Německo má nový zákon o infekčních chorobách, úřady mohou efektivněji vydávat nařízení

Spolkový sněm a Spolková rada, tedy obě německé parlamentní komory, dnes ve zrychleném řízení schválily novelu zákona o potírání infekčních chorob. Očekává se, že právní předpis ještě dnes podepíše prezident Frank-Walter Steinmeier. Úprava nově uvádí konkrétní opatření, která mohou úřady v boji s pandemiemi nařídit, a to včetně například povinného nošení roušek.

Stávající podoba zákona podle těch, kteří novinku podporují, nepočítá s pandemií současného rozsahu, proto má novela zajistit lepší právní rámec pro současná protikoronavirová omezení. Kritici hovoří o protiústavním omezování osobních práv či posilování moci spolkové vlády. Kvůli novele se dnes do Berlína sjely tisíce demonstrantů. Protesty, které začaly jako poklidné, přerostly ve střety s policií.

Reformu dnes podpořilo 415 poslanců, proti jich bylo 236 a osm se hlasování zdrželo, oznámil výsledek hlasování předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble. O několik desítek minut připojila k novele svůj souhlas i Spolková rada. Tato parlamentní komora, která zastupuje přímo jednotlivé německé spolkové země, kvůli novele svolala mimořádné zasedání.

Novela do stávajícího zákona o potírání infekčních chorob doplňuje nový paragraf, ve kterém jsou uvedeny konkrétní karanténní opatření, které zemské vlády a příslušné úřady mohou v boji proti pandemii nařídit.

Ve výčtu nechybí dodržování odstupů mezi lidmi, omezení kontaktů v soukromí i na veřejnosti, zákazy cestování, ubytování v hotelích či penzionech, zákazy kulturních, sportovních či jiných volnočasových aktivit, uzavření obchodů, ale také nošení roušek.

Takováto opatření již Německo v době nynější pandemie nemoci covid-19 používá. Smyslem novely je ale podle vlády tato omezení výslovně zahrnout do zákona, aby jejich používání mělo jasnou právní oporu.

Novela rovněž uvádí, že podobné restrikce práv občanů musí být omezena na čtyři týdny. Prodloužení bude možné jen, pokud k tomu budou pádné důvody.

Součástí úpravy je také omezení nároku na odškodné. Na něj nebudou mít nárok ti, kteří budou muset do povinné karantény po návratu ze zahraniční rizikové oblasti, ačkoli cestu mohli odložit. Vláda rovněž může podle novely určit, že i lidé bez pojištění mají nárok na očkování či test.

Schvalování předcházela ostrá debata. Šéf poslanců opoziční Alternativy pro Německo (AfD) Alexander Gauland novelu označil za největší porušení ústavních práv v historii spolkové republiky. Zastal se také demonstrantů, kteří dnes kvůli úpravě zákona vyrazili do ulic. "Tito lidé hájí svá ústavní práva, proto není důvod, aby je sledovala tajná služba," uvedl. Bezpečnostní složky předem varovaly, že dnešními demonstrace chtějí zneužít i radikálové a že hrozí i útok na parlament.

Místopředsedkyně parlamentní frakce sociálních demokratů SPD Bärbel Basová odmítla, že by novela posilovala pravomoci spolkové vlády na úkor zemských vlád. "Ve skutečnosti je to naopak," tvrdila. Vysvětlila, že smyslem novely je vytvoření právního rámce pro nezbytná ochranná opatření, která byla dosud v zákoně formulována jen obecně. Díky novele tak podle Basové zemské vlády a německé úřady naleznou jasný přehled, jak postupovat.

Šéf frakce svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner ale míní, že novela spíše než návody dává vládě volnou ruku. V úpravě mu chybí jasná definice, kdy a za jakých infekčních okolností je možné omezit svobody lidí.

Související

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy