Německo má nový zákon o infekčních chorobách, úřady mohou efektivněji vydávat nařízení

Spolkový sněm a Spolková rada, tedy obě německé parlamentní komory, dnes ve zrychleném řízení schválily novelu zákona o potírání infekčních chorob. Očekává se, že právní předpis ještě dnes podepíše prezident Frank-Walter Steinmeier. Úprava nově uvádí konkrétní opatření, která mohou úřady v boji s pandemiemi nařídit, a to včetně například povinného nošení roušek.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Stávající podoba zákona podle těch, kteří novinku podporují, nepočítá s pandemií současného rozsahu, proto má novela zajistit lepší právní rámec pro současná protikoronavirová omezení. Kritici hovoří o protiústavním omezování osobních práv či posilování moci spolkové vlády. Kvůli novele se dnes do Berlína sjely tisíce demonstrantů. Protesty, které začaly jako poklidné, přerostly ve střety s policií.

Reformu dnes podpořilo 415 poslanců, proti jich bylo 236 a osm se hlasování zdrželo, oznámil výsledek hlasování předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble. O několik desítek minut připojila k novele svůj souhlas i Spolková rada. Tato parlamentní komora, která zastupuje přímo jednotlivé německé spolkové země, kvůli novele svolala mimořádné zasedání.

Novela do stávajícího zákona o potírání infekčních chorob doplňuje nový paragraf, ve kterém jsou uvedeny konkrétní karanténní opatření, které zemské vlády a příslušné úřady mohou v boji proti pandemii nařídit.

Ve výčtu nechybí dodržování odstupů mezi lidmi, omezení kontaktů v soukromí i na veřejnosti, zákazy cestování, ubytování v hotelích či penzionech, zákazy kulturních, sportovních či jiných volnočasových aktivit, uzavření obchodů, ale také nošení roušek.

Takováto opatření již Německo v době nynější pandemie nemoci covid-19 používá. Smyslem novely je ale podle vlády tato omezení výslovně zahrnout do zákona, aby jejich používání mělo jasnou právní oporu.

Novela rovněž uvádí, že podobné restrikce práv občanů musí být omezena na čtyři týdny. Prodloužení bude možné jen, pokud k tomu budou pádné důvody.

Součástí úpravy je také omezení nároku na odškodné. Na něj nebudou mít nárok ti, kteří budou muset do povinné karantény po návratu ze zahraniční rizikové oblasti, ačkoli cestu mohli odložit. Vláda rovněž může podle novely určit, že i lidé bez pojištění mají nárok na očkování či test.

Schvalování předcházela ostrá debata. Šéf poslanců opoziční Alternativy pro Německo (AfD) Alexander Gauland novelu označil za největší porušení ústavních práv v historii spolkové republiky. Zastal se také demonstrantů, kteří dnes kvůli úpravě zákona vyrazili do ulic. "Tito lidé hájí svá ústavní práva, proto není důvod, aby je sledovala tajná služba," uvedl. Bezpečnostní složky předem varovaly, že dnešními demonstrace chtějí zneužít i radikálové a že hrozí i útok na parlament.

Místopředsedkyně parlamentní frakce sociálních demokratů SPD Bärbel Basová odmítla, že by novela posilovala pravomoci spolkové vlády na úkor zemských vlád. "Ve skutečnosti je to naopak," tvrdila. Vysvětlila, že smyslem novely je vytvoření právního rámce pro nezbytná ochranná opatření, která byla dosud v zákoně formulována jen obecně. Díky novele tak podle Basové zemské vlády a německé úřady naleznou jasný přehled, jak postupovat.

Šéf frakce svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner ale míní, že novela spíše než návody dává vládě volnou ruku. V úpravě mu chybí jasná definice, kdy a za jakých infekčních okolností je možné omezit svobody lidí.

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Na summitu EU se probere otevírání Evropy, migrace či vztahy s Ruskem

24.06.2021 08:24 Opatrné otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie či poskytování vakcín proti covidu-19 chudším…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Související:

Právě se děje