Německo zpřísní opatření, rozšíří se roušky a budou menší oslavy

Německo se chystá opět zpřísnit opatření v boji s koronavirem. V případě určitého epidemického vývoje se lokálně rozšíří povinnost nosit roušky, omezí se počet účastníků soukromých oslav a restaurace a hospody se budou zavírat už ve 23:00. Kancléřka Angela Merkelová se na tom podle zdrojů agentury DPA dohodla při jednání s premiéry šestnácti spolkových zemí, které trvá už více než sedm hodin.

Přísnější opatření mají začít platit automaticky v regionech, kde počet nakažených na 100.000 obyvatel za týden překročí určitou hranici. V případě nošení roušek to má být už po překonání hranice 35 nakažených na 100.000 obyvatel, dřívější zavírací doba v gastronomii má platit v regionech s 50 infikovanými na 100.000 obyvatel za týden. Bary a kluby by se v takovém případě měly uzavřít úplně.

Při dosažení vyšší ze dvou hranic se omezí také počet účastníků na soukromých oslavách a to na deset a maximálně ze dvou domácností. Nanejvýš deset lidí by se mělo scházet v tomto případě také na veřejnosti. Pokud opatření nezaberou, sníží se počet účastníků setkání na veřejnosti na pět.

Hranici 50 případů na 100.000 obyvatel za týden překonala v posledních dnech řada velkých německých měst včetně Berlína, Kolína nad Rýnem, Stuttgartu či Brém.

Bavorský premiér Markus Söder rovněž navrhuje, aby v celém Německu byla zavedena jednotná pokuta 250 eur (přes 6800 korun) za porušení rouškové povinnosti a souhlasně se už k návrhu vyjádřil předseda vlády nejlidnatější spolkové země, Severního Porýní-Vestfálska, Armin Laschet. Zda se premiéři s Merkelovou na tomto opatření dohodli, zatím ovšem není jasné.

Podle DPA předsedové zemských vlád s kancléřkou nenašli shodu v oblasti sporných zákazů ubytování pro obyvatele z rizikových německých regionů v hotelích či penzionech. Rozhodnutí se má v tomto bodě odložit na 8. listopadu, kdy bude ve většině zemí po podzimních prázdninách.

V mnoha spolkových zemí musí cestující z oblastí s vysokými počty infikovaných už nyní předložit osvědčení o negativním testu na koronavirus, pokud chtějí přenocovat v místních ubytovacích zařízeních. Přespání u přátel nebo příbuzných je přitom povolené. Některé spolkové země ale s tímto sotva týden starým opatřením nesouhlasí a neuplatňují ho.

Merkelová opakovaně zdůrazňovala, že chce bezpodmínečně zabránit dalšímu výraznému omezení společenského a ekonomického života, jak tomu bylo na jaře. Podle DPA při dnešním jednání s premiéry spolkových zemí ale řekla, že dosavadní opatření nejsou dostatečně tvrdá na to, aby se podařilo šíření koronaviru zastavit. Omezení, na kterých se dosud účastníci schůzky shodli, povedou podle kancléřky jen k tomu, že se ve stejném složení všichni sejdou za dva týdny a budou muset přijímat další, tvrdší opatření. "Pokud se nedohodneme na něčem citelném, je další celostátní uzávěra nevyhnutelná," varoval podle zdroje DPA také ministr vnitra Horst Seehofer.

V Německu, které má 83 milionů obyvatel, přibylo za poslední den 5132 nových případů nákazy a 43 úmrtí. Celkem se v Německu nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila od počátku epidemie u 334.585 lidí a zemřelo 9677 infiovaných.

Související

Více souvisejících

Německo Roušky a respirátory Angela Merkelová Markus Söder Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy