Německo má rekordní přírůstek nakažených. Bavorsko zpřísňuje opatření, není vyloučen lockdown

V Německu za poslední den přibylo 6638 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku nynější pandemie. Dnes o tom s odvoláním na Institut Roberta Kocha informuje agentura Reuters. V Česku, které má oproti Německu přibližně osmkrát méně obyvatel, ve středu přibylo rekordních 9544 prokázaných případů nemoci covid-19.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Německo dosavadní rekordní počet nakažených zaznamenalo 28. března, kdy jich přibylo 6294. Počet úmrtí pacientů s covidem-19 za posledních 24 vzrostl o 33 na celkových 9710.

Koronavirem se v Německu doposud nakazilo 341.223 lidí. Kancléřka Angela Merkelová ve středu varovala, že se země dostala do fáze exponenciálního růstu počtu infikovaných a nevyloučila, že bude nutné dále zpřísnit opatření proti šíření nákazy.

Zdůraznila, že kroky, jaké Německo v příštích dnech a týdnech podnikne, budou rozhodující pro to, jak se s pandemií covidu-19 vyrovná.

Jednotlivé německé regiony v postupně zpřísňují protiepidemická opatření. Například bavorský kabinet dnes schválil, že v oblastech s vysokými nárůsty případů koronaviru budou muset restaurační zařízení zavřít do určité doby. Tam, kde bylo během posledních sedm dní zaznamenáno více než 35 nově nakažených na 100.000 obyvatel, musí hospody zavřít do 23:00 a pokud je případů více než 50, zavřou už ve 22:00. Na veřejných místech se nesmí prodávat alkohol.

Při více než 35 případech na 100.000 obyvatel navíc začne platit povinnost nosit roušku všude tam, kde se srocuje větší množství lidí, například na pěších zónách, tržištích a ve veřejných budovách, ale i ve výtazích a sportovních akcích či v kulturních zařízeních. V těchto oblastech se také nebudou smět stýkat členové více než dvou domácností nebo více než deset osob.

Bavorský premiér Markus Söder dnes varoval před rostoucím nebezpečím nového lockdownu. "Situace je bohužel vážná a je každým dnem vážnější," řekl dnes Söder po zasedání svého kabinetu v Mnichově a poukázal na "explodující čísla v celé Evropě".

Správní soud v Bádensku-Württembersku zrušil místní zákaz ubytování pro hosty z koronavirem silně postižených německých regionů. Stížnost k soudu podle agentury DPA podali turisté z rizikového okresu Recklinghausen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Soud platnost opatření zrušil mimo jiné s odůvodněním, že zasahuje do práva na volný pohyb. Obdobný zákaz zrušila i vláda východní spolkové země Sasko.

Kontroverzní opatření uplatňuje přes týden většina spolkových zemí, ale některé ho rozhodně odmítají. Zákazy ubytování v hotelích či penzionech platí pro ty osoby bez negativního testu, které pocházejí z německých regionů s 50 nebo více nově zachycenými případy koronavirové infekce na 100.000 obyvatel během sedmi dní.

Předsedové zemských vlád se na středečním jednání s kancléřkou Angelou Merkelovou neshodli, jak v této věci dále postupovat a rozhodnutí odložili na 8. listopadu, kdy bude ve většině zemí po podzimních prázdninách.

Zákaz v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa napadli u soudu v Mannheimu stěžovatelé, kteří chtěli strávit dovolenou v okrese Ravensburg. Zákaz přestal platit s okamžitou platností a proti rozhodnutí soudu se nelze odvolat.

Soud konstatoval, že zákaz nepřiměřeně zasahoval do základního práva na volný pohyb. Spolková země kromě toho údajně nedoložila, že hotely a penziony jsou takovými urychlovači infekce, že jsou nutná tak drastická opatření. Podle soudu také nebylo možné zaručit, že cestující budou schopni si zajistit test na koronavirus v požadované lhůtě do 48 hodin před příjezdem.

Saská vláda ruší zákaz ubytování s platností od soboty o vlastní vůli. Oznámila to dnes po jednání se zemskými rady a starosty ve spolkové zemi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aktivisté v Německu blokovali některé dálnice, spustili se po lanech z…

26.10.2020 16:00 Ekologičtí aktivisté se dnes po lanech spustili z dálničních mostů na západě Německa. Tímto…

Slovensko má za sebou úvodní fázi plošného testování. Odhaleno téměř 5600…

26.10.2020 15:35 Úvodní fáze plošného testování Slováků na koronavirus, která se od pátku do neděle konala ve…

Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další…

26.10.2020 14:47 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval spoluobčany, nekupovali francouzské zboží. Reagoval…

Německo hlásí 8685 nových případů koronaviru. Čekají nás obtížné měsíce,…

26.10.2020 14:20 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo 8685 případů nákazy novým koronavirem, což je o něco méně než v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama