Německo nepřímo odmítlo Trumpův návrh na změnu formátu G7

Německý ministr zahraničí Heiko Mass si není jist, zda je vhodná doba na změnu formátu skupiny zemí G7. Uvedl to v reakci na návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, který současné složení skupiny hospodářsky nejvyspělejších států světa označil za "velice zastaralé". Skepticky nahlíží na možnost změny složení G7 také Francie, informovala dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Heiko Maas
doporučujeme

"Mám pochybnosti o tom, zda dává smysl vytvářet další formát," řekl novinářům šéf německé diplomacie s tím, že si není jist ani správným načasováním takového kroku.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert připomněl, že se změnou formátu G7 musí jednomyslně souhlasit všechny členské země v této skupině.

Trump, který skupině G7 letos předsedá, řekl, že současný formát je "velmi zastaralý" a neodráží patřičně dění ve světě. Skupina by podle něj mohla být rozšířena například o Rusko, Austrálii, Jižní Koreu a Indii. V dnešním rozhovoru na stanici Fox News pak dodal, že k přizvání Ruska velí "selský rozum".

Šéf Bílého domu také dříve prohlásil, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19 než uspořádání summitu vůdců zemí skupiny G7 v USA ke konci června. V sobotu ale agentura Reuters napsala, že kvůli přetrvávající hrozbě nákazy koronavirem Trumpovu pozvánku na červen odmítla německá kancléřka Angela Merkelová.

Do skupiny hospodářsky nejvyspělejších států světa G7 patří kromě USA rovněž Itálie, Japonsko, Kanada, Francie, Británie a Německo. Rusko bylo součástí původní skupiny G8, v roce 2014 po okupaci a anexi ukrajinského Krymu ji ale muselo opustit.

"Obzvláště u Ruska je tu rozhodnutí z roku 2014, podle nějž se zasedání budou namísto tehdejšího formátu G8 odehrávat pouze ve formátu G7," připomněl mluvčí spolkové vlády. "A důvod tohoto rozhodnutí přetrvává, neboť mělo svou příčinu v protiprávní anexi Krymu, a ta trvá i nadále."

Měnit složení skupiny G7, která by zahrnovala opětovné přizvání Ruska, patrně nehodlá ani Francie. "Rusko bylo z G7 vyloučeno z přesného důvodu. Nemyslíme si, že by se dnes situace změnila. Musíme ale najít způsob, jak s Ruskem vést dialog," citoval Reuters pracovníka úřadu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má přes 9000 obětí nemoci covid-19, pandemie opět sílí v Rakousku

03.07.2020 12:58 Počet potvrzených případů koronavirové nákazy v Německu vzrostl za den o dalších 446 na 195.674,…

Slovinsko podle Babiše nemá důvod k vyřazení Česka ze seznamu bezpečných…

03.07.2020 12:32 Aktualizováno Slovinsko nemá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) důvod k vynětí Česka ze seznamu bezpečných zemí…

Cesta do Chorvatska se komplikuje. Slovinsko vyřadilo Česko ze seznamu…

03.07.2020 11:29 Aktualizováno Slovinsko změnilo epidemiologické hodnocení Chorvatska, České republiky a Francie a vyjmulo je ze…

Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea podala demisi

03.07.2020 11:08 Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea podala dnes demisi. Prezident Emmanuel Macron už ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy