Koronavirus: Německo má rekordní počet nakažených i mrtvých, zřejmě dojde na "tvrdý lockdown"

Německo ve čtvrtek zaznamenalo dosud nejvyšší denní přírůstek počtu nakažených koronavirem i nejvyšší denní počet zemřelých s covidem-19. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Pozitivní test mělo uplynulý den 29.875 lidí, s novým koronavirem zemřelo 598 infikovaných.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Celkem se v Německu od počátku epidemie nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 1,27 milionu lidí. Zhruba 942.100 infikovaných se již uzdravilo. S covidem-19 zemřelo celkem 20.970 osob.

Do dneška nejvyšší denní přírůstek nakažených registroval RKI za středu, kdy jich přibylo 23.679. Nejvyšší denní přírůstek mrtvých evidoval za úterý, kdy přibylo 590 mrtvých. V obou kategoriích jsou dnes ohlášená čísla vyšší.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu činilo ve čtvrtek 1,03. Číslo udává, na kolik dalších lidí infikovaný člověk nákazu přenese. Současný údaj znamená, že sto infikovaných lidí nakazilo v průměru zhruba dalších 103 osob. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, má se za to, že infekce je na ústupu.

V Německu v současnosti platí částečná uzávěra. Restaurace, kina, divadla a také volnočasová zařízení jsou zavřená. Například školy a školky zůstávají ale otevřené. Minulý týden se tato opatření prodloužila až do 10. ledna.

Kvůli nepříznivé epidemické situaci ale jednotlivé spolkové země opatření samy zpřísňují. Například v Bavorsku už od středy platí nouzový stav, který provází omezení pohybu i noční zákaz vycházení. Od pondělí začnou platit tvrdší restrikce i v Sasku, druhé spolkové zemi, která sousedí s Českem. V Sasku je nyní epidemická situace nejhorší ze všech šestnácti spolkových zemí. Od soboty 19. prosince v platnost vstoupí nová přísnější opatření také v Durynsku a od příštího týdne chystá výrazná omezení veřejného života například také Bádensko-Württembersko.

Německá kancléřka Angela Merkelová a premiéři 16 spolkových zemí budou v neděli jednat o nových protiepidemických opatřeních, potvrdil dnes bádensko-württemberský premiér Winfried Kretschmann (Zelení). Merkkelová podle dřívějších vyjádření podporuje přitvrzení, po němž volají mnohé regiony. Hovoří se o takzvaném "tvrdém lockdownu" v období od vánočních svátků do 10. ledna.

Kretschmann podle Die Welt řekl, že bude společně se sousedními spolkovými zeměmi usilovat o společný postup, pokud se nedospěje ke shodě na celoněmecké úrovni. "Situace je bohužel alarmující," zdůraznil Kretschmann. "Máme tu znamení opětovného exponenciálního růstu nových infekcí, proto musíme urychleně drasticky zpřísnit opatření," řekl Kretschmann.

Pro dodatečná opatření se dnes vyslovili například německý ministr hospodářství Peter Altmaier a ministr vnitra Horst Seehofer. "Jedinou šancí, jak opět získat kontrolu nad situací, je lockdown, ale ten je třeba zavést okamžitě," řekl Seehofer magazínu Der Spiegel. "Pokud budeme čekat do Vánoc, budeme se muset s vysokými čísly potýkat ještě měsíce," dodal Seehofer.

Také Seehoferův stranický kolega z konzervativní CSU, bavorský premiér Markus Söder se dnes vyslovil pro celoněmecký lockdown ještě před Vánocemi. "Musíme konat, a to co nejrychleji," řekl Söder.

Berlínský starosta Michael Müller, který nyní předsedá konferencím zemských premiérů, ve čtvrtek večer v televizi ZDF potvrdil, že se rýsují výrazná omezení od 20. prosince do 10. ledna. Výrazně omezen má být například maloobchod. Poukázal na to, že jsou v tomto období beztak školní prázdniny, mnoho lidí nechodí do práce a omezená je i místní doprava.

Omezení by se mělo týkat také školství. Zemští šéfové resortu se připravují na uzavření škol, potvrdila dnes za ně Stefanie Hubigová z Porýní-Falce. Severní Porýní-Vestfálsko zruší prezenční výuku už v pondělí.

Přísnější restrikce podporuje i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. "Situace je velmi vážná," zdůraznil dnes podle agentury DPA.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko přitvrdilo. Do práce, na poštu, do banky či na procházku jen s…

27.01.2021 22:04 Aktualizováno Na Slovensku ode dneška platí v souvislosti s koronavirovou krizí přísnější zákaz vycházení.…

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Spor EU a AstraZeneca o vakcíny trvá, unie chce ty z Británie

27.01.2021 21:44 Aktualizováno Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín se oběma stranám ani dnes…

EU i Británie souhlasí s obnovením provozu letadel Boeing 737 MAX

27.01.2021 18:58 Aktualizováno Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes povolila obnovit komerční provoz letadel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama