Německo musí vytvořit pravidla pro poskytování péče postiženým během pandemie, nařídil soud

Německý ústavní soud dnes nařídil zákonodárcům, aby navrhli závazná pravidla, která zajistí zdravotní péči lidem s postižením a dlouhodobými zdravotními potížemi i v případě zahlcení nemocnic pacienty s těžkým průběhem covidu-19.

Soud tak podle médií vyhověl stížnosti devíti lidí s postižením, kteří vyžadují pravidelnou lékařskou péči a kteří se obávali, aby lékaři při silných vlnách pandemie neupřednostňovali osoby nakažené koronavirem. Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach rozhodnutí vítá a ministr spravedlnosti Marco Buschmann uvedl, že vláda příslušný návrh zákona brzy předloží.

Parlament svou nečinností v této věci podle ústavního soudu porušil jeden z článků německé ústavy, podle nějž nesmí být nikdo diskriminován kvůli svému postižení. Zákonodárcům proto nařídil, aby situaci bezodkladně napravili.

Soud uvedl, že lidé s postižením teď nejsou dostatečně chráněni před rizikem toho, že budou porušena jejich ústavou daná práva v situaci, v níž se nemohou chránit sami. Směrnice, které v těchto ohledech vydávají lékařské asociace, nejsou právně závazné. Nelze proto vyloučit, že by k diskriminaci vůči postiženým osobám skutečně nedocházelo, protože rozhodnutí o poskytnutí péče je teď na jednotlivých lékařích.

Das erste Ziel muss sein, dass es erst gar nicht zu einer #Triage kommt. Wenn aber doch, dann bedarf es klarer Regeln, die Menschen mit Handicaps Schutz vor Diskriminierung bieten. Die #BReg wird dazu zügig einen Entwurf vorlegen.https://t.co/tmUpjnJIB4

— Marco Buschmann (@MarcoBuschmann) December 28, 2021

Soud uvedl, že je na veřejných činitelích a zákonodárcích, aby předložili návrh, jak přesně soudní rozhodnutí naplnit. Nová pravidla by ale například mohla vyžadovat zapojení více osob do rozhodování nebo nařizovat speciální školení lékařů na jednotkách intenzivní péče.

"Prvotním cílem musí být, aby k třídění pacientů vůbec nedocházelo," napsal na twitteru ministr spravedlnosti Buschmann. "Ale pokud by se tak stalo, je zapotřebí jasných pravidel na ochranu lidí s postižením před diskriminací," dodal. Jeho úřad podle ministra rychle předloží příslušný návrh zákona.

"Lidé s postižením potřebují ochranu státu více než kdokoliv jiný. Zejména v případě třídění pacientů," napsal na twitteru ministr zdravotnictví Lauterbach. Podle něho je rovněž nejdůležitější podobné situaci předcházet.

Ich begrüsse das Urteil des BVG ausdrücklich. Menschen mit Behinderung bedürfen mehr als alle anderen des Schutzes durch den Staat. Erst Recht im Falle einer Triage. Jetzt aber heisst es, Triage durch wirksame Schutzmassnahmen und Impfungen zu verhindern https://t.co/Pp0mFCVXM0

— Prof. Karl Lauterbach (@Karl_Lauterbach) December 28, 2021

Německo se zatím nedostalo do situace, kdy by lékaři kvůli vyčerpaným kapacitám museli rozhodovat o tom, komu poskytnou péči a komu nikoliv. Některé nemocnice ale už při poslední vlně pandemie nemoci covid-19 musely převážet pacienty do méně zasažených regionů s volnými lůžky na jednotkách intenzivní péče. Místní úřady v posledních týdnech varují před dopady nakažlivé varianty koronaviru omikron, která by podle nich mohla zvýšit tlak na nemocnice.

Rozhodnutí soudu vítá jedna z autorek stížnosti Nancy Poserová, která agentuře DPA řekla, že se všem ulevilo. Doufá, že zákonodárci "budou jednat rychle a navrhnou pravidla, jimiž nás ochrání".

Předsedkyně poslaneckého klubu vládní strany Zelených Britta Hasselmannová napsala, že ve Spolkovém sněmu bude zapotřebí "pečlivé posouzení a diskuse" o tom, jak naplnit rozhodnutí soudu.

Související

Více souvisejících

Německo soudy

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 54 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy