky výrazů se ještě dostal akronym AHA, který je jednoslovným výrazem základních německých hygienických pravidel v boji proti pandemii. Skládá se z počátečních slov pro odstup (Abstand), hygienu včetně častého mytí rukou (Hygiene) a roušek (Alltagsmaske).

GfdS v této souvislosti upozornila i na vznik řady synonym pro roušky, kterým se v němčině říká Maske (maska) či Mund-Nasen-Bedeckung (ochrana úst a nosu). V některých regionech roušky dostaly hovorová označení jako pusinkový kondom, obal nebo hadr na hubu.

I další příčky ovlivnil koronavirus, do hodnocení se tak dostaly mimo jiné pozdrav Bleiben Sie gesund! (Zachovejte si zdraví), triáž neboli třídění pacientů v podmínkách nouze či "hra duchů", kdy se kvůli pandemii fotbalové zápasy hrají často bez publika. S koronavirem souvisí i výraz systemrelevant, který je možné přeložit jako systémově nezbytný či důležitý. Za "systémově relevantní" Němci označují policii, hasiče, nemocnice, technické služby či obchody s potravinami, bez nichž by společnost v době karantény zkolabovala.

Jedinými nekoronavirovými zástupci v německém žebříčku jsou letos dva výrazy. Na čtvrtém místě to je název hnutí Black Lives Matter (I na černoškých životech záleží), které vzniklo ve Spojených státech a které usiluje o nápravu rasistických křivd vůči černošským občanům USA. Na deváté příčce to je pak složenina Gendersternchen, tedy genderová hvězdička. Tento symbol je v německých textech hojně rozšířený a jeho používání má podle GfdS odkazovat nejen na ženy a muže, ale přímo na celou genderovou rozmanitost. Zápis slova učitelé s pomocí genderové hvězdičky vypadá Lehrer*innen a je možné ho číst jako učitelé a učitelky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku opět stoupá, Německo už hlásí dva…

21.01.2021 07:50 Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Rakousko zasáhlo zemětřesení. Poničilo kostel, cítit bylo i v Česku

20.01.2021 22:02 Aktualizováno Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v dnešních ranních hodinách centrální části Rakouska. Škody…

Neštěstí v Madridu. Výbuch plynu zničil část domu, neštěstí má čtyři oběti

20.01.2021 20:37 Aktualizováno V centru Madridu dnes odpoledne zazněla silná exploze, zničeno je několik pater jednoho domu.…

Česko je mezi zeměmi, které žádají po EU co nejrychlejší schválení vakcín

20.01.2021 19:55 Premiér Andrej Babiš (ANO) a lídři Rakouska, Dánska a Řecka chtějí ve čtvrtek na videosummitu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama